Matyáš z Arrasu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Matyáš z Arrasu
Pískovcová náhrobní deska Matyáše z Arrasu ve svatovítské katedrále

Matyáš z Arrasu neboli Mathieu d’Arras (1290? Arras - 1352 Praha) byl francouzský architekt, stavitel a kameník. Byl prvním stavitelem katedrály sv. Víta v Praze.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

O jeho dřívějším životě není příliš známo. Působil původně u papežského dvora v Avignonu. Tam se s ním za svého pobytu seznámil mladý císař Karel IV., který jej posléze vyzval k vybudování nového reprezentativního chrámu pro pražské arcibiskupství. Katedrálu sv. Víta, jejíž stavba začala oficiálně v roce 1341, navrhl ve stylu jihofrancouzských gotických katedrál v Rodez a Narbonne. Základy stavby založil až v roce 1344 po svém příjezdu do Prahy spolu s královskou družinou. V následujících osmi letech vystavěl osm arkád vnitřního chóru a na ně navazující části ochozu včetně kaplí. Na Hradčanech založil vlastní stavební huť. Mimo jiné se zřejmě podílel i na projekčních pracích nového Kamenného mostu, Nového Města pražského, kostela Matky Boží před Týnem a pravděpodobně i hradu Karlštejna. Po jeho smrti v roce 1352 převzal roku 1356 stavební huť i rozestavěné stavby mladý stavitel Petr Parléř, který původní stavební plány výrazně obměnil.

Významná díla[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Osobnosti - Česko : Ottův slovník. Praha : Ottovo nakladatelství, 2008. 823 s. ISBN 978-80-7360-796-8. S. 450.  
  • VOŠAHLÍKOVÁ, Pavla, a kol. Biografický slovník českých zemí : 1. sešit : A. Praha : Libri, 2004. 155 s. ISBN 80-7277-215-5. S. 126.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]