Bitva o Czajankova kasárna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva o Czajankova kasárna
konflikt: Německá okupace Čech a Moravy
Czajankova kasárna v Místku roku 1938
Czajankova kasárna v Místku roku 1938

Trvání14. březen, 1939, od 18.15 do 18.45 hodin
MístoMístek, Česko-Slovensko
Souřadnice
Výsledekobsazení kasáren německou armádou
Strany
Německá říše Německá říše Československo Česko-Slovensko
Velitelé
plukovník Paul Stoewer kapitán Karel Pavlík
Síla
1200 vojáků Wehrmachtu
a SS,
1 protitankové dělo,
1 obrněné vozidlo
3 roty, asi 250–300 mužů
Ztráty
6–18 mrtvých
a 6 desítek[1] raněných,
poškozené obrněné vozidlo
žádní mrtví, 2 lehce ranění

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva o Czajankova kasárna byl ozbrojený střet mezi československými a německými vojáky, jež se odehrál 14. března 1939 v Místku. Šlo o jediný známý výraznější boj československých vojáků s německou armádou při obsazování zbytku Čech a Moravy a Slezska v březnu 1939.

Situace před bitvou[editovat | editovat zdroj]

Místecká kasárna obývaná českými vojáky se nacházela v prostorách bývalé textilní továrny Johanna Czajanka, kterou československá armáda odkoupila roku 1933.[2] Byla situována na kraj města poblíž mostu přes řeku Ostravici, spojujícího tehdy samostatná města Frýdek a Místek. V té době byl v kasárnách dislokován neúplný III. prapor 8. pěšího pluku Slezského, sestávající z deváté, desáté a dvanácté roty[3] – vlivem absence odvodových ročníků 1936 a 1937, z nichž jeden byl nedávno propuštěn a druhý převelen, a odchodu vojáků pocházejících ze Slovenska tvořili velkou část vojáků čerství nováčci, kteří ještě neprodělali ani základní výcvik. Navíc kvůli zrušení obranné jednotky byly těžší zbraně a větší část munice nedávno převezeny do muničního skladu ve Staříči[4] (o sklad se rovněž krátce bojovalo). Kasárna tak byla vybavena pouze puškami a lehkými kulomety.[5]

Poté, co Slovensko vyhlásilo 14. března 1939 krátce po poledni nezávislost, odjela odpoledne delegace v čele s prezidentem Emilem Háchou vlakem do Berlína, aby zjistila, jaké úmysly má Hitler s českou částí Česko-Slovenska. Německý plán byl obsadit české území během 15. března, ale aby se zabránilo možným akcím Polska, které si dělalo nárok na zbývající část Těšínského Slezska, měly být Těšínsko a přilehlá část Moravy (kam patří i Místek) obsazeny už večer předchozího dne. Po 17. hodině 14. března tak vstoupily na území okleštěné republiky první německé jednotky.

Dvě německé kolony pod velením plk. Paula Stoewera tvořily jižní křídlo manévru. Překročily hranici v Příboře a mířily na východ k Místku, ke kterému přijely před šestou hodinou. Po obsazení důležitých míst ve městě pokračovala první kolona kolem kasáren na Frýdek – hlídka z kasáren je sice zaznamenala a nahlásila, ale v šeru se domnívala, že jde o československé četníky. Druhá kolona chvíli zastavila před bránou kasáren asi o čtvrt na sedm.

Průběh bojů[editovat | editovat zdroj]

Z vedoucího vozidla kolony sesedl důstojník a několik vojáků, důstojník kráčel směrem k voj. Saganovi majícímu stráž u brány. Ten zareagoval připravenou puškou, voláním „Stůj!“ a výstřelem do vzduchu. Německý důstojník vyzval hlídku, aby se vzdala, a tasil zbraň, což vedlo ke krátké přestřelce, ve které byl strážný zraněn a důstojník zabit.[6]

Střelba mobilizovala osazenstvo uvnitř kasáren. Velitel praporu, plk. Štěpina, se snažil kontaktovat velitelství, obrany kasáren se ujal velitel kulometné roty, kpt. Karel Pavlík. Byly vydány zbraně, obránci se začali rozmisťovat po areálu kasáren a z oken a ze střechy pálit na Němce. Ti měli vlivem nepřipravenosti na odpor velké ztráty, po počátečním chaosu ale začali útočit a obkličovali objekt okolním parkem. Přivezené protitankové dělo spustilo střelbu na kasárna, na budovu byly namířeny oslňující reflektory, přijely posily z první kolony. Až na dvůr kasáren projelo německé obrněné vozidlo, palba průbojnými náboji ale donutila poškozené vozidlo se stáhnout, stejně jako bylo odraženo několik pěších útoků.

Velkým problémem obránců byl nedostatek munice – když začala docházet, stříleli pro vytvoření dojmu palby i slepými náboji. Asi po půl hodině boje se plk. Štěpinovi podařilo spojit s velitelstvím a vydal proto troubením rozkaz ukončit palbu a vzdát se. Vyjednáváním byl pověřen poručík Karel Martínek.[7]

Po boji[editovat | editovat zdroj]

Pomník v Místku

Výsledkem bylo obsazení kasáren a odzbrojení obránců německými vojáky. Na české straně byli 2 zranění, na německé straně se neoficiální údaje různí – 6 až 18 mrtvých a desítky raněných. Navzdory obavám nebylo s obránci špatně zacházeno. Po několika hodinách prohlídky a německého rabování kasáren byli propuštěni zajatí důstojníci, vojáci až po několika dnech, kdy byli uzavření a hlídaní v kasárnách.[6]

Krátké zprávy o bojích dorazily i k prezidentu Háchovi, který byl následně v noci z 14. na 15. března v Berlíně donucen schválit Hitlerův plán na obsazení zbytku českých zemí 15. března ráno.

Někteří z vojáků, například velitel obrany kapitán Pavlík a vyjednavač poručík Martínek, se později připojili k protinacistickému odboji.

Czajankova kasárna byla zbourána zčásti v roce 1940, většina pak na konci 70. let 20. století.[2] Na tomto místě pak byla postavena mateřská škola pro přilehlé sídliště. Barák muničního skladu na Sviadnovských loukách u bývalého vojenského cvičiště zatím stále stojí a je v majetku obce Staříč.

Roku 1989 byl na místě bitvy (dnes u křižovatky ulic 8. pěšího pluku a Hlavní třídy) odhalen malý pomníček. Později byla v roce 2005 k pomníku instalována velkoformátová informační cedule spolkem Vlastenecký klub,[8] která je pravidelně aktualizována. Událost bývá na tomto místě každoročně připomínána akcemi města Frýdku-Místku a vlastenců ze sdružení Svornost.

Odraz v kultuře[editovat | editovat zdroj]

6. listopadu 1953 měla premiéru divadelní hra Milana Jariše Přísaha, inspirovaná událostmi ve Frýdku-Místku.[9] Roku 1956 natočil Jiří Sequens podle této hry film Neporažení.[10]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. FRÝDA, Pavel. Boj o Czajánkova kasárna 14.3.1939 [online]. Zaniklé obce.cz. Dostupné online. 
 2. a b JUŘÁK, Petr. Frýdeckomístecký patriot. Roč. 2017, čís. 7, s. 2. Dostupné online. 
 3. HABRNÁLOVÁ, Lenka. 14. březen 1939 ve Frýdku-Místku a jeho paměť v československých a českých dějinách. , bakalářská práce. Masarykova univerzita. . Dostupné online.
 4. KŘÍSTEK, Petr. Obrana Čajánkových kasáren v Místku [online]. Angličtina FM. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
 5. ŠTALMACH, Darek. Z plného kostela nás vyhnali s řevem ven, vypráví pamětnice [online]. Impuls. Dostupné online. 
 6. a b LANGER, Petr. Rozhovor s posledním žijícím obráncem Czajankových kasáren [online]. Svornost. Dostupné online. 
 7. MAREK, Jindřich. Zapomenutý hrdina z Czajankových kasáren [online]. Vojenský historický ústav Praha. Dostupné online. 
 8. 8. SLEZSKÝ PLUK PĚŠÍ (Czajankova kasárna) [online]. web: Vlastenecký klub [cit. 2023-02-23]. Projekt byl realizován v letech 2004 - 2009; Obnova projektu proběhla v roce 2016.. Dostupné online. 
 9. Jihočeské divadlo. Přísaha [online]. [cit. 2009-12-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
 10. Neporažení (1956) [online]. Filmový přehled [cit. 2022-08-27]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • FELTON, Mark. WWII's Forgotten First Battle - Czech Republic 1939. Mark Felton Productions [online]. [cit. 2022-01-13]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Karel Pavlík na jajjun.com
 • Frýdek-Místek – místo posledního vzdoru (Online PDF Dokument)
 • Informační leporelo k tématu Czajankových kasáren [online]. web: Vlastenecký klub [cit. 2023-02-23]. [Informační leporelo k tématu Czajánkových kasáren Dostupné online]. 
 • Starší informační tabule k tématu Czajankových kasáren [online]. web: Vlastenecký klub [cit. 2023-02-23]. Dostupné online. 
 • Novější informační tabule k tématu Czajankových kasáren [online]. web: Vlastenecký klub [cit. 2023-02-23]. Dostupné online.