313. československá stíhací peruť RAF

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
No 313 (Czechoslovak) Squadron RAF
313. československá peruť RAF
Znak 313. československé stíhací perutě
Znak 313. československé stíhací perutě
ZeměSpojené království Spojené království
Existence10. května 1941 až 15. února 1946
VznikRAF Catterick
Typstíhací peruť
Funkcedenní stíhání
MottoJEDEN JESTŘÁB MNOHO VRAN ROZHÁNÍ
Nadřazené jednotkyRAF Fighter Command
Účast
VálkyDruhá světová válka
BitvyVylodění v Normandii
Letouny
StíhacíSupermarine Spitfire

313. československá stíhací peruť RAF (anglicky No.313 (Czechoslovak) fighter squadron RAF) patřila k celkem čtyřem perutím československého letectva v rámci britského královského letectva Royal Air Force. Heslem perutě bylo: JEDEN JESTŘÁB MNOHO VRAN ROZHÁNÍ.

Vznik a zapojení do bojových operací[editovat | editovat zdroj]

Stíhací letoun Spitfire 313. stíhací perutě v dubnu 1942 (Pilot: Karel Vykoukal z Chotěboře)

K oficiálnímu založení došlo 10. května 1941 z rozhodnutí Air Ministry a exilového Ministerstva národní obrany na základně Catterick v hrabství Yorkshire v rámci 13. skupiny Velitelství stíhacího letectva. 31. května 1941 byl zahájen výcvik s jedenácti piloty a šesti letadly. Bojeschopnost perutě byla vyhlášena dne 10. června 1941 a hned druhý den byl proveden první operační let. Ještě v průběhu výcviku zahynul první pilot, Sgt. Josef Gutvald. Stalo se tak 27. května 1941 v odpoledních hodinách poblíž letiště.

Krátce po svém příchodu oznámil S/L Josef Jaške očekávanou zprávu o přesunutí na jih země a nasazení nad okupovanou Francií, zpráva byla oficiálně potvrzena 26. srpna 1941. Poté peruť prováděla útoky na nepřátelské území. První let byl 31. srpna 1941. S blížícím se novým rokem 1942 se počasí velmi zhoršovalo, a tak začalo pro obě strany očekávané snížení letecké aktivity a piloti převážně létali na hlídkové lety a zajišťovali doprovody konvojů. Poté přišla nová letadla typu Spitfire MK.Vb, na nichž museli vykonat výcvik ostrých střeleb z důvodu instalace nových kanónů pro zvýšení účinnosti střelby.

V rámci 11. skupiny si peruť vydobyla svoji slávu, za dobré odvádění výškových krytí, která prováděla po většinu času jejího nasazení na jihovýchodě Anglie. Když v této době byli už němečtí stíhači pomocí radarových stanic informováni o blížících se britských letadlech, byli schopní včas vzlétnout, a jak bylo jejich zvykem, vystoupat nad svoji oběť a z této výborné pozice se sluncem v zádech, se na ni vrhnout. Právě proto bylo výškové krytí velmi obtížné a nebezpečné, protože letci, kteří ho vykonávali, byli „první na ráně“. Na výškové krytí byly proto vždy vybrány jen ty nejlepší perutě, které měly za úkol odrazit německé stíhačky útočící na hlavní sestavu letadel s bombardéry ve středu uskupení a svést s nimi souboje často jeden proti jednomu. Tuto úlohu dostávala v Hornchurchském wingu převážně 313. peruť, která dostala přiléhavý volací znak – Butcher („řezník“).

Stíhací letoun Spitfire Spitfire LF Mk. IX 313. stíhací perutě během údržby na základně, duben 1944

První let v 11. skupině absolvovali piloti 18. prosince 1941. Úlohou bylo vnutit Němcům vzdušný boj, ale nepřítel nejevil o tento boj zájem, neboť si nemohl dovolit ztrácet cenné stíhačky v boji se stíhači nepřítele, který nedoprovázel bombardéry, které byly zranitelnějšími a důležitějšími cíli pro piloty Luftwaffe. Během čekání na novou spojeneckou „non-stop ofenzívu“ vykonávali piloti kromě již zmíněných hlídek a doprovodů konvojů i různé výpady proti kontinentální Evropě. Jednalo se například o akce Rhubarb, při níž útočili pouze stíhači na stanoviště protiletecké obrany, letiště, pochodující útvary Wehrmachtu, radarová stanoviště, nákladní vlaky a jiné strategicky důležité pozice obránců Atlantického valu a francouzského vnitrozemí. Piloti si odlétali několik nočních letů, které se však pro nevhodnost používaných letadel příliš neosvědčily a postupně se rušily. Jedním z důvodů bylo oslnění pilotů z výfuků jejich Spitfirů, které neměly tlumiče plamenů hořících výparů stooktanového paliva.

