Chlorpyrifos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
chlorpyrifos
Chlorpyrifos.svg
Obecné
Systematický název
Sumární vzorec C₉H₁₁Cl₃NO₃PS
Identifikace
Registrační číslo CAS
Vlastnosti
Molární hmotnost 348,926 u
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chlorpyrifos je insekticid ze skupiny organofosfátů s úplným názvem O,O-diethyl-O-(3,5,6-trichlor-2-pyridyl)-fosforthioát.

Používá se na ošetření napadených listů a plodů ovoce, dále na cukrovou řepu, kukuřici, obilniny, papriku, okurky, rajčata, brambory, řepku olejku. Účinná látka chlorpyrifos je obsažena v přípravcích DURSBAN 480 EC, DURSBAN DELTA, NURELLE, NURELLE D a PYRIFOS 480 EC [1].

Chlorpyrifos je toxický, v půdě, vodě, dřevě atd. zůstává po týdny. Narušuje funkci hormonů v lidském těle (endokrinní disruptor[2]), způsobuje pocit sucha v krku, poruchy spánku, zhoršení paměti, dezorientace, bolesti hlavy, poruchy řeči.[3] Je toxický i pro mořské kraby a ryby.

Nízká až střední expozice chlorpyrifosu během nitroděložního vývoje může vést k dlouhodobým změnám ve struktuře mozku dítěte. Děti vystavené chlorpyrifosu dosáhly horších výsledků v testech paměti, inteligence a dalších mozkových funkcí.[4]

Omezení v Evropské unii[editovat | editovat zdroj]

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vydal v červenci 2019 stanovisko, podle kterého chlorpyrifos nesplňuje kritéria evropské směrnice o pesticidech tak, aby mohl být schválen k dalšímu používání. Platná autorizace pro chlorpyrifos v EU vypršela 31. ledna 2020. [5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]