Kniha Abdijáš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Kniha Abdijáš (hebrejsky עובדיה‎‎, Ovadja, „Sluha Hospodinův“) - v některých překladech též Obadjá(š) nebo Obadja - či jinak kniha proroka Abdijáše je nejkratší knihou Starého zákona i Bible vůbec. Řadí se mezi prorocké knihy, za Ámose a před Jonáše.

O tomto proroku nejsou známy žádné bližší podrobnosti; jméno je velmi symbolické - odtud domněnka, že název knihy byl přidán až dodatečně ke spisu nějakého anonyma (proti tomu ovšem hovoří fakt, že podobně symbolická jména byla ve starověkém Izraeli běžná). Pravděpodobně se jednalo o přeživšího chrámového proroka.

Výroky obsažené v první části jediné kapitoly této knihy spadají do období vpádů Babylonie do Judska, tj. v letech 605 (bitva u Karchemiše) a 587/586 př. n. l. (dobytí Jeruzaléma). Jedná se o tři výroky proti Edomu (verše 1b-4; 5-7; 8-14), neboť Edom využil nesnází a posléze pádu a zničení Judska a podílel se na rabování v zemi. Do této doby kromě Abdijáše spadají i jiné protiedosmké výroky z dalších prorockých knih, např. Am 2,11-12, a také protiedomské texty v knize Genesis (Gen 25,23; 27,39-40).

Podle některých biblistů se jedná o edomské vpády v letech 853-841 za krále Jórama, kdy v zemi řádili Arabové a Pelištejci.

Pozdější redaktor textu v období Druhého chrámu přidal k předchozímu textu další verše (19-21) o návratu Izraelitů do své země.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]