Člunozobec africký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxČlunozobec africký
alternativní popis obrázku chybí
Člunozobec africký chovaný v zajetí
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádveslonozí (Pelecaniformes)
Čeleďčlunozobcovití (Balaenicipitidae)
Bonaparte, 1853
Rodčlunozobec (Balaeniceps)
Gould, 1850
Binomické jméno
Balaeniceps rex
Gould, 1850
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Člunozobec africký (Balaeniceps rex) je velký africký pták z řádu veslonohých, známý zvláště díky svému nápadně tvarovanému zobáku.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Na výšku dorůstá 1,2 až 1,7 m s rozpětím křídel 2,33 m a hmotností kolem 5,6 kg. Dospělý pták je šedavě modrý s výjimkou hnědé spodní strany křídel s šedým pruhem. Nejnápadnějším znakem je jeho velký plochý zobák tvarem připomínající člun, díky kterému získal i svůj český rodový název. Nápadná je také světlá chocholka na hlavě. Samec se od samice zbarvením nijak viditelně neliší, mladí ptáci jsou hnědí.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Člunozobec africký žije v rozsáhlých východoafrických bažinách, jezerech a močálech v rozmezí od Súdánu po Zambii. Od roku 2004 je v Červeném seznamu IUCN zařazen do kategorie zranitelných druhů. Nejpočetnější populace žije zatím stále v Súdánu (více než 5000 jedinců); mezi další země, kde je člunozobec africký stále nejhojněji zastoupen, patří Uganda, Tanzanie, Zambie nebo Demokratická republika Kongo. Počet volně žijících jedinců však stále klesá.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Žije samotářským způsobem života, pomalu se prodírá rostlinnou vegetací rostoucí na březích bahnitých vod a vyhledává zvláště vodní živočichy, jako jsou ryby, obojživelníci nebo želvy, často však útočí i na hady, ještěrky, hlodavce a mladé ptáky. Lov člunozobce afrického se podobá způsobu lovu volavek – důkladně prozkoumává své okolí a poté, co spatří kořist, se jí zmocní rychlým škubnutím hlavou. Za potravou se vydává zvláště v noci, přes den často vysedává a odpočívá na větvích stromů.

Hnízdo z rákosu a trávy si staví na zemi a ročně do něj obvykle klade 2, vzácněji i 3 vejce, na kterých sedí přibližně 30 dnů. Mláďata jsou na svých rodičích závislá i po opuštění hnízda a pohlavně dospívají ve 3. až 4. roce života. V zajetí se může dožít až 36 let.

Chov v zoo[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o raritní druh. V roce 2010 byl chován v pouhých 13 zoo v počtu 35 jedinců.[2] V Evropě je chován jen ve třech zoo (stav 2019). Jedná se o českou Zoo Praha, ptačí park v německém Walsrode a belgickou zoo Pairi Daiza.[3] Právě v posledním jmenovaném zařízení se v roce 2008 podařil světový prvoodchov.[3] O rok později se podařil také první přirozený odchov v Lowry Parku na Floridě.[2]

Chov v Zoo Praha[editovat | editovat zdroj]

Zoo Praha je historicky jedinou zoo v Česku, kde byl člunozobec kdy chován.[3] Zoo tento druh chová od roku 2004, kdy byla dovezena zvířata přímo z Afriky.[4] Jedná se o dva páry. Jeden je v zázemí zoo, druhý pár (samec Korongo a samice Okomo[2]) mají možnost vidět i návštěvníci, a to ve zrekonstruovaném prostoru bývalého zimoviště ptáků – v expozičním celku Ptačí mokřady v dolní části zoo (od 11. září 2010, kdy proběhlo slavnostní zpřístupnění expozice). Patří mezi čtyři nejcennější chované ptáky.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shoebill na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.2. 4. září 2021. Dostupné online. [cit. 2021-10-11]
  2. a b c Tajemný člunozobec láká do pražské zoo – Alíkoviny. Alík.cz [online]. [cit. 2019-01-28]. Dostupné online. 
  3. a b c www.Zootierliste.de. zootierliste.de [online]. [cit. 2019-01-28]. Dostupné online. 
  4. Člunozobec africký - lexikon zvířat. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2019-01-28]. Dostupné online. 
  5. BOBEK, Miroslav. Nejcennější zvíře v zoo aneb Na hraně existence. In: ZOO Praha [online]. 28. 11. 2016 [cit. 30. 6. 2017]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/pohledem-reditele/10354-nejcennejsi-zvire-v-zoo-aneb-na-hrane-existence

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]