Horatio Hornblower

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Horatio Hornblower je smyšlený románový hrdina, námořník loďstva Spojeného království. Byl vytvořen spisovatelem Cecilem Scott Foresterem (1899 - 1966), který se nechal inspirovat osobou samotného lorda admirála Horatia Nelsona. Hornblower se stal hrdinou jeho jedenácti románů. Jeho tvůrce spisovatel Cecil Scott Forester se narodil 28.července 1899 v Káhiře, později studoval medicínu, kterou nedostudoval. Za 2.světové války byl zaměstnancem ministerstva informací a sbíral podklady pro svá díla. Kromě ságy o Hornblowerovi dále napsal neméně slavné The African Queen, The General a The Ship. Tento britský dramatik, prozaik a novinář umírá 4.ledna 1966 ve Fullertonu v USA.

I.díl[editovat | editovat zdroj]

Celková sága obsahuje deset dokončených románů a jeden nedokončený. První z celé ságy je román Mr. Midshipman Hornblower (Poddůstojník Hornblower). Odehrává se mezi léty 1794 - 1798. Zde mladý, teprve sedmnáctiletý Horatio Hornblower syn chudého lékaře, nastupuje jako poddůstojník na loď H.M.S Justinien. Pod svého prvního kapitána Keenena. Dostává se zde do sporu s podporučíkem Jackem Simpsonem, který končí soubojem. Později, po popravě Ludvíka XVI., je převelen na fregatu Indefatigable (čti Indifatigebl) pod velení kapitána sira Eduarda Pellewa. Za nesčetná hrdinství je postupně povyšován z hodnosti podporučíka na poručíka čekatele a poručíka.

II.díl[editovat | editovat zdroj]

Druhý román nese název Lieutenant Hornblower (Poručík Hornblower). Odehrává se mezi léty 1800 - 1803. Je převelen z Indifetigable na loď Renown pod nestandardní velení kapitána Jamese Sawyera, kde se seznámí se svým budoucím nejlepším přítelem poručíkem Williamem Bushem. Kapitán Sawyer je pro svou nezpůsobilost zbaven velení po prohlášení lodního lékaře. Po splnění mise - dobytí španělské pevnosti a zajetí tří španělských lodí, je loď Renown na zpáteční cestě na Jamajku do Kingstonu přepadena španělskými zajatci, kteří se osvobodili. Je zabit kapitán Sawyer, těžce zraněn poručík Bush. Hornblower vzpouru potlačí a loď zachrání. Incident s kapitánem Sawyerem, který je brán jako vzpoura je souzen u válečného soudu v Kingstonu. Pro Hornblowera nakonec tento soud končí osvobozujícím rozsudkem a následným povýšením na komandéra (korvetního kapitána) s velením na šalupě Retribution. Jeho jmenování ovšem podléhá souhlasu z Anglie. Domů do Plymouthu dorazí po uzavření míru s Francií, jeho povýšení není potvrzeno a jeho loď Retribution je vyřazena. Mladý poručík živoří na poloviční mzdě, která přísluší námořníkovi bez aktivní služby na lodi. Setkává se na souši se svým přítelem Wiliamem Bushem, kterého postihla stejná situace. H. Hornblower zde potkává svou první ženu Marii Masonovou. Tento román končí nabídnutím sňatku Marii a povýšením na komandéra a přidělením velení na šalupě Hotspur. Válka s napoleonskou Francii se blíží.

III.díl[editovat | editovat zdroj]

Třetím románem je nazván Hornblower and the Hotspur. Zde ustanoví svým prvním důstojníkem Wiliama Bushe. A je pověřen úkolem hlídkovat kolem francouzského pobřeží. Po incidentu s lodí Loira a začátkem opětovné války s Francii je Hornblower určen k splnění mise zničení invazní francouzské flotily na cestě do Irska. Po splnění tohoto náročného úkolu a po návratu domů do Plymouthu mu Marie porodila syna.

IV.díl[editovat | editovat zdroj]

Čtvrtým románem je Hornblower and the Crisis. Tento román je autorem nedokončen, ale zůstaly náznaky děje. Děj se odehrává mezi srpnem a prosincem 1805. Anglii hrozí přímá invaze, poslední nadějí zůstává admirál Nelson. Náš hrdina je zbaven velení na Hotspuru, který následně ztroskotá s novým commanderem Meadowsem. Oba se vracejí do Anglie na plavidle Princess, které se utká s francouzskou brigou. Zde jsou zabaveny depeše pro admirála Villenueva. Tento čin ovlivní bitvu u Trafalgaru ve prospěch Britů a Anglie je zachráněna.

V.díl[editovat | editovat zdroj]

Pátým románem je Hornblower and the Atropos. H.H. je přidělena tentokrát opět šalupa s názvem Atropos. Organizuje pohřební průvod mrtvému admirálu Nelsonovi. Hornblower se setkává s králem Jiřím III. Na palubu jeho šalupy je mu přidělen královský synovec. Marie porodí druhé dítě tentokrát dceru. Hornblowerava loď je dána darem spojenci Anglie - království sicilskému, kapitán bez lodi se vrací do Anglie, kde je mu přidělena nová loď fregata Lydie. Dále se dozvídá, že obě jeho děti jsou nemocné - trpí neštovicemi.

VI.díl[editovat | editovat zdroj]

Šestým románem je Happy return (Šťastný návrat). Děj se odehrává od června do října 1808. Poprvé se zde setkává se svou budoucí druhou ženou lady Barbarou Wellesley, jeho děti obě na neštovice zemřely. S rozkazem podpory velkostatkáře a šílence El Suprema v oblasti španělské Jižní Ameriky zajímá španělskou loď Natividad, kterou musí předat právě onomu šílenci. Po návratu zpět zjistí, že se situace obrátila a Španělé se stali spojenci. Vrací se zpět a vítězně vybojuje Natividad zpět. Sbližuje se s lady Barbarou, ale nakonec k ničemu nedojde pro velký společenský rozdíl a Hornblower je navíc ženatý.

VII.díl[editovat | editovat zdroj]

Sedmým románem je A Ship of the Line. Jedná se o období mezi květnem a říjnem 1810. Hornblower velí řadové lodi HMS Sutherland. Je zařazen do eskadry kontradmirála Leightona. Při dočasném oddělení od eskadry ochrání anglické obchodní lodě před francouzskými korzáry, později vyprostí vlajkovou loď z mělčiny. Dále je mu svěřeno velení nad akcí na pevnině, kterou málem nepřežije a později musí se Sutherlandem zadržet čtyři řadové lodě, aby neunikly flotile admirála Percyho Leightona. Z Bushe se stane mrzák, když mu dělová koule utrhne nohu. Sutherland je rozstřílen a posádka zajata, ony čtyři lodě jsou však těžce poškozeny a musí do přístavu, kde jsou potopeny flotilou admirála Leightona.

VIII.díl[editovat | editovat zdroj]

Osmým románem je Flying Colours (S vlajícími prapory). Zachycuje období mezi léty 18101811. Hornblower je s posádkou v zajetí. Je povolán do Paříže společně s poručíkem Bushem, aby byl souzen za zločiny proti Francii a válce. Cestou k soudu uniká a ukrývá se na panství hraběte De Gracey - zapřisáhlého royalisty, který ve válkách přišel o své dva syny. Setkává se zde se švagrovou hraběte Marii, se kterou je své ženě nevěrný. Po jisté době v přístavu Nantes ukradnou loď a doplují s ní do Anglie. Bush je povýšen na Commandera (fregatního kapitána) a Horatio Hornblower se dozvídá o smrti své ženy při porodu a o tom, že má syna, o kterého se stará lady Barbara a také o smrti admirála Leightona. Sám je válečným soudem osvobozen za ztrátu lodi a povýšen do šlechtického stavu. Dostává kořistné, kterého dosáhl se Sutherlandem a dostává rentu jako plukovník námořní pěchoty.

IX.díl[editovat | editovat zdroj]

Devátým románem je Commodore Hornblower. Román popisuje období mezi květnemříjnem 1812. Na začátku Horatio a Barbara spolu žijí na panství Smallbridge. Po jeho povýšení na Commodora je pověřen ochranou britských zájmů v Baltském moři. Jeho vlajkovou lodí je Nonsuch. A jeho vlajkovým kapitánem je Bush. Zajme francouzského piráta s lodí Blanchefleur. Potom se plaví na ruskou základnu do Kronštadtu, kde zachraňuje cara a švédského prince před atentátem. V Rize bojuje po boku plukovníka von Clausewitze. Z moře ostřeluje Napoleonovu armádu a nesmírně tím pomůže Rusům, kteří se ubrání. Hornblower onemocněl tyfem a je nucen zůstat na pevnině, zatímco jeho eskadra pod velením Bushe se vrací do Anglie.

X.díl[editovat | editovat zdroj]

Desátým románem je Lord Hornblower, který líčí období od května 1813 až do října 1814. Horatio potlačuje vzpouru na brize Flame úspěšně. Starosta města Le Havre hrozí, že změní stranu a na základě tohoto Hornblower žádá o posily. Připlouvá loď Nonsuch s kapitánem Bushem. Město je zajištěno, Hornblower se stává guvernérem a bourbonský vévoda loutkovým vládcem. Kapitán Bush je zabit při úspěšné akci na Seině. Napoleon je poražen a Hornblower získává titul peera za obsazení Le Havre. Je nazýván lordem Hornblowerem ze SmallBridge. Jeho žena odjíždí se svým bratrem vévodou Wellingtonem na Vídeňský kongres. Horatio se vrací domů do Smallbridge. Doma dlouho nevydrží a odjíždí do Francie k hraběti de Gracey, kde se s Marii opět stanou milenci. Jeho sluha Brown se zde ožení s francouzskou dívkou. Napoleon uprchne z Elby a opět se ujme moci. Hornblower proti němu zorganizuje povstání. Marie je zabita a hrabě a Hornblower jsou odsouzeni k smrti, což se díky porážce u Waterloo nestane. Následně se vrací domu k Barbaře a svému synovi Richardovi.

XI.díl[editovat | editovat zdroj]

Jedenáctým románem se stává Admirál Hornblower in West Indies. Kde velí pouze malé flotile, protože je mír. Je nyní kontradmirálem, překazí další pokus o návrat Napoleona na trůn a zajme španělskou otrokářskou loď. Dále je unesen piráty na Jamajce, jejichž doupě ničí a uniká dále přihlíží ve Venezuele vítězství Simona Bolivara. Na konci jeho služby se z Kingstonu na Jamajce vrací se