O tom, že smrt číhá na letce skoro na každém kroku, se členové 313. perutě přesvědčili nejen v lednu 1942. Celé následující jaro se neslo ve vysílání obřích svazů stíhačů, které chránily maximálně 12 bombardérů. Například, když útočila celá 11. skupina Velitelství stíhacího letectva, jednalo se až o 350 Spitfirů nad nepřátelským územím.

Peruť se aktivně účastnila invaze do Evropy v červnu 1944 a svoji činnost ukončila koncem září 1945 v Praze, kde byla formálně rozpuštěna a vyňata ze složek RAF počátkem února 1946.

Základny[editovat | editovat zdroj]

Stíhací letoun Spitfire Spitfire LF Mk. IXB 313. stíhací perutě

Když skončil výcvik, letka se přestěhovala dne 1. července 1941 na základnu Leconfield, aby bránila přístav Hull a konvoje plující podél východoanglického pobřeží Kanálem. Po ukončení přezbrojení na letouny Spitfire Mk. IIa se peruť 26. srpna 1941 přesunula na letiště Portreath v Cornwallu na jihozápadě Anglie, do sestavy 10. skupiny Fighter Command. Ve dnech 13. - 15. prosince 1941 se peruť přestěhovala na letiště v Hornchurchi dle rozkazu z 11. prosince 1941, a po ukončení střeleckých zkoušek dvacetimilimetrových kanónů Hispano Suiza ve Warmvellu, které byly namontovány na nové Spitfiry „pětky“, byla zařazena do Hornchurchského wingu 11. skupiny Velitelství stíhacího letectva. První velká akce, které se v rámci 11. skupiny 313. peruť účastnila, byla operace Fuller. Jednalo se o doprovod Hurribomberů a útok na doprovod bitevních křižníků Scharnhorst, Gneisenau a Prinz Eugen, plujících Doverskou úžinou z Brestu do severoněmeckých přístavů. Akce nedosáhla významnějších úspěchů a problémy měl jen Scharnhorst, který najel na minu a zastavil se. Přesto doplul do domovského přístavu. V průběhu jara doprovázely Spitfiry 313. perutě ostatní stíhací wingy výškovým krytím nebo přímým doprovodem bombardéry Douglas Boston Mk. III. Po ukončení působení perutě v 11. skupině Velitelství stíhacího letectva, se svěřenci „třistatřináctky“ staly také B-17 Flying Fortress 8. letecké armády USAAF. První akce na níž spolupracovala RAF a USAAF byl nálet na seřaďovací nádraží v Rouenu 17. srpna 1942. Nálet provedlo 12 B-17E. „Třistatřináctka“ prováděla společně s Ibsleyským wingem diverzní Circus 204 nad Cherbourgem, aby B-17 měly klidný let bez dotírajících německých stíhačů. O dva dny později se uskutečnila kombinovaná operace Jubilee, vylodění u Dieppe. Té se však účastnily pouze 310. a 312. peruť a dva čeští letci u 111. a 611. perutě. Vzhledem k poloze 10. skupiny a exeterského sektoru, začal narůstat počet pro československé perutě nových operací. Rhubarby - hloubkové útoky stíhačů rostly poměrně rychlým tempem. První větší operací tohoto druhu byl Synchronised Rhubarb, útok na německá letiště Lannion a Morlaix v oblasti Bretaně.

