Člunozobec africký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Člunozobec africký

alternativní popis obrázku chybí
Člunozobec africký chovaný v zajetí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Vertebrata)
Řád: veslonozí (Pelecaniformes)
Čeleď: člunozobcovití (Balaenicipitidae)
Bonaparte, 1853
Rod: člunozobec (Balaeniceps)
Gould, 1850
Binomické jméno
Balaeniceps rex
Gould, 1850
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Člunozobec africký (Balaeniceps rex) je velký africký pták z řádu veslonohých, známý zvláště díky svému nápadně tvarovanému zobáku.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Na výšku dorůstá 1,2 až 1,7m s rozpětím křídel 2,33 m a hmotností kolem 5,6 kg. Dospělý pták je celý šedavě modrý s výjimkou hnědé spodní strany křídel s šedým pruhem. Nejnápadnějším znakem je jeho velký plochý zobák tvarem připomínající člun, díky kterému získal i svůj český rodový název. Nápadná je také světlá chocholka na hlavě. Samec se od samice zbarvením nijak viditelně neliší, mladí ptáci jsou hnědí.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Člunozobec africký žije v rozsáhlých východoafrických bažinách, jezerech a močálech v rozmezí od Súdánu po Zambii. Od roku 2004 je v Červeném seznamu IUCN zařazen do kategorie zranitelných druhů. Nejpočetnější populace žije zatím stále v Súdánu (více jak 5 000 jedinců), mezi další země, kde je člunozobec africký stále nejhojněji zastoupen, patří Uganda, Tanzanie, Zambie nebo Demokratická republika Kongo. Počet volně žijících jedinců však stále klesá.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Žije samotářským způsobem života, pomalu se prodírá rostlinnou vegetací rostoucí na březích bahnitých vod a vyhledává zvláště vodní živočichy jako jsou ryby, obojživelníci nebo želvy, často však útočí i na hady, ještěrky, hlodavce a mladé ptáky. Lov člunozobce afrického se podobá způsobu lovu volavek - důkladně prozkoumává své okolí a poté, co spatří kořist, se jí zmocní rychlým škubnutím hlavou. Za potravou se vydává zvláště v noci, přes den často vysedává a odpočívá na větvích stromů.

Hnízdo z rákosu a trávy si staví na zemi a ročně do něj obvykle klade 2, vzácněji i 3 vejce, na kterých sedí přibližně 30 dnů. Mláďata jsou na svých rodičích závislá i po opuštění hnízda a pohlavně dospívají ve 3. až 4. roce života. V zajetí se může dožít až 36 let.

Člunozobec africký v českých zoo[editovat | editovat zdroj]

V České republice chová člunozobce afrického Zoologická zahrada Praha v nově zrekonstruovaném prostoru bývalého zimoviště ptáků (od 11. 9. 2010, kdy proběhlo slavnostní zpřístupnění pavilonu Ptačí mokřady.)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shoebill na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-09]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]