Píseň písní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Píseň písní, někdy nazývaná též Píseň Šalamounova (hebrejsky שיר השירים‎‎, Šir ha-širim), je sbírka židovských „svatebních“ písní různých dob[zdroj?] řazená mezi tzv. pět svátečních svitků. Některé pocházejí patrně z 5. až 3. stol. př. n. l., jiné snad už z doby krále Šalomouna, kterému je tradičně připisováno autorství písně. Někteří badatelé poukazují na to, že skladba vykazuje významné analogie s mnohem starší staroegyptskou milostnou poezií,[1] či se dokonce domnívají, že je na ní nepochybně přímo závislá.[2]

Píseň písní je jedním z nejznámějších dochovaných lyrických milostných textů z oblasti starověkého Blízkého východu. Její erotičnost byla pro některé rabíny překážkou v jejím uznání jako součásti Tanachu. Ještě po její kanonizaci kolem r. 90 n. l. byly o ni vedeny spory a údajně bývala oblíbenou písní při různých nevázaných zábavách, za což hrozily různé kletby. Koncem 1. stol. n. l. se jí proto musel rozhodným způsobem zastat rabi Akiva,[zdroj?] který později za Bar Kochbova povstání (r. 135) zahynul rukou Římanů. Od 8. století[3] je četba Písně doložena jako sváteční četba o svátku Pesach.

Podle židovské teologie popisuje Píseň písní alegoricky vztah mezi Bohem (ženichem) a Izraelem (nevěstou). Podle teologie křesťanské se tato alegorie týká vztahu Ježíše Krista a církve.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LANDGRÁFOVÁ, Renata; KREJČÍ, Jan; NAVRÁTILOVÁ, Hana. Písně Zlaté bohyně: staroegyptská milostná poezie. Praha : Set Out, 2007. 199 s. ISBN 978-80-86277-54-7. S. 8.  
  2. ŽÁBA, Zdeněk. Tesáno do kamene, psáno na papyrus. Praha : Svoboda, 1968. 198 s. ISBN neuvedeno. S. 167.  
  3. Jeruzalémská bible, X. svazek, Přísloví, Kazatel, Píseň písní. Praha : Krystal OP, 1999. 102 s. ISBN 80-85929-36-8. S. 83.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]