Petr Parléř

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Petr Parléř
Busta Petra Parléře v triforiu pražské katedrály (nejspíše autoportrét).
Busta Petra Parléře v triforiu pražské katedrály (nejspíše autoportrét).
Narození 1332 nebo 1333
Kolín nad Rýnem nebo Švábský Gmünd
Holy Roman Empire Arms-single head.svg Svatá říše římská
Úmrtí 13. července 1399
Praha
Bohemia Arms.svg České království
Národnost Němec
Povolání architekt, stavitel, kameník, sochař
Hnutí gotika
Významná díla Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze, Staroměstská mostecká věž
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Síťová klenba pražské katedrály od Petra Parléře.

Petr Parléř (1332 nebo 1333 Kolín nad Rýnem nebo Švábský Gmünd13. července 1399 Praha) byl německo-český architekt, stavitel, kameník, sochař a řezbář, nejvýznamnější představitel rodiny Parléřů (narozen jako Peter Parler). Patří mezi nejvýraznější umělce evropské vrcholné gotiky, působil převážně v českých zemích.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jeho otcem byl stavitel Heinrich Parler. Výraz parler ve středověké němčině znamenal polír (z latinského "parlerius", t.j. mluvčí a vedoucí kameníků), tj. vedoucí stavby nebo také ten, který členům stavební huti vysvětluje záměry vedoucího mistra. Hutě, v nichž členové rozvětvené rodiny působili (Petrův bratr Michael Parler pobýval i v Čechách a dalším bratrem byl Johann Parler der Ältere), byly po celé Evropě - v Norimberku, Kolíně nad RýnemVídni, Basileji, Ulmu, Záhřebu a na dalších místech. Vzdělání získal v huti svého otce, jenž vedl stavbu kostela svatého Kříže (Heiligkreuzmünster) v Švábském Gmündu, nejstarší halový chrám na území jižního Německa, nazývaný též mariánským chrámem (Frauenkirche). Od roku 1336 stavěl Heinrich Parler také dóm v Augsburgu. Ve svých dvaceti letech pracoval v této huti na stavbě kostela Panny Marie v Norimberku, jehož západní část založil Karel IV. Působil i na stavbě katedrály v Kolíně nad Rýnem, odkud si přivezl svoji první ženu, dceru kolínského kameníka Hamma. Doložen je i jeho pobyt při stavbě katedrály ve Štrasburku.

S Karlem IV. se setkal na stavbě v Švábském Gmündu pravděpodobně v létě 1353?. Po smrti Matyáše z Arrasu pokračoval od roku 1356 ve stavbě katedrály sv. Víta. Původní plány přepracoval, vystavěl chór katedrály, který překlenul síťovou klenbou, kapli sv. Václava, sakristii a věž. Kromě katedrály projektoval a podílel se na stavbě dalších památek. Byl to především kamenný most přes Vltavu (později nazvaný Karlův), Staroměstská mostecká věž a kaple Všech svatých na Pražském hradě; mimo Prahu pak kostel svatého Bartoloměje v Kolíně a kostel sv. Barbory v Kutné Hoře.

V Praze si Parléř zakoupil dům na Hradčanech v dnešní Loretánské ulici, a později i další nemovitosti. Stal se respektovaným mistrem a váženým měšťanem. Byl zvolen městským radním (konšelem) hned ve dvou pražských městech - na Hradčanech a na Starém městě pražském. Stál v čele významné císařské stavební huti, kterou založil Matyáš z Arrasu. V jeho díle do roku 1406 pokračoval syn Jan, který huť vedl od roku 1398. Druhý syn Václav se po vyučení v otcově huti v roce 1397 stal vedoucím huti při stavbě Svatoštěpánského dómu ve Vídni. Ještě roku 1403 byl uváděn jako mistr na stavbě jižní věže dómu. Od roku 1402 byl v písemném styku se staviteli katedrály v Miláně, uváděn jako Maestro Wenceslao de Praga.[1]

Po Janově smrti převzal pražskou huť mistr zvaný Petrlík. Parléřovská huť v Čechách zanikla kolem roku 1419 v době husitských válek, i když určitá aktivita pod vedením mistra Petrlíka, jenž zemřel roku 1454, je zaznamenána při stavbě věže a trojlodí pražské katedrály ještě ve třicátých letech 15. století.

Významná díla parléřovské huti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. František Dvořák, Stručný přehled vývoje uměleckých slohů v českých zemích, Pražská scéna 2010, s.34
  2. Autorem projektu byl snad Mistr Otto, po něm stavbu vedl Petr Parléř, který byl pravděpodobně autorem projektu Staroměstské mostecké věže… – Umělecké památky Prahy. Staré Město. Praha, Academia, 1996, ISBN 80-200-0563-3, s. 124.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Petr Chotěbor: Petr Parléř (1399 - 1999). Správa Pražského hradu, Praha 1999.
  • Anton Legner (ed.): Die Parler und der schöne Stil in Europa. Katalog výstavy, 5 dílů, Schnütgen Museum, Köln am Rhein 1978.
  • Jaromír Homolka: Počátky krásného slohu v Čechách, in: Acta Universiattis Carolinae, Praha 1981.
  • František Záruba: Hrady Václava IV. a Petr Parléř. In: Ve službách českých knížat a králů. Miroslav Šmied / František Záruba (ed.). Praha 2013, 249-274

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]