Jedle kavkazská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Jedle kavkazská

alternativní popis obrázku chybí
Jedle kavkazská v zimě
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: nahosemenné (Pinophyta)
Třída: jehličnany (Pinopsida)
Řád: borovicotvaré (Pinales)
Čeleď: borovicovité (Pinaceae)
Podčeleď: jedlové (Abietoideae)
Rod: jedle (Abies)
Binomické jméno
Abies nordmanniana
Spach, 1841
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jedle kavkazská (Abies nordmanniana) je vždyzelený jehličnan, který byl pojmenován podle svého objevitele finského botanika Alexandera Nordmanna.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Jedle kavkazská je jehličnatý strom. Pochází z Turecka a Kavkazu. Zde vyrůstá až do výšek až 60 m. V Evropě vyroste maximálně do 30 m výšky. U mladších stromů je koruna úzká a kuželovitá, později sloupovitější. Vrchol je výrazně zašpičatělý.

Ve středu koruny jsou hustší a zároveň vodorovně odstávající větve. V horní části stromu pak více směřují vzhůru, ale méně než u jedle bělokoré.

Mladé stromy mají matně šedou a hladkou borku. Staré stromy pak mají borku rozpraskanou. To způsobuje, že na kmenu vznikají nepravidelně velká políčka připomínající šupiny na rybě.

Velmi husté, čárkovité, dvouřadě rozložené, dopředu směřující a zřetelně rýhované jehlice jsou 2-3 cm dlouhé. Svrchní strana je tmavozelená a lesklá, spodní se pak vyznačuje dvěma bílými řadami průduchů. Při rozmělnění v dlani vykazují výrazné aroma po ovoci.

Samičí šištice rostou pouze v oblasti vrcholu stromu, v době zralosti dosahují až 15 cm. Jako u jiných jedlí jsou válcovité. Mladší šištice jsou bledězelené, později nahnědlé.

Doba květu[editovat | editovat zdroj]

Duben až květen.

Nároky[editovat | editovat zdroj]

V některých ohledech je méně náročná než jedle bělokorá, snáší i nižší vzdušnou vlhkost a sušší půdy. Částečně zvládá i znečištěné ovzduší.

Původní výskyt[editovat | editovat zdroj]

Jedle kavkazská je typickým stromem Kavkazu. Vyskytuje se však i na některých místech v Malé Asii. Tvoří společně se smrkem východním a bukem východním rozsáhlé lesy.

Porost Abies nordmanniana v Turecku

Introdukce do Evropy[editovat | editovat zdroj]

Do západní Evropy se dostal v první polovině 19. století, brzy po svém objevení. V současnosti je využívána v lesnictví, je taktéž vysazována v parcích. V městských aglomeracích usychá. Jedle kavkazská se též hojně využívá jako vánoční stromeček. Popularita tohoto využití stále roste.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-09]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]