Přeskočit na obsah

Hluk (okres Uherské Hradiště)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox české obce a města

Hluk (německy Hulken) je město v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji, 10 km jihovýchodně od Uherského Hradiště na potoce Okluky. V roce 2011 zde žilo 4 440 obyvatel.

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1294. Původní název města Hluk vznikl, dle dochovaných pramenů, z latinského slova "hlucium" pro hlučně tekoucí vodu potoka Okluky, který městem protéká. Možná je též souvislost mezi názvem města Hluku a středověké Lucké provincie, jejímž střediskem Hluk možná byl.

Pamětihodnosti

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek ve Hluku.

Osobnosti

Tradice a spolky

Jízda králů

Město je proslaveno tradiční jízdou králů, která se koná každé tři roky první víkend v červenci (nejbližší Jízda králů připadá na rok 2014[1]). Tato lidová tradice připomíná historickou událost, kdy král Matyáš Korvín po prohrané bitvě prchal skrze Hluk v ženském přestrojení.

V současnosti je tradice udržována stylem, kdy přes město je na opentlených a ozdobených koních vezen malý chlapec v ženském hluckém kroji v doprovodu krojovaných legrutů. Průvod je doplněn o několik stovek krojovaných občanů města, okolních obcí, zahraničních a domácích folklorních souborů.

Hudba

S jízdou králů je také spojen každoroční festival dechových hudeb (pořádán vždy v sobotu v prvním týdnu v červenci) a folklorní festival (pořádán vždy v neděli).

Esperanto

V roce 1933 byl v Hluku založen klub esperantistů (součást Svazu československých esperantistů), jehož členové udržovali korespondenční kontakty s mluvčími esperanta v mnoha zemích světa a pozvali do Hluku několik významných cestovatelů, kteří přednášeli v esperantu s tlumočením do češtiny před místním publikem (Henrik Seppik přednášel o Laponsku, Erika Seppiková o Estonsku, Joseph R. Scherer z USA o cestě po Přední Indii, černoch Kola Ajayi o Africe). Každoročně se také konaly večírky s bohatým česko-esperantským programem a v roce 1937 byla sehrána divadelní hra Jízdní hlídka s legionářskou tématikou od Františka Langera v esperantském překladu Kavaleria patrolo.[1][2][3]

Galerie

Strojírenství

Autopal je továrna na výrobu automobilové osvětlovací a klimatizační techniky, vyráběné v celosvětové společnosti Visteon s.r.o. Závod v Hluku je nazýván „Závod 3“ který se specializuje na chladicí a klimatizační techniku. Dřívější výroba se zabývala měděnými chladiči pod výrobním označením „Coclica“ (Koklisa) která sem byla přivezena z Mexika a jednalo se zcela o ruční pájení. Dále tu byla výroba Sofica, ta se specializovala na výrobu lisovaných chladičů a topení pro automobilky: Škoda Auto, Opel, Zetor aj. V Dnešní době je tam moderní automatizovaná výroba s označením „CAB“ - Controlled Atmosphere Brazing (což v překladu znamená: Pájení na tvrdo v řízené atmosféře, tady se konkrétně pájí hliník, v dusíkové atmosféře). Ve výrobě „CAB“ se vyrábí hliníkové chladiče pro automobilky: Audi, Citroen, Ford, Jaguar, Mazda aj. A klimatizace pro automobilky: Ford, Citroen, Mazda, Jaguar atd.
Vyrábějí se zde i tepelné výměníky EGR - Exhaust Gas Recirculation (což v překladu znamená: Recirkulace spalin). EGR výměníky pod emisní limity EURO IV a zkušebně EURO V. Výroba EURO V se má naplno rozeběhnout v roce 2010. Výroba je pro automobiky Ford, PSA Peugeot Citroën a BMW.

Odkazy

Reference

  1. OMELKA, František. Esperanto v Hluku. Moravskoslovenské pomezí. 1938, roč. 3, čís. 6 (Hlucké číslo), s. 7. 
  2. PLAČKOVÁ, Marie. Esperanto v Hluku. Hlucké noviny. 2007, čís. 2, s. 16-17. Dostupné online. 
  3. Gallery: Spolek Hluckých esperantistů

Literatura

  • Břečka, Jan et al. Hluk : dějiny města. Redakce Jiří Mitáček. 1. vyd. Hluk: Město Hluk, 2011. 735 s. ISBN 978-80-254-9705-0. 1500 výtisků. 

Související články

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Hluk na Wikimedia Commons