Člunozobec africký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxČlunozobec africký
alternativní popis obrázku chybí
Člunozobec africký chovaný v zajetí
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Vertebrata)
Řád veslonozí (Pelecaniformes)
Čeleď člunozobcovití (Balaenicipitidae)
Bonaparte, 1853
Rod člunozobec (Balaeniceps)
Gould, 1850
Binomické jméno
Balaeniceps rex
Gould, 1850
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Člunozobec africký (Balaeniceps rex) je velký africký pták z řádu veslonohých, známý zvláště díky svému nápadně tvarovanému zobáku.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Na výšku dorůstá 1,2 až 1,7 m s rozpětím křídel 2,33 m a hmotností kolem 5,6 kg. Dospělý pták je šedavě modrý s výjimkou hnědé spodní strany křídel s šedým pruhem. Nejnápadnějším znakem je jeho velký plochý zobák tvarem připomínající člun, díky kterému získal i svůj český rodový název. Nápadná je také světlá chocholka na hlavě. Samec se od samice zbarvením nijak viditelně neliší, mladí ptáci jsou hnědí.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Člunozobec africký žije v rozsáhlých východoafrických bažinách, jezerech a močálech v rozmezí od Súdánu po Zambii. Od roku 2004 je v Červeném seznamu IUCN zařazen do kategorie zranitelných druhů. Nejpočetnější populace žije zatím stále v Súdánu (více než 5000 jedinců); mezi další země, kde je člunozobec africký stále nejhojněji zastoupen, patří Uganda, Tanzanie, Zambie nebo Demokratická republika Kongo. Počet volně žijících jedinců však stále klesá.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Žije samotářským způsobem života, pomalu se prodírá rostlinnou vegetací rostoucí na březích bahnitých vod a vyhledává zvláště vodní živočichy, jako jsou ryby, obojživelníci nebo želvy, často však útočí i na hady, ještěrky, hlodavce a mladé ptáky. Lov člunozobce afrického se podobá způsobu lovu volavek – důkladně prozkoumává své okolí a poté, co spatří kořist, se jí zmocní rychlým škubnutím hlavou. Za potravou se vydává zvláště v noci, přes den často vysedává a odpočívá na větvích stromů.

Hnízdo z rákosu a trávy si staví na zemi a ročně do něj obvykle klade 2, vzácněji i 3 vejce, na kterých sedí přibližně 30 dnů. Mláďata jsou na svých rodičích závislá i po opuštění hnízda a pohlavně dospívají ve 3. až 4. roce života. V zajetí se může dožít až 36 let.

Člunozobec africký v českých zoo[editovat | editovat zdroj]

V České republice chová člunozobce afrického Zoologická zahrada Praha ve zrekonstruovaném prostoru bývalého zimoviště ptáků, v pavilonu nazvaném Ptačí mokřady (od 11. 9. 2010, kdy proběhlo slavnostní zpřístupnění pavilonu). Patří mezi čtyři nejcennější chované ptáky.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shoebill na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-09]
  2. BOBEK, Miroslav. Nejcennější zvíře v zoo aneb Na hraně existence. In: ZOO Praha [online]. 28. 11. 2016 [cit. 30. 6. 2017]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/pohledem-reditele/10354-nejcennejsi-zvire-v-zoo-aneb-na-hrane-existence

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]