Omar Sharif

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Omar Sharif
alt =
Omar Sharif
Rodné jméno Michel Demitri Chalhoub
Narození 10. dubna 1932 (82 let a 255 dní)
Egypt Alexandrie
Aktivní roky 1954-
Manžel/ka Faten Hamama (1954-1974)
Zlatý glóbus
Nejslibnější nováček - muž
1962 - Lawrence z Arábie
Nejlepší herec ve vedlejší roli
1962 - Lawrence z Arábie
Nejlepší herec
1965 - Doktor Živago
César
Nejlepší herec
2003 - Můj učitel Ibrahim

Omar Sharif nebo také Omar El-Sharif, rodným jménem Michel Demitri Chalhoub (* 10. dubna 1932, Alexandrie, Egypt) je egyptský herec syrsko-libanonského původu, držitel tří Zlatých glóbů a jedné nominace na Oscara.

Pochází ze syrsko-libanonské rodiny, jeho otec byl bohatý obchodník se dřevem. Své dětství a mládí strávil v hlavním městě Egypta v Káhiře. Na káhirské a alexandrijské anglické univerzitě studoval matematiku a fyziku, posléze tři roky pracoval v otcově dřevařské firmě, teprve poté se rozhodl pro povolání herce.

U filmu začínal v roce 1953 ve svých 21 letech a velice brzy se stal hlavním hrdinou různých dobrodružných filmů. Na počátku 60. let 20. století získal celosvětovou známost a popularitu filmem Lawrence z Arábie, kde hrál šejka Ali Ibn El-Khariše, za tuto roli byl posléze nominován na Oscara. Dalšími světoznámými snímky se staly např. filmy Doktor Živago (postava Jurij Andrejevič Živago) nebo role v muzikálu Funny Girl, kde si zahrál manžela Barbry Streisandové.

Jde o herce s velmi přitažlivým vzhledem, vysokým osobním charismatem, oplývajícím velkým šarmem i temperamentem. Mezi jeho velké záliby patří karetní hra zvaná bridž, jejímž je velkým propagátorem.

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]