Operace Spelter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pomník padlého parašutisty Jaroslava Kotáska

Operace Spelter byl krycí název pro paradesantní výsadek vyslaný během druhé světové války z Anglie na území Protektorátu Čechy a Morava. Byl organizován zpravodajským odborem exilového Ministerstva národní obrany a řazen byl do třetí vlny výsadků.

Složení a úkoly[editovat | editovat zdroj]

Desant tvořili št. kpt. Břetislav Chrastina, rtn. Jaroslav Kotásek a radisté rtn. Rudolf Novotný a čet. Jan Vavrda. Jejich úkolem byla podpora a rozšiřování odbojové činnosti a dále sběr zpravodajského materiálu a udržování radiového spojení s Londýnem. Pro tento úkol byli vybaveni radiostanicí s krycím názvem Lenka.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Desant byl vysazen ze 4. na 5. května 1944 poblíž Kramolína (společně s výsadkem Potash). Po seskoku došlo ke komplikacím; Kotásek zůstal uvězněn v padákovém postroji na stromě, následně nemohly být padáky zamotané v korunách stromů ukryty. Během přesunu ztratil Chrastina při brodění potokem boty a se sdělením, že si sám opatří jiné skupinu opustil, ale znovu se s ním ostatní členové výsadku neshledali. Mezitím gestapo začalo po výsadku pátrat.

Poblíž Boňova se zbývající členové desantu setkali s tzv. noční hlídkou. S její pomocí získali přechodný úkryt. K dalším obtížím došlo i při pozdějším přesunu; na kontaktní adrese nebyli přijati. Velitel skupiny kpt. Chrastina se neobjevil (podařilo se mu dostat na Slovensko a přidat se k partyzánům, v jejichž řadách se účastnil SNP) a velení převzal Kotásek. Z bezpečnostních důvodů zůstával v úkrytu i materiál a skupina nemohla plnit naplánované úkoly. Brzy došlo s pomocí místních k přesunu do hájovny hajného Vitouše na okraji lesa na Ostrém nedaleko Myslibořic. Kromě navázání spojení s místním odbojem bylo navázáno spojení s Londýnem a to v noci z 5. na 6. června.

O pobytu výsadkářů vědělo čím dál více lidí. Nakonec se o nich přes své konfidenty dozvědělo i gestapo. Díky tomu byli výsadkářům při jednání nastrčeni místo zástupců brněnské odbojové organizace gestapáci. Část příslušníků gestapa chtěla využít výsadkáře k radiové hře proti Londýnu a k akci proti Carbonu. Další část navrhovala likvidaci skupiny. Nastrčení spolupracovníci gestapa byli ale odhaleni jiným konfidentem a příslušníci Spelteru byli přes Londýn varováni, že jednají se zrádci.

Gestapo se rozhodlo pro likvidaci skupiny a zatklo jednoho ze spolupracovníků Spelteru Ladislava Papulu. Od něj se snažili získat informace o pobytu výsadkářů. V noci z 15. na 16. června došlo při pokusu o zatčení výsadkářů k boji mezi nimi a gestapem; Novotnému a Vavrdovi se podařilo uprchnout, Kotásek padl. Mnoho jejich pomocníků se ale dostalo do rukou gestapa.

Díky kontaktům z doby před zatýkáním se oběma zbývajícím členům Spelteru podařilo ukrýt v Šašovicích a poté v Želetavě. Získali nové falešné doklady a díky provizorně sestavené vysílačce znovu navázali spojení s Londýnem. Oba výsadkáři navíc dokázali sjednotit 12 různých odbojových skupin s přibližně 200 členy. Vzniklá odbojová organizace, která po válce dostala název Lenka - Jih (Lenka byl krycí název nově sestavené vysílačky, Jih bylo odvozeno od slova Jihlavsko). Skupina působila od BrtniceMoravské Budějovice a zaměřovala se zejména na zpravodajskou a sabotážní činnost. Zároveň zorganizovala a přijala dva shozy materiálu, vykorespondovala dodání celkem 9 tun materiálu.

Činnost skupiny byla oficiálně ukončena 31. května 1945.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Dne 3. května 2019 bylo připomenuto výročí 75 let od výsadku. Konalo se pietní setkání u Kramolína za účasti vojáků z Náměště nad Oslavou a žáků základních škol v Myslibořicích a Jaroměřicích nad Rokytnou.[1] V říjnu roku 2019 byla v zámecké konírně v Moravských Budějovicích uvedena výstava o operaci Spelter.[2] V roce 2021 provedli vojáci 22. vrtulníkové základny Armády ČR výsadek na stejné místo jako původní výsadek operace a následně položili k památníku operace květiny.[3]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JANÍK Vlastislav, Operace SPELTER LENKA JIH (1944-1945) , NAŠE VOJSKO-knižní distribuce s.r.o., ISBN 978-80-206-1042-3
  • DUFEK Otto, ...A srdce bila dál, Futura 2002, ISBN 80-85523-90-6
  • PACNER, Karel. Československo ve zvláštních službách (1939-1945) díl II.. Praha: Themis, 2002. ISBN 80-7312-008-9. 
  • HANÁK, Vítězslav. Muži a radiostanice tajné války. Dvůr Králové nad Labem: ELLI print, 2002. ISBN 80-239-0322-5. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. REDAKCE. Uplynulo 75 let od výsadku odbojové skupiny Spelter. trebicsky.denik.cz. 2019-05-06. Dostupné online [cit. 2019-06-04]. 
  2. JAKUBCOVÁ, Hana. O Operaci Spelter lze zjistit víc v zámeckých konírnách. trebicsky.denik.cz. 2019-10-23. Dostupné online [cit. 2019-12-16]. 
  3. ŘÍHOVÁ, Ivana. Jako za protektorátu: vojáci z Náměště předvedli výsadek skupiny Spelter. Třebíčský deník. 2021-05-05. Dostupné online [cit. 2021-05-27].