Horní Moštěnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Horní Moštěnice
Horní Moštěnice (2011)

Horní Moštěnice (2011)

znak obce Horní Moštěnicevlajka obce Horní Moštěniceznakvlajka

status: obec
NUTS 5 (obec): CZ0714 513491
kraj (NUTS 3): Olomoucký (CZ071)
okres (NUTS 4): Přerov (CZ0714)
obec s rozšířenou působností: Přerov
pověřená obec:
historická země: Morava
katastrální výměra: 9,81 km²
počet obyvatel: 1657 (1. 1. 2014[1])
nadmořská výška: 216 m n. m.
PSČ: 751 17
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Dr. A. Stojana 120/41
75117 Horní Moštěnice
starosta / starostka: Ing. Vladimír Martínek
Oficiální web: http://www.hornimostenice.cz
E-mail: ou@hornimostenice.cz

Horní Moštěnice
Red pog.png
Horní Moštěnice
Zdroje k infoboxu a částem obce

Horní Moštěnice (německy Ober Moschtienitz) je obec ležící v okrese Přerov. Nachází se cca 3,5 km jižně od okresního města u hlavní silnice spojující Přerov s Hulínem a u trati Přerov - Břeclav (součást II. železničního koridoru).

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Jméno vesnice se odvozuje od moštění – otepí proutí, kterých se používalo k vyztužení jinak bahnitého brodu. Horní pak souvisí s tím, že staré jádro vesnice vzniklo na západním a jihozápadním svahu Švédských šancí, tedy nahoře na kopci. Jméno je v jednotném čísle (1. p. Horní Moštěnice, 2. p. Horní Moštěnice), občas se objevující skloňování typu 1. p. Horní Moštěnice, 2. p. Horních Moštěnic je tedy nesprávné.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Obcí protéká řeka Moštěnka. Obec je díky své poloze dobře spojena s okresním městem i ostatním světem autobusem i vlakem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínky o obci pochází z roku 1131. Za třicetileté války se stala dějištěm lokální bitvy mezi císařskými a švédskými vojsky, která zničila vesnici a dala jméno blízkému návrší: Švédské šance (na některých místech na něm lze ještě nalézt zbytky posíleného polního opevnění, které tam Švédové zbudovali). V roce 1819 obyvatelé vesnice participovali na neslavně proslulé bitvě čtyř králů. V noci z 18. na 19. června 1945 bylo na území obce československými vojáky povražděno 265 karpatských Němců a Maďařů, z toho 120 žen a 74 dětí (viz Masakr na Švédských šancích).

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Na území obce končí dočasně dálnice D1, která se zde napojuje na silnici I/55 v úseku Přerov - Hulín. Centem obce prochází stará silnice I/55J. Silnice III. třídy na území obce jsou:

  • III/0555 Horní Moštěnice - Přerov
  • III/0558 (Nádražní ulice)
  • III/0559 Horní Moštěnice - Beňov

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V obci se nachází zámeček, v němž aktuálně sídlí obecní úřad. Rozsáhlé a necitlivé přestavby za komunistické éry zničily prakticky vše, co bylo na stavbě cenného, částečně zachováno zůstalo pouze průčelí. K zámečku přiléhá zámecká zahrada, v níž se občas odehrávají kulturní akce. V této zahradě se nachází památný strom - asi 170 let starý jinan dvoulaločný Moštěnský jinan. Další pamětihodnosti ve vesnici jsou farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a socha sv. Jana Nepomuckého nacházející se u hlavní silnice na břehu řeky Moštěnky. Kousek na východ od vesnice byly nalezeny trosky staré středověké tvrze. V katastru obce se vyskytují tři minerální prameny, jeden z nich je stáčen jako Hanácká kyselka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2014 [online]. Praha: Český statistický úřad, 2014-04-30, [cit. 2014-07-12]. Dostupné online.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Marie Špalková: Horní Moštěnice - kapitoly z dějin obce, Horní Moštěnice 2006, ISBN 80-86247-03-1

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]