 • Catterick
 • Leconfield
 • Portreath
 • Hornchurch
 • Rochford a Fairlop - satelitní letiště sektorové základny Hornchurch
 • Churchstanton
 • Warmwell - nácvik ostrých střeleb
 • Peterhead - sever Skotska
 • Hawking
 • Ibsley
 • Mendlesham
 • Southend
 • Tangmere
 • North Weald
 • Manston a další

Poslední umístění před rozpuštěním bylo letiště Praha-Ruzyně

Poznámky o haváriích letadel[editovat | editovat zdroj]

Stíhací letoun Supermarine Spitfire 313. stíhací perutě

Sgt. Arnošt Mrtvý se svým Spitfirem RY-H při vykonávaní nízké zatáčky vrazil do telefonního rozvodného sloupu. Odnesl to hlavně spodek motoru a vrtule. Dále mu sloup přesekl olejové chlazení a zaryl se mu do křídla. Arnošt Mrtvý přesto zvládl přeletět Kanál a spolu se sloupem v křídle bezpečně přistát.

Sgt. Mrtvý měl ještě jednu nebezpečnou nehodu, když po poruše klapek narazil do vozidla. Pilotovi se nic nestalo, ale řidič a spolujezdec zahynuli. Na nepříznivé počasí doplatil 11. ledna Sgt. Josef Valenta, když se vracel z letu. Pro nepřízeň počasí musel opakovat přistání, přičemž jeho letadlo (RY-S) ztratilo rychlost a na zemi explodovalo. Z jeho ztráty se personál perutě ještě pořádně nevzpamatoval, když se 22. ledna odehrála další tragédie. Sgt. Otto Špaček, který spolu se Sgt. Blažejem Konvalinou nacvičoval vzdušný boj, ztratil nad letadlem kontrolu a propadl se do vývrtky. Podařilo se mu ji vybrat necelých 50 m nad zemí. Sgt. Konvalina ho následoval střemhlavým letem, avšak ten už nestihl vybrat manévr a po nárazu do země zahynul. Sgt. Otto Špaček skončil před vojenským soudem, který ho obvinil z nepovoleného nízkého létání a udělil mu zákaz létání na 3 měsíce.

Výzbroj[editovat | editovat zdroj]

Spitfire Mk IIa

Letci v této letce létali především s velice dobrými avšak v té době značně opotřebovanými stíhačkami Spitfire Mk I. Zakrátko po 14. srpnu 1941 vyměnila letka letouny za Spitfire Mk IIa, první lety byly podniknuty za velení S/L Josefa Jaška 25. srpna 1941. V zimě na přelomu let 1941 a 1942 znovu došlo k výměně letounů – Spitfire MK.II za Spitfire MK.Vb. Letouny měly imatrikulaci RY, například letadlo Františka Fajtla mělo imatrikulaci RY-F. Přednostně nebylo důležité kódové označení stroje, ale jeho seriál – tedy sériové výrobní číslo. Z počátku bylo tvořeno písmenem a čtyřmi číslicemi a písmeno se lišilo podle továrny, ve které byl letoun vyroben. Dále se podle výrobního čísla nanášela kamufláž. Letouny s poslední číslicí sudou měly pořadí barev a směry kamuflážních polí převráceny vůči letadlům s koncovou lichou číslovkou seriálu. Kódová písmena se většinou nanášela až na základně, kde nový letoun zpravidla dostal „své písmeno“ po letounu, který peruť odevzdala nebo ztratila v boji. Některá písmena se téměř nepoužívala, protože peruť neměla vždy tolik letadel, aby byla všechna písmena anglické abecedy využita. Písmeno konkrétního letadla se nacházelo za trupovou kokardou – výsostný znak RAF se žlutým vnějším kruhem a na spodním krytu motoru Merlin. Letouny „třistatřináctky“ jsou známé také svými karikaturami představitelů nacistického režimu, tradičními kreslenými postavičkami nebo osobními symboly štěstí pilotů, kteří na určitém stroji převážně létali. Autorem řady povedených kreseb byl, původním povoláním písmomalíř, Sgt. Karel Pavlík, který padl 5. května 1942 v souboji s německým leteckým esem Hptm. Josefem „Pipsem“ Prillerem.

