Adrien Brody

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Adrien Brody
alt =
Adrien Brody. V původní verzi obrázku je i tvář Romana Polańského.
Narození 14. dubna 1973 (41 let)
USA New York, New York
Aktivní roky 1988–současnost
Oscar
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli
2003 – Pianista
César
Nejlepší herec
2002 - Pianista

Adrien Brody (* 14. dubna 1973, New York, USA) je americký herec a držitel cen Oscar a César. Vysloužil si široké uznání a chválu za roli Wladyslawa Szpilmana ve filmu Pianista. Je znám jako nejmladší herec, který kdy získal Oscara v kategorii Nejlepší herec a jako jediný Američan, který kdy získal cenu César.[zdroj?]

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Brody pochází z umělecké rodiny. Navštěvoval High School for the Performing Arts. Už v dospívajícím věku účinkoval v TV sitcomu Annie McGuire. Další herecké vzdělání získal na prestižní Americké akademii dramatického umění. Ale je to především Brodyho talent od přírody, který ho předurčil k tomu, aby se stal jedním z nejlepších a nejrespektovanějších herců své generace. Po ukončení studia hrál v několika, spíše vedlejších rolích, jako například ve filmech Tenká červená linie, Andělé nebo Střela. Největší úspěch měl teprve přijít.

Tím úspěchem byla hlavní role ve filmu Romana PolanskéhoPianista. Polanského zaujal Brody, když ho viděl při natáčení filmu Aféra s náhrdelníkem a při konkurzu zvítězil nad 1400 uchazeči o tuto roli (jak Polanský později řekl, na konkurz se přišlo ucházet o roli i několik černochů, Japonců a dokonce i žen).[zdroj?] Adrien Brody se na tuto roli připravoval skutečně s neuvěřitelnou pečlivostí. Během tří měsíců vyhladověl téměř na hranici zhroucení, prodal svůj byt i auto a naprosto se izoloval od lidí, aby mohl na plátně co nejdůvěryhodněji ztvárnit člověka trpícího v době války a skrývajícího se před nacisty. Zejména Brodyho excelentní výkon katapultoval tento film na přední příčky žebříčků o nejlepší film a sám Brody se stal jedním z nejlepších herců současného filmu. Brodyho úsilí bylo odměněno nejvyšším možným oceněním a to Oscarem za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Zároveň se stal nejmladší držitelem Oscara v této kategorii. Pozlacenou sošku získal ve svých 29 letech. Soška Oscara nebyla jediným oceněním za ztvárnění Wladyslawa Szpilmana. Role mu přinesla i nominace na Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon, nominaci na cenu Screen Actors Guild a na cenu BAFTA. Za nejlepší herecký výkon si odnesl i Césara − francouzskou obdobu Oscara (cenu získal i přesto, že ve filmu nezaznělo jediné francouzské slovo), dále získal cenu Bostonských filmových kritiků a National Society of Film Critics. Kromě toho se pravidelně umisťuje v žebříčích o nejstylovějšího a nejlépe oblékaného muže a v anketách o nejvíce sexy muže planety.

Od natočení Pianisty se Adrien Brody objevil v několika dalších filmech. Zahrál si společně s Joaquinem Phoenixem a Sigourney Weaver v dramatickém thilleru Vesnice, v thrilleru Svěrací kazajka, Detektiv, Harrisonovy květy či ve filmu King Kong režiséra Petera Jacksona. Brody se objevil i v kritiky kladně přijímaném filmu Darjeeling s ručením omezeným.

Na podzim tohoto roku[kdy?] je v ČR naplánována premiéra dalšího Brodyho filmu, kde tentokrát ztvárňuje nejslavnějšího matadora Manuela Laureana Rodrígueze Sáncheze, známého spíše pod jménem Manolete. Ve snímku se objeví po boku Penélope Cruz.

Mezi jeho nejlepší přátele patří Asia Argento a její otec Dario Argento a Benicio del Toro. Má čivavu jménem Ceelo a je velikým fanouškem hip-hopu.

Je velkým fanouškem Itálie a italského fotbalu. Každým rokem tráví většinu léta ve své letní residenci na Sardínii.

Výběr z filmografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu