Bitva o Czajankova kasárna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva o Czajankova kasárna
konflikt: Německá okupace Čech a Moravy
Čajánkova kasárna v Místku roku 1938
Čajánkova kasárna v Místku roku 1938
trvání: 14. březen, 1939, od 18.15 do 18.45 hodin
místo: Místek, Československo
Zeměpisné souřadnice:
výsledek: obsazení kasáren německou armádou
strany
Nacistické Německo Německá říše Československo Česko-Slovensko
velitelé
Plukovník Paul Stoewer[1] Kapitán Karel Pavlík

síla
1200 vojáků Wehrmachtu
a SS,
1 protitankové dělo,
1 obrněné vozidlo
250–300 mužů
ztráty
6–18 mrtvých
a 6-desítky[2] raněných,
obrněné vozidlo bylo poškozeno
žádní mrtví, 2-3 lehce ranění

Bitva o Czajankova kasárna byl ozbrojený střet mezi československými a německými vojáky, jež se odehrál 14. března 1939. Společně s odporem strážných skladu v nedalekém Meziříčí[zdroj?] šlo o jediný známý boj československých vojáků s německou armádou při obsazování Čech a Moravy v březnu 1939. Podle některých zpráv došlo k boji i 15. března u Moravské Třebové, ale tyto zprávy nejsou ověřeny, a tudíž není jisté, zda k němu skutečně došlo.[3]

Nástin událostí[editovat | editovat zdroj]

Přestože Adolf Hitler tvrdil, že obsazování Československa začne 15. března 1939 ráno, první němečtí vojáci vstoupili na české území již 14. března večer. Důvodem byly obavy, aby strategickou průmyslovou oblast Ostravska před nimi neobsadila polská armáda.

První kolona jedoucí dále minula Czajankovy kasárny bez problémů, avšak druhá, která měla patrně kasárny zajistit, narazila na odpor strážného kasáren. Ten když uviděl, že se jedná o nepřítele, sundal pušku z ramen a namířil na přicházejícího německého důstojníka a přitom hlasitě zvolal Stůj! Když Němec pokračoval směrem ke strážnému, ten ho bez milosti zastřelil a to byl impuls k přestřelce, jelikož i důstojník stačil vypálit a zranit strážného.[4] Tato přestřelka mezi Němci a posádkou kasáren se brzy rozrostla. Zapojovali se další vojáci. Obraně kasáren velel kapitán Karel Pavlík. Němci nasadili obrněný automobil a protitankové dělo, ale přesto byli odraženi.

Po půlhodinovém boji začaly vojákům docházet náboje. Nakonec se od kanceláře velitele praporu podplukovníka Štěpiny ozvalo troubení „Zastavte palbu!“. Karel Štěpina nařídil poručíku Martínkovi, aby vyšel ven s bílým praporem a vyjednával. Následovalo obsazení kasáren a odzbrojení obránců německými vojáky. Po odzbrojení měli být vojáci odvedeni do zajateckého tábora, ale německý velitel se rozhodl důstojníky propustit domů a vojáky odvést do kasáren. Velitel obránců Czajankových kasáren se později připojil k protinacistickému odboji a byl 26. ledna 1943 popraven v koncentračním taboře Mauthausen.

Další informace[editovat | editovat zdroj]

  • 6. listopadu 1953 měla premiéru divadelní hra Milana Jariše Přísaha, inspirovaná událostmi ve Frýdku-Místku.[5] Roku 1955 natočil Jiří Sequens podle této hry film Neporažení.[6]
  • Roku 1989 byl na místě bitvy odhalen malý pomníček. Později byla k pomníku instalována velkoformátová informační cedule. V současnosti[kdy?] si zde každoročně připomínají obranu Czajankových kasáren vlastenci ze sdružení Svornost.
  • Poloha již dnes bývalých Czajankových kasáren je na křižovatce ulic 8. pěšího pluku a Hlavní třídy, na tomto místě se nachází již zmiňovaný památník.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Frýdek-Místek: Boj o kasárny, Uložto.cz
  2. Boj o Czajánkovy kasárny 14.3.1939, Zanikleobce.cz
  3. Bitva u Czajankových kasáren 1939 | LUCky.luKA
  4. Svatoslav Kalich: Velitel čety a účastník bojů v Czajankových kasárnách, Youtube.com
  5. Jihočeské divadlo. Přísaha [online]. [cit. 2009-12-27]. Dostupné online. 
  6. Česko-slovenská filmová databáze. Neporažení (1956) [online]. [cit. 2009-12-27]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]