Jedle kavkazská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxJedle kavkazská
alternativní popis obrázku chybí
Jedle kavkazská v zimě
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení nahosemenné (Pinophyta)
Třída jehličnany (Pinopsida)
Řád borovicotvaré (Pinales)
Čeleď borovicovité (Pinaceae)
Podčeleď jedlové (Abietoideae)
Rod jedle (Abies)
Binomické jméno
Abies nordmanniana
Spach, 1841
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jedle kavkazská (Abies nordmanniana) je vždyzelený jehličnan, který byl pojmenován podle svého objevitele finského botanika Alexandera Nordmanna. (Její vědecké jméno bývá někdy mylně překládáno jako "jedle normandská".)[2]

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Jedle kavkazská je jehličnatý strom. Pochází z Turecka a Kavkazu. Zde vyrůstá až do výšek až 60 m. V Evropě vyroste maximálně do 30 m výšky. U mladších stromů je koruna úzká a kuželovitá, později sloupovitější. Vrchol je výrazně zašpičatělý.

Ve středu koruny jsou hustší a zároveň vodorovně odstávající větve. V horní části stromu pak více směřují vzhůru, ale méně než u jedle bělokoré.

Mladé stromy mají matně šedou a hladkou borku. Staré stromy pak mají borku rozpraskanou. To způsobuje, že na kmenu vznikají nepravidelně velká políčka připomínající šupiny na rybě.

Velmi husté, čárkovité, dvouřadě rozložené, dopředu směřující a zřetelně rýhované jehlice jsou 2-3 cm dlouhé. Svrchní strana je tmavozelená a lesklá, spodní se pak vyznačuje dvěma bílými řadami průduchů. Při rozmělnění v dlani vykazují výrazné aroma po ovoci.

Samičí šištice rostou pouze v oblasti vrcholu stromu, v době zralosti dosahují až 15 cm. Jako u jiných jedlí jsou válcovité. Mladší šištice jsou bledězelené, později nahnědlé.

Doba květu[editovat | editovat zdroj]

Duben až květen.

Nároky[editovat | editovat zdroj]

V některých ohledech je méně náročná než jedle bělokorá, snáší i nižší vzdušnou vlhkost a sušší půdy. Částečně zvládá i znečištěné ovzduší.

Původní výskyt[editovat | editovat zdroj]

Jedle kavkazská je typickým stromem Kavkazu. Vyskytuje se však i na některých místech v Malé Asii. Tvoří společně se smrkem východním a bukem východním rozsáhlé lesy.

Porost Abies nordmanniana v Turecku

Introdukce do Evropy[editovat | editovat zdroj]

Do západní Evropy se dostal v první polovině 19. století, brzy po svém objevení. V současnosti je využívána v lesnictví, je taktéž vysazována v parcích. V městských aglomeracích usychá. Jedle kavkazská se též hojně využívá jako vánoční stromeček. Popularita tohoto využití stále roste.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN. 5. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2017-12-20]
  2. S.R.O., NightWorks. VYBÍRAME VÁNOČNÍ STROMEK | Recepty prima nápadů. www.receptyprimanapadu.cz [online]. [cit. 2017-11-19]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]