Přeskočit na obsah

Citroën

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Citroen)
Automobiles CITROËN
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formasociété par actions simplifiée
Datum založení1919
ZakladatelAndré Citroën
SídloPaříž, Francie Francie
Adresa sídlaBoulevard de l'Europe 2, PSA Poissy Plant, 783 00, Francie
Charakteristika firmy
Oblast činnostiautomobilový průmysl a prodej osobních a lehkých motorových vozidel
Produktyautomobily
Zaměstnanci13 900
Mateřská společnostStellantis
MajitelStellantis
Dceřiná společnostCitroën Argentina
Identifikátory
Oficiální webhttp://www.citroen.com/
LEI9695008DZ9VGHKZUYG11
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Citroën C6
Citroën C4 Coupe
Citroën Xsara Picasso

Citroën, známý i jako Citroen, je francouzský výrobce automobilů. Citroën je součástí koncernu Stellantis (vznikl sloučením Groupe PSA a FCA v lednu 2021).

Jednotlivé závody

[editovat | editovat zdroj]

Vozy Citroën se vyrábí v 9 závodech[kdy?] v Evropě. Tři z nich se nachází ve Francii (Aulnay, Rennes a Sevelnord – Hordain), dva ve Španělsku (Madrid a Vigo) a po jednom v Itálii (Sevelsud), v Portugalsku (Mangualde) a na Slovensku (Trnava). Výroba mimo Evropu probíhá i v Argentině (Buenos Aires), Brazílii (Porto Real) a Číně (Wu-chan). Společnost přímo zaměstnává 12 000 lidí v 70 zemích.

V roce 1916 se André Citroën, majitel muniční továrny v Quai de Javel, rozhodl pro velkoobjemovou výrobu silných a hospodárných automobilů. První automobil Type A byl vytvořen v létě 1919 a do konce roku bylo vyrobeno ještě 2810 kusů. Roku 1922 vznikl další automobil Autochenille B2, který jako první automobil v historii překonal poušť Saharu. Později společnost Michelin v roce 1935 přebírá kontrolu nad Citroën. Roku 1976 se Citroën stal součástí koncernu PSA Peugeot Citroën, který se později přejmenoval na Groupe PSA. PSA se v lednu 2021 spojil s dalším výrobcem - Fiat Chrysler Automobiles, čímž vznikl koncern Stellantis.

Také logo automobilky Citroën prošlo dlouhou historií, od roku 1919, kdy první logo tvořily žluté šípy na modrém podkladu, až po dnešní logo, které firma používá od roku 2016.[1] Logo, které vypadá jako dvě šipky směřující vzhůru, tak ve skutečnosti symbolizuje dva šípovité ozuby.[2]

Skupina PSA Peugeot Citroën získala v roce 2013 3 nová evropská ocenění:

„Cenu pro technologie budoucnosti“ za svůj inovativní hybridní systém Hybrid Air využívající benzínový motor a stlačený vzduch, který představuje klíčovou etapu směrem k vývoji vozu se spotřebou 2 l / 100 km.

Cenu za inovace „Fleet World Honours“

„Engine Technology Development Of The Year“, která je udělována partnerům skupiny Bosch

  1. Citroën má ve znaku šípové ozubení již od roku 1919. Autosalon TV [online]. [cit. 2019-05-09]. Dostupné online. 
  2. Co znamenají loga automobilek? Některé významy vás překvapí - Garáž.cz. www.garaz.cz [online]. [cit. 2019-05-09]. Dostupné online. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]