Sajga tatarská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Sajga tatarská

Saiga tatarica tatarica.jpg
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: sudokopytníci (Artiodactyla)
Podřád: přežvýkaví (Ruminantia)
Čeleď: turovití (Bovidae)
Rod: sajga (Saiga)
Binomické jméno
Saiga tatarica
Linné, 1766
Poddruhy
  • Saiga tatarica tatarica
  • Saiga tatarica mongolica

Sajga tatarská (Saiga tatarica) je antilopa původem z eurasijských stepí. Řadí se mezi antilopy, samostatné podčeledi Saginae. V dospělosti dorůstá do délky 110-145 cm, výšky v kohoutku 60-80 cm, její váha se pohybuje v rozmezí 23-50 kg. Sajga má prodloužený, silně vydutý čenich s dolů směřujícími nozdrami a s velkou nosní dutinou uvnitř, slouží k filtrování prachem nasyceného vzduchu v létě a k oteplování mrazivého vzduchu v zimě. Hustá, vlnitá srst je na horní straně skořicově žlutohnědá, na dolní straně je světlejší. Zimní srst je mnohem hustší než srst letní.

Sajgy se živí trávou a různými bylinami. Na rozdíl od jiných přežvýkavců žerou rády i aromatické byliny, jako je pelyněk, šalvěj a dobromysl. V zimním období žerou také lišjníky. Chutnají jim zejména slanomilné rostliny, jako slanorožec a slanobýl. Lížou rovněž sůl. Jejich trus vypadá jako kozí bobky.

Samci sajgy jsou vzájemně agresívní. V době říje, která probíhá počátkem zimy, spolu samci zápasí a mnohdy se vážně zraní. Mláďata se rodí na jaře, často se rodí dvojčata. Matka mládě ukrývá ve vysoké trávě a několikrát denně ho tam chodí nakojit. Až ve druhém týdnu života mládě matku násleudje. Mláďata sajgy se často stávají kořistí vlků a orlů.

Sajgy žijí na suché stepi. Menší skupiny s mláďaty se při migracích spojí a tvoří obrovská stáda. Rohy mají jen samci. V současné době se jedná z hlediska ochrany o kriticky ohrožený druh. V minulosti lovili Rusové, Tataři i Kazaši sajgy pro maso a kůži, často s pomocí chrtů a ochočených orlů skalních. V současnosti představuje hrozbu pytlácký lov, především pro orhy, které jsou ceněny jako trofeje a vyuzívany také v tradiční čínské medicíně. Čínská medicína využívá i bezoárové koule z předžaludků sajgy. Pytláci loví sajgy často pomocí vrtulníků.

V zajetí jsou sajgy výjimečně choulostivé, snadno onemocní a uhynou, zvláště náchylné jsou k chorobám dýchacích cest. Jejich úspěšné rozmnožování v zajetí je výjimkou. V současné době nejsou chovány v žádné zoo v České republice, v mnulosti je choval Zoopark Chomutov, výsledky však nebyly dobré a chov po několika letech zanikl.

Sajga

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]