Hell Creek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Souvrství Hell Creek (v překladu "pekelný potok/říčka") je intenzivně studované geologické souvrství pocházející z období nejsvrchnější křídy (stupeň maastricht) a nejstaršího paleocénu (třetihor). Název dostalo podle stejnojmenné říčky tekoucí nedaleko města Jordan v Montaně (USA).

Kromě státu Montana se sedimenty tohoto souvrství vyskytují také v Severní Dakotě, Jižní Dakotě a Wyomingu. Nejznámější fosílie zahrnují především pozůstatky dinosaurů, včetně populárních rodů Triceratops, Tyrannosaurus a dalších (viz přehled níže). Kromě toho se zde nachází ohromné množství fosílií dalších obratlovců, ale také otisků rostlin a bezobratlých.

Dobře je zde patrná také vrstvička iridia pocházející zřejmě od dopadu obřího meteoritu na konci druhohor před asi 65,5 miliony let. Reprezentativní fosílie z tohoto souvrství jsou uloženy především v Museum of The Rockies v Bozemanu (Montana). Kurátorem paleontologických sbírek tohoto muzea je populární paleontolog Jack Horner.

Ekologické třídění podle nik

Výzkum T. Lysona a N. Longriche, publikovaný v říjnu roku 2010 ukázal, že dinosauři v tomto souvrství nežili v jediném ekosystému, nýbrž že preferovali různá prostředí, a tím si potravně nekonkurovali. Fosílie kachnozobých dinosaurů jsou známé především z vápenců (říční koryta) a zkameněliny rohatých dinosaurů zase z jílovců (záplavové nížiny dále od řek). Naproti tomu tyranosauři se vyskytovali v obou prostředích.[1]

Seznam organismů ze souvrství Hell Creek

Kromě níže uvedených rodů se v souvrství vyskytují také četné fosílie žraloků a rejnoků, ryb, krokodýlů, želv i jiných obratlovců (obojživelníci, plazi, savci) a četných bezobratlých. Impresivní sbírku tvoří také rostliny.

Chrupavčité ryby

Kostnaté ryby

Obojživelníci

Želvy

Teropodi a ptáci

Ptakopánví dinosauři

Ptakoještěři

Rostliny

Zdroje

  • http://dinosaurus.bloguje.cz/867295-novinky-ze-souvrstvi-hell-creek.php
    • Longrich, N. (2008). "A new, large ornithomimid from the Cretaceous Dinosaur Park Formation of Alberta, Canada: Implications for the study of dissociated dinosaur remains." Palaeontology, 54(1): 983-996.
    • Henderson, M.D. and Peterson, J.E. "An azhdarchid pterosaur cervical vertebra from the Hell Creek Formation (Maastrichtian) of southeastern Montana." Journal of Vertebrate Paleontology, 26(1): 192–195.

    Literatura

    • Socha, V.: Dinosauři od Pekelného Potoka, Motto, Praha 2010

    Externí odkazy