Resmethrin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Strukturní vzorec resmethrinu

Resmethrin (systematický název 5-benzyl-3-[({[(3R)-2,2-dimethyl-3-(2-methylprop-1-en-1-yl)cyklopropyl]karbonyl}oxy)methyl]furan) je syntetický pyrethroid široce používaný jako insekticid, například pro omezování populace komárů.

Molekula resmethrinu má čtyři stereoizomery vycházející z orientace cis–trans okolo uhlíkového trojúhelníku a z chirality. Technický resmethrin je směsí izomerů (1R,trans)-, (1R,cis)-, (1S,trans)-, (1S,cis)-, typicky v poměru 4:1:4:1. Izomery 1R (jak trans, tak cis) mají silný insekticidní účinek, kdežto izomery 1S nikoli. Izomer (1R,trans)- je znám také jako bioresmethrin, (+)-trans-resmethrin nebo d-trans-resmethrin; přestože se používá i samostatně, není nyní v USA registrován EPA jako samostatná aktivní složka (AI). Izomer (1R,cis)- je znám jako cismethrin a také není samostatně registrován.

Resmethrin je obsažen v řadě insekticidních přípravků prodávaných například pod značkami Chrysron, Crossfire, Pynosect, Raid Flying Insect Killer, Scourge, Sun-Bugger #4, SPB-1382, Synthrin, Syntox, Vectrin nebo Whitmire PT-110.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Resmethrin na anglické Wikipedii.

  1. Pesticide Information Profiles, Extension Toxicology Network (EXTOXNET). Resmethrin

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]