Česká Suverenita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Česká Suverenita
Zkratka ČS
Datum založení 2011 (registrace)
Předseda Jana Volfová
Sídlo U Průhonu 1201/23
Praha 7
Ideologie nacionalismus[1][2]
sociální demokracie
euroskepticismus
Stát. příspěvek (mil. Kč) 0
Evropská strana žádná
Počet členů 1500 (červenec 2013)[3]
Volební výsledek

7,29 % - 1 993 hlasy pro kandidátku Janu Bobošíkovou ve volebním obvodu 30 - Kladno (volby do Senátu v roce 2011)

0,42% - 21 241 hlas pro volební uskupení Hlavu vzhůru, ve kterém byla strana sdružena (Volby do Poslanecké sněmovny PČR 2013)
Zisk mandátů ve volbách
Poslanecká sněmovna
0 / 200
(PSP ČR 2010)
Zastupitelstva obcí 1
Oficiální web
www.ceskasuverenita.cz

Česká Suverenita, dříve SUVERENITA – Blok Jany Bobošíkové,[4] je česká mimoparlamentní politická strana, jejíž hlavní tváří je bývalá předsedkyně Jana Bobošíková. Strana byla registrována 21. ledna 2011, ustavující sjezd se konal 4. června 2011 v Praze.[5] Strana byla založena po politickém rozchodu Jany Bobošíkové s Petrem Hannigem, se kterým spolupracovala v období let 2002–2010 v rámci koalice Suverenita - blok Jany Bobošíkové, strana zdravého rozumu. Předsedkyní strany je od 18. ledna 2014 politická souputnice Jany Bobošíkové, bývalá sociálnědemokratická poslankyně Jana Volfová.

V polovině roku 2013 se spekulovalo o tom, že by se strana stala základem pro další působení bývalého prezidenta Václava Klause ve vysoké politice. V tomto ohledu si měla změnit název, mohla se dále nazývat Suverenita Václava Klause[6] nebo Suverenita a prosperita – Klausovci.[7] Další zvažovanou variantou bylo SUPR klausovci.[8] Klaus se však nakonec rozhodl ve volbách nekandidovat a „klausovské síly“ se koncentrovaly ve volebním bloku Hlavu vzhůru.

Ve volbách do Senátu ČR 2018 kandidoval za Českou Suverenitu bývalý hejtman Středočeského kraje MUDr. David Rath. V obvodu 29 – Litoměřice získal 4,97% hlasů.

V prosinci 2018 strana ohlásila, kandidaturu MUDr. Davida Ratha do Evropského parlamentu v roce 2019, dalším kandidátem bude Stanislav Huml.


Ideologie[editovat | editovat zdroj]

Strana se definuje jako subjekt hájící zájmy obyčejných občanů, prosazuje boj proti korupci, omezení byrokracie, silným prvkem v programu je rovněž euroskepticismus, odpor vůči přijetí eura, omezení přistěhovalectví zejména z civilizačně odlišných oblastí atd. Někteří z politiků a politologů stranu definují jako výrazně nacionální.[9]

Vedení strany[editovat | editovat zdroj]

 • Předsedkyně: Jana Volfová
 • Statutární místopředseda: Pavel Havránek
 • Místopředsedkyně: Iva Procházková

Volební výsledky[editovat | editovat zdroj]

Od svého vzniku se strana zúčastnila pouze voleb do Senátu. Jana Bobošíková kandidovala ve volebním okrsku č. 30 - Kladno, se ziskem 7,29 % hlasů nepostoupila do druhého kola.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. ENTER, Tomáš. Nacionálně - populistické politické strany v České republice: příčiny neúspěchu, podmínky etablování. Brno, 2009. bakalářská práce. Masarykova univerzita. Vedoucí práce Stanislav Balík. Dostupné online.
 2. Radko Hokovský and Jakub Janda: Immigration and Integration of Minorities in View of Czech Political Parties
 3. Zeman láká nováčky do SPOZ. Po jeho výhře se počet zájemců o členství zvedl o polovinu. ihned.cz [online]. 2013-07-31. Dostupné online. 
 4. Seznam politických stran a hnutí, Ministerstvo vnitra České republiky
 5. Usnesení z ustavujícího sjezdu, web strany
 6. Suverenita Václava Klause. Exprezident míří do vysoké politiky, Novinky.cz, 20. srpna 2013
 7. Bobošíková jednala s exprezidentem. Ve hře je vznik Klausovců, iDNES.cz, 23. srpna 2013
 8. Klaus se vrátí, tvrdí Bobošíková. Strana se má jmenovat SUPR, Novinky.cz, 24. srpna 2013
 9. Programová východiska a principy, web strany

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]