Citroën DS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Citroën DS
Citroën DS
Výrobce Citroën
Roky produkce 19551975
Místa výroby Francie
Předchůdce Citroën Traction Avant
Nástupce Citroën CX
Příbuzné vozy Citroën ID19
Třída luxusní

Citroën DS byl poprvé představen na autosalonu v Paříži v roce 1955. Stal se jedním z nejznámějších automobilů značky a také velice úspěšným. Prodalo se neuvěřitelných 1.455.746 vozů. Vyráběl se 20 let od roku 1955 do roku 1975. V roce 1975 byl nahrazen typem CX.

Vůz byl na svou dobu tak inovativní, že po dobu dvaceti let se nenašel žádný konkurent. Nejdůležitějším z nových řešení byl revoluční způsob odpružení. Konstruktéři firmy zavrhli konvenční řešení a nahradili jej hydropneumatickým systémem doplněným unikátním zařízením, které umožňovalo samočinnou úpravu světlé výšky vozu. Díky tomu se mohl automobil při jízdě vyrovnat s nerovnostmi v terénu. Při vypnutí zapalování se výška vrátila opět do nižší polohy. Stejné zařízení sloužilo k ovládání centrálního systému, který ovládal posilovač řízení, hydraulickou spojku či kotoučové brzdy.

Vůz měl na svou dobu tak revoluční vzhled, že zastiňoval všechny své současníky. Pětisedadlová karoserie se za dvacet let prakticky nezměnila (stále si zachovával podobu se žralokem) jen v roce 1965 dostala dvojici zapuštěných světlometů. Nabízely se různé verze od původního provedení. Chudší typ ID19 a později D Super se používaly nejčastěji jako vozy taxi v Paříži. Provedení kombi s názvem Safari nebo luxusní a exkluzivní kabriolety DS décapotable. Tato provedení vznikala v 50. a 60. letech.

Citroën DS se objevil i ve francouzském filmu Fantomas se zlobí, kde s ním Fantomas na konci uprchne, neboť jeho vůz uměl i létat.[1]

Jediným slabším článkem vozu byla zastaralá pohonná jednotka z vozu Traction-Avant z roku 1934. Od poloviny 60. let byl proto nabízen modernější čtyřválcový dvoulitr s výkonem 84 koní a maximální rychlostí 135 km/h. Později se výkon zvýšil až na 141 koní a maximální rychlost stoupla na 195 km/h.

Podrobná historie a zrod Citroënu DS[editovat | editovat zdroj]

Příchod nového modelu od značky Citroën nebýval v poválečných dobách nějaká častá záležitost, vždyť pokrokový Citroën Traction Avant se udržel ve výrobě dlouhých 23 let. Avšak roku 1955 všichni návštěvníci Pařížského autosalonu žasli nad tvary budoucnosti nového Citroënu. Karoserie žraločích tvarů byla dílem návrháře Flaminia Bertoniho a celý koncept návrháře André Lefebvra. Celá karoserie byla nápadná, protože kvůli aerodynamickým vlastnostem jí zcela scházela přední maska chladiče. Konstrukce karoserie byla pokroková, protože jednotlivé panely byly přímo připevněny na rám.

Nezávislé zavěšení všech kol bylo důmyslné, neboť mělo samonastavitelnou výšku. Vpředu byla příčná ramena umístěna před hřídelí kol a vzadu ramena vlečená. Každé kolo bylo vybaveno hydropneumatickou vzpěrou plněnou plynem, ve které tlak udržovalo čerpadlo. Tatáž čerpací jednotka dodávala tlakový olej i posilovému řízení a spojce samočinné převodovky. Brzdy měly posilovač a byly kotoučové. Jedinou počáteční slabinou byl již zastaralý motor z předchozího Traction Avant.

Pohodlná jízda[editovat | editovat zdroj]

Tento vůz se skvěle řídil a jízda v něm byla opravdu velice pohodlná. Díky aerodynamické karoserii měl vůz nízký koeficient odporu vzduchu a mohl tak pohodlně dosáhnout rychlosti až 137 km/h. V roce 1957 přišla na svět levnější verze ID 19 – verze bez samočinné převodovky. Typ se dále vyráběl do roku 1966 beze změn. V tomto roce se objevily zcela nové pohonné agregáty o objemu 2 a 2,2 litru, a rovněž luxusní verze Pallas. V letech 19611971 se objevila i karosářská verze kabriolet. V roce 1968 došlo jen k výměně předních světlometů (nové světlomety integrované pod průhledné kryty). U typu Palas se dokonce přední světlomety naklápěly v závislosti na poloze předních kol. V roce 1972 se objevil nejvýkonnější motor o objemu 2,3 litru s pětistupňovou převodovkou. Vůz se vyráběl až do roku 1975.

Charakteristika vozu[editovat | editovat zdroj]

Citroën DS3 WRC
Citroën DS5
 • Délka – 4801 mm
 • Šířka – 1778 mm
 • Výška – 1473 mm
 • Rozvor – 3124 mm
 • Rozchod vpředu – 1499 mm
 • Rozchod vzadu – 1295 mm
 • Pohotovostní hmotnost – 1118 kg
 • Motor – řadový čtyřválec 1911 cm³, rozvod OHV
 • Největší výkon – 56 kW,
 • Točivý moment – 137 N.m/3000 ot.
 • Převodovka – samočinná
 • Nejvyšší rychlost – 137 km/h
 • Zrychlení z 0 na 100 km/h – 22,6 s

Současné modely DS[editovat | editovat zdroj]

Díky popularitě staré DSky se francouzská automobilka rozhodla vyvinout zcela nové modely řady DS. Jedná se o velmi luxusní sportovní vozy, které vynikají svým dynamickým vzhledem. Třídveřový hatchback DS3 je nejmenším z nich, jehož následovník DS4 je jeho větší a modernější verzí. Nejnovějším modelem, který přišel na trh v březnu 2012 je velkoprostorový sporťák Citroën DS5. Všechny nové DSky lze sestavit na míru nejen díky volbě motorizace, ale lze vybírat i z desítek barev částí karoserie či doplňků vozu.

Závodní vůz Citroën DS3 WRC[editovat | editovat zdroj]

S modelem DS3 WRC vyhrál pilot Sébastian Loeb mistrovství světa v rally 2011. Vůz vychází ze sériového DS3 skeletu, jeho podvozek však prošel značnými úpravami např. dodáním pohonu všech čtyř kol či odpružení McPherson. Citroën DS3 WRC pohání čtyřválcový motor s přímým vstřikováním o objemu 1.6 l, jež dosahuje výkonu 300 koní.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.bbc.com/news/technology-24635758

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]