Fenothrin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fenothrin
strukturní vzorec

strukturní vzorec

Obecné
Systematický název (3-fenoxyfenyl)methyl 2,2-dimethyl-3-(2-methylprop-1-enyl)cyklopropan-1-karboxylát
Sumární vzorec C₂₃H₂₆O₃
Identifikace
Registrační číslo CAS
Vlastnosti
Molární hmotnost 350,188 u
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fenothrin (též nazývaný sumithrin; systematický název (3-fenoxyfenyl)methyl 2,2-dimethyl-3-(2-methylprop-1-enyl)cyklopropan-1-karboxylát) je syntetický pyrethroid používaný pro hubení dospělých blech a klíšťat. Používá se také proti vši vlasové u lidí. D-fenothrin je složkou některých domácích aerosolových insekticidů. Často se používá společně s methoprenem, regulátor růstu hmyzu, který narušuje biologický životní cyklus ničením vajíček.

V roce 2005 EPA zrušila na žádost výrobce, Hartz Mountain Industries, povolení používat fenothrin v několika produktech proti blechám a klíšťatům.[1][2] Výrobky byly spojovány s širokou škálou nežádoucích účinků, například ztrátou vlasů, sliněním, tremorem a mnohými úhyny koček a koťat. Dohoda požadovala přidat v krátké době na výrobky nová varování.

K 31. březnu 2006 byl ukončen prodej a distribuce výrobků pro kočky. Netýká se to ovšem produktů pro psy a výrobce pokračuje v používání fenothrinu v těchto výrobcích.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Phenothrin na anglické Wikipedii.

  1. Phenothrin and s-Methoprene; Product Cancellation Order, US Environmental Protection Agency
  2. Phenothrin; Amendment to Terminate Use, US Environmental Protection Agency
  3. [1] Archivováno 6. 6. 2009 na Wayback Machine See also "dog" in the following EPA ruling: Insect Growth Regulators: S-Hydroprene (128966), S-Kinoprene (107502), Methoprene (105401), S-Methoprene (105402) Fact Sheet [online]. U.S. Environmental Protection Agency. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]