Peruť měla reálnou šanci být mezi prvními jednotkami vyzbrojenými stíhačkami Spitfire Mk. IX, ale byla přesunuta z Hornchurche do Churchstantonu v oblasti 10. skupiny a přezbrojení bylo odloženo. S novými stíhačkami by měla peruť šanci rovnocenně bojovat s nepřítelem, který ovládal souboje se stroji Focke-Wulf Fw 190 A-3, A-4. Malé vnější rozdíly, v souboji téměř nepostřehnutelné, posléze stály život některé německé piloty, kteří se domnívali, že útočí na starší Spitfiry „pětky“. Poslední model, se kterým letci 313. perutě přiletěli domů byl Supermarine Spitfire LF Mk. IXE. Mezi čs. letci se však vyskytli i tací, kteří si vyzkoušeli nejen novější modely Spitfirů, ale také americké stíhačky P-47 Thunderbolt, P-51 Mustang, britské Hawker Typhoon a Tempest, de Havilland Mosquito a další. Na druhou stranu, v „třistatřináctce“ byli i muži jako P/O Václav Jícha, DFC[1]. Tento pilot se stal v pilotáži Spitfiru doslova legendou. Přestože jeho Spitfire Mk. Vb překonával Fw 190 na německé straně pouze svojí obratností a nejvíce ztrácel v maximální rychlosti, dokázal s ním Jícha vymanévrovat i pět soupeřů a ještě po nich střílet aniž by ohrozil sám sebe po stránce bezpečnosti. Bohužel, obdobně jako řada velkých letců z obou stran konfliktu, se stal obětí letecké nehody, když cestoval jako pasažér. V jeho případě je to ještě smutnější konec života než u jiných letců, neboť k nehodě, na jejíž následná zranění přišel o život, došlo 1. února 1945, tedy 3 měsíce a 1 týden před koncem války s nenáviděným nepřítelem.

Velitelé[editovat | editovat zdroj]

František Fajtl

V počáteční fázi měla peruť dva velitele. Jednoho československého a druhého britského. Prvním velitelem byl S/L Josef Jaške, převelený z 312. čs. stíhací perutě. Jeho britským protějškem byl S/L Gordon L. Sinclair, DFC. Někteří letci ho znali jako velitele letky A 310. čs. stíhací perutě v době bitvy o Británii. Funkci squadron leadera zastával rovněž František Fajtl. Dne 27. dubna 1942 se jako první Čechoslovák stal velitelem britské perutě. Stal se velitelem 122. perutě - City of Bombay. Po odchodu britských spoluvelitelů, kteří „kontrolovali“ české letce a Josefa Jaškeho v prosinci 1941, převzal funkci S/L Karel Mrázek, který peruť vodil do soubojů s JG 26 Schlageter a JG 2 Richthofen nad nacisty okupovaným pobřežím Francie, Belgie a Nizozemí. Tento na šířku i délku nevelký prostor pobřeží kontinentální Evropy byl vymezen doletem stíhaček Spitfire Mk. Vb. Na těchto letounech peruť operovala do přelomu let 1943/1944. Dne 26. května byl S/L Karel Mrázek, DFC jmenován do funkce velitele československého stíhacího wingu a funkci velitele „třistatřináctky“ převzal S/L Jaroslav Himr. Kromě zmíněných letců se veliteli perutě do konce války stali S/L Václav Bergman, DFC, Alois Hochmal, Karel Kasal a Otmar Kučera DFC, který peruť přivedl do osvobozené vlasti v srpnu 1945. Mezi nejúspěšnější letce perutě, kteří však nebyli jejími veliteli, patřili čs. letecká esa F/Lt Stanislav Fejfar, velitel letky B, a P/O Václav Jícha, který po ukončení operačního turnusu přešel k firmě Vickers Armstrong, konkrétně k Supermarine, kde zalétával nové Spitfiry pod vedením pilota Alexe Henshawa, který o Jíchovi mnoho let po válce napsal: „Venca byl nejlepší pilot mého týmu.“ Obdobně se o něm zmiňují i čeští kamarádi a spolubojovníci.

Nárokovaná vítězství[editovat | editovat zdroj]

datum stroj pilot protivník
27.03.1942 Spitfire VB AB916 F/O František Vancl 1 Bf 109 poškozen
27.03.1942 Spitfire VB AA769 Sgt Jaroslav Dohnal 1 Bf 109 poškozen
28.03.1942 Spitfire VB P8531 RY-R S/Ldr Karel Mrázek 1 Bf 109
28.03.1942 Spitfire VB BL769 P/O Václav Jícha 1 FW 190
28.03.1942 Spitfire VB AD390 Sgt Jiří Řezníček 1 FW 190 pravděpodobně
10.04.1942 Spitfire VB BM117 RY-A F/Lt František Fajtl 1 Bf 109 poškozen
10.04.1942 Spitfire VB AB276 RY-K F/Lt Václav Hájek 1 FW 190 pravděpodobně
10.04.1942 Spitfire VB P8571 F/Sgt Václav Foglar 1 Bf 109
12.04.1942 Spitfire VB BM117 RY-A S/Ldr Karel Mrázek 1 FW 190 poškozen
12.04.1942 Spitfire VB BM127 RY-F F/Lt František Fajtl 1/2 Bf 109
12.04.1942 Spitfire VB W3177 RY-W Sgt Prokop Brázda 1/2 Bf 109
24.04.1942 Spitfire VB BM306 RY-E P/O Václav Jícha 1 FW 190 poškozen
25.04.1942 Spitfire VB BL973 RY-S F/Lt Stanislav Fejfar 1 FW 190 poškozen
27.04.1942 Spitfire VB BM301 P/O Josef Příhoda 1 FW 190
30.04.1942 Spitfire VB BM127 RY-F Sgt Jaroslav Hloužek 1 Bf 109 a 1 FW 190 poškozen
05.05.1942 Spitfire VB BL 973 RY-S F/Lt Stanislav Fejfar 1 FW 190 a 1 FW 190 pravděpodobně
05.05.1942 Spitfire VB BM323 P/O Otmar Kučera 1 FW 190
05.05.1942 Spitfire VB BM301 P/O Josef Příhoda 1 FW 190 poškozen
10.06.1942 Spitfire VB AB933 Sgt Václav Přerost 1 FW 190 poškozen
10.06.1942 Spitfire VB BM452 RY-U F/Lt Karel Kasal 1 FW 190 pravděpodobně
23.06.1942 Spitfire VBBM295 P/O Josef Příhoda 1 FW 190
23.06.1942 Spitfire VB BM419 RY-A S/Ldr Karel Mrázek 1 FW 190 poškozen
06.07.1942 Spitfire VB AR432 RY-K P/O Jiří Kučera 1/4 Ju 88 poškozen
06.07.1942 Spitfire VB W3803 Sgt Karel Valášek 1/4 Ju 88 poškozen
06.03.1943 Spitfire VC AR549 F/Sgt Jaroslav Slepica 1 FW 190 poškozen
27.08.1943 Spitfire VB AB918 S/Ldr Jaroslav Himr 1 FW 190
24.09.1943 Spitfire VB BP856 RY-H S/Ldr Jaroslav Himr 1 Me 110
24.09.1943 Spitfire VB AD427 F/Sgt A. Záleský 1 Me 110
27.09.1943 Spitfire VC AR552 F/Lt Alois Hochman 1 FW 190 poškozen
27.09.1943 Spitfire VB EP447 Sgt Stanislav Hlučka 1 FW 190 pravděpodobně
27.09.1943 Spitfire VB EN959 F/O František Masařík 1 FW 190 poškozen
27.09.1943 Spitfire VC EE659 F/Lt Otmar Kučera 1 FW 190
09.07.1944 Spitfire IXC ML145 Sgt Karel Stojan 1 V-1
21.02.1945 Spitfire IXC ML259 P/O Stanley McCracken 1 FW 190 pravděpodobně

Ztráty létajícího personálu[editovat | editovat zdroj]

Arnošt Mrtvý
datum stroj pilot příčina osud pilota
27.05.1941 Spitfire IA R7163 Sgt  Josef Gutvald Havárie při cvičném letu zahynul ve službě
11.01.1942 Spitfire VB AD424 RY-S Sgt Josef Valenta Havárie při operačním letu zahynul při akci
22.01.1942 Spitfire VB AD547 Sgt Blažej Konvalinka Havárie při cvičném souboji zahynul ve službě
23.02.1942 Spitfire VB AD391 RY-H W/O František Bönisch Havárie při operačním letu zahynul při akci
18.03.1942 Spitfire VB AA869 Sgt Miloslav Zauf Sestřelen nepřítelem nad Francií zahynul při akci
27.03.1942 Spitfire VB AD197 P/O Vladimír Michálek Sestřelen stíhačem nad Francií zahynul při akci
10.04.1942 Spitfire VB BL480 Sgt František Pokorný Pravděpodobně sestřelen stíhačem nad Kanálem nezvěstný
10.04.1942 Spitfire VB AA865 RY-D Sgt Václav Truhlář Sestřelen stíhačem nad Francií zajatec
12.04.1942 Spitfire VB AD384 RY-P Sgt Otakar Kresta Sestřelen stíhačem nad Francií zajatec
24.04.1942 Spitfire VB BM357 RY-D F/Sgt Prokop Brázda Poškozen stíhačem nad Francií, havaroval v Británii zahynul při akci
05.05.1942 Spitfire VB BM261 Sgt Karel Pavlík Sestřelen stíhačem nad Francií zahynul při akci
17.05.1942 Spitfire VB BM260 RY-U Sgt Miroslav Borkovec Sestřelen stíhačem nad Francií zahynul při akci
17.05.1942 Spitfire VB BL973 RY-S F/Lt Stanislav Fejfar Sestřelen stíhačem nad Francií zahynul při akci
02.06.1942 Spitfire VB AR397 RY-D Sgt Evžen Halamášek Sestřelen stíhačem nad Francií zahynul při akci
15.07.1942 Spitfire VB AD372 Sgt Jan Jeřábek Sestřelen nepřítelem nad Kanálem nezvěstný
18.11.1942 Spitfire VC AR606 Sgt Jaroslav Hloužek Poškozen flakem nad Francií, havaroval v moři nezvěstný
15.01.1943 Spitfire VB EP449 F/Sgt Josef Bláha Srážka ve vzduchu během operačním letu nad Francií zahynul při akci
15.01.1943 Spitfire VC AR546 F/O Bedřich Krátkoruký Srážka ve vzduchu během operačním letu nad Francií zahynul při akci
27.02.1943 Spitfire VC AR520 F/Lt Miloslav Štusák Sestřelen stíhačem nad Francií zahynul při akci
06.03.1943 Spitfire VC BP862 F/O Josef Příhoda Sestřelen stíhačem nad Francií zahynul při akci
08.03.1943 Spitfire VC AR547 F/Lt Benignus Štefan Sestřelen stíhačem nad Francií zahynul při akci
04.06.1943 Spitfire VC AR512 F/O Jaroslav Čermák Havárie při cvičném letu zahynul ve službě
12.09.1943 Spitfire VB AA843 F/Sgt Jack E. Green Havárie při cvičném letu zahynul ve službě
24.09.1943 Spitfire VC BP856 RY-H S/Ldr Jaroslav Himr Pravděpodobně sestřelen stíhačem u pobřeží Francie nezvěstný
24.09.1943 Spitfire VB W3895 RY-O P/O John B. Cochrane Pravděpodobně sestřelen stíhačem u pobřeží Francie nezvěstný
27.09.1943 Spitfire VB BM293 Sgt Tomáš Zrník Sestřelen stíhačem u pobřeží Francie nezvěstný
19.04.1944 Spitfire IXC MJ558 W/O Arnošt Mrtvý Sestřelen stíhačem nad Belgií zahynul při akci
20.04.1944 Spitfire IXC MK122 RY-A W/O Alexander Wemmys Pravděpodobně sestřelen flakem nad Francií zajatec
26.04.1944 Spitfire IXC MK344 RY-V F/Sgt František Fanta Srážka ve vzduchu při cvičném letu zahynul ve službě
26.04.1944 Spitfire IXC MJ979 RY-O F/Lt Jan Laška Srážka ve vzduchu při cvičném letu zahynul ve službě
01.02.1945 Spitfire IXC NH148 RY-O F/Lt John Pinny Havárie při nouzovém přistání během operačním letu zahynul při akci

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Záznam vojáka [online]. Vojenský ústřední archiv [cit. 2021-04-02]. Heslo Jícha Václav. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Rajlich, Jiří: 313. stíhací peruť, Mustang, Plzeň 1996
 • Rajlich, Jiří: Na nebi hrdého Albionu 1. část, Ares, Praha 1999 - kapitola Českoslovenští letci u pomocných leteckých jednotek
 • FAJTL, František. Létal jsem s Třistatřináctkou. Praha: Naše Vojsko, 1991. ISBN 80-206-0144-9. S. 240. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]