Bridž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Soutěžní partie bridže

Bridž (také bridge) je karetní hra pro dvě dvojice hráčů. Hraje se s balíčkem 52 bridžových karet. Hra se hraje rekreačně i závodně. Má propracovaná pravidla, která do značné míry (v rekreační podobě méně, ve sportovní více) eliminují vliv náhodného rozdání karet a preferují herní um hráčů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bridž se vyvinul z whistu na počátku 20. století. Má celou řadu variant, v současné době se hraje téměř výlučně tzv. contract bridge, jehož pravidla byla vynalezena v roce 1925 H. S. Vanderbiltem. Starší je dnes téměř nehraná varianta auction bridge, vynalezená v roce 1904, která má odlišný bodovací systém. Podobně jako u šachů se vyskytují i různé spíše experimentální úpravy pravidel, jako například tzv. singapurský bridž nebo tzv. honeymoon bridge (doslova líbánkový bridž), který hrají pouze dva hráči místo obvyklých čtyř.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Hrají dvě dvojice hráčů, které jsou rozesazeny kolem stolu tak, že spoluhráči sedí proti sobě a jejich soupeři křížem. Karty se před rozehrávkou zamíchají a po jedné rozdají (Při některých soutěžích mohou být přineseny již namíchané balíčky).

Hra se skládá ze dvou fází: licitace (dražby) a sehrávky.

Dražba[editovat | editovat zdroj]

První licituje rozdávající hráč. Během licitace postupně hráči nabízejí závazek k sehrání. Závazek se skládá z barvy trumfů (jsou seřazeny v pořadí trefy, kára, srdce, piky, bez trumfů) a počtu zdvihů nad polovinu (to jest nad 6). Během licitace je povoleno závazek pouze zvyšovat (to znamená nabídnout dražší barvu při stejném počtu zdvihů, nebo více zdvihů), případně kontrovat. Lze se také vzdát dražení slovem pas. Pokud tři hráči v řadě řeknou pas, je hrán poslední vydražený závazek.

Sehrávka[editovat | editovat zdroj]

Během sehrávky je odehráno 13 zdvihů. Do prvního zdvihu vynáší hráč po levici hlavního hráče - to jest toho hráče strany vyhravší licitaci, který jako první nahlásil hranou barvu trumfů. Po výnosu složí druhý hráč strany, která vyhrála licitaci, všechny své karty na stůl lícem vzhůru a stává se tichým (dummy) hráčem. S jeho kartami hraje hlavní hráč.

Pokud dvojice, která nabídla v licitaci nejvyšší závazek, tento závazek uhraje, vyhrává. Pokud závazek neuhraje, vyhrává druhá dvojice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]