Katedrála svatého Petra a Pavla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Katedrála svatého Petra a Pavla
Brno-Cathedral of St. Peter and Paul 2.jpg
Místo
stát Česko Česká republika
kraj Jihomoravský
obec statutární město Brno, městská část Brno-střed
zeměpisné souřadnice 49° 11′ 27,11″ s. š., 16° 36′ 25,63″ v. d.
Základní informace
náboženství křesťanství
ritus římskokatolická církev
užívání Biskupství brněnské
Architektonický popis
architekti mj. Mořic Grimm, František Benedikt Klíčník, A. Kirstein
stavební sloh novogotika, baroko
výstavba cca 11.-12. století-1905 (dostavba věží)
Odkazy
adresa Petrov 9, 602 00 Brno-město
oficiální web http://www.katedrala-petrov.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Ikona portálu Portál Brno

Katedrála svatého Petra a Pavla (zkráceně Petrov) se nachází v Brně na vrchu Petrov v městské části Brno-střed v jihozápadní části katastrálního území Město Brno. Je národní kulturní památkou, patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám jižní Moravy a také mezi nejvýraznější brněnské dominanty (mj. je vyobrazena na české desetikoruně). Obě věže jsou vysoké 84 metrů, interiér lodi a vnitřní zařízení je převážně barokní.

Současná vnější silueta se dvěma věžemi vznikla podle návrhu architekta Augusta Kirsteina,který vzešel jako vítězný z architektonické soutěže v roce 1901“[1]. Na jeho základě byl chrám přestavěn 1904–1909 ve stylu novogotiky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Katedrála v roce 1874

Počátky dnešní katedrály sahají až do 11. -12. století, kdy byla na jejím místě zbudována románská kaple. Na konci 12. století zde pak za vlády markraběte Konráda II. Oty vznikl kostelík, který měl vlastní apsidu i kryptu. Na konci 13. století došlo k další přestavbě na pravděpodobně románskou baziliku, jejíž pozůstatky byly objeveny během archeologického výzkumu katedrály na začátku 21. století a jsou nyní přístupné i veřejnosti. Chrám byl poté přestavěn do raně gotické podoby a dochází i ke vzestupu jeho důležitosti, když se stává proboštským kostelem a také kolegiátní kapitulou. Kostel byl také několikrát vážně poškozen, především v době třicetileté války. Interiér chrámu byl během 18. století poměrně silně barokizován architektem Mořicem Grimmem, což se projevilo především na bočních oltářích, na přestavbě hlavního a také na odstranění značné části gotických prvků z interiéru. Přestavbu katedrály provedl významný brněnský stavitel František Benedikt Klíčník. U barokizace se však vývoj katedrály nezastavil, jelikož byla v letech 18791891 dále architektonicky upravována. V této době došlo k novo-gotizující rekonstrukci presbytáře kaple Panny Marie a také sakristie. Podoba dnešního hlavního oltáře pochází z konce 19. století, když byl „původní“ barokní nahrazen dnešním 11 m vysokým pseudo-gotickým dřevěným oltářem od vídeňského řezbáře Josefa Leimera z roku 1891, který znázorňuje ukřižování Krista, na jehož spodní části je vyobrazeno všech dvanáct apoštolů. Po vnější straně katedrály se nachází náhrobky brněnských biskupů Václava Urbana Stufflera a Vincence Josefa Schrattenbacha a také několika patricijských rodin. Po levé straně směrem od hlavního vchodu se nachází vnější kazatelna, tzv. "Kapistránka", pojmenovaná podle františkánského řádového bratra Jana Kapistrána, který v Brně kázal ve druhé polovině roku 1451. Tato kazatelna mu však nesloužila, neboť vznikla až v pozdější době jako připomenutí jeho osoby.

Nápis nad vchodem[editovat | editovat zdroj]

Nad hlavním vstupem do katedrály se na jejím průčelí nachází latinsky psaný citát z Matoušova evangelia:

Citát z Matoušova evangelia uvedený na průčelí katedrály
Venite ad me omnes qui laboratis et onerati estis / et ego reficiam vos tollite iugum meum super / vos et discite a me quia mitis sum et humilis / corde et invenietis requiem animabus vestris / iugum enim meum suave est et onus meum leve est.

Pojďte ke mně, všichni, kdo se lopotíte a jste obtíženi, / a já vás občerstvím. Vezměte na sebe mé jho / a učte se ode mě, neboť jsem tichý a pokorný / srdcem a naleznete pro své duše odpočinek. / Vždyť mé jho netlačí a mé břemeno netíží.

— Mt 11, 28-30

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zatloukal Pavel: Brněnská architektura 1815–1915 - Průvodce. Brno, Obecní dům 2006. str.161 ISBN 80-239-7745-8

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BÍLEK, Jiří. Brněnské kostely. Šlapanice : Vlastním nákladem, 2000. S. 9-18.  
  • KUČA, Karel. Brno: vývoj města, předměstí a připojených vesnic. Praha : Baset, 2000. ISBN 978-80-86223-11-7.  
  • SAMEK, Bohumil. Umělecké památky Moravy a Slezska 1. A-I. Praha : Academia, 1994. 651 s. ISBN 80-200-0474-2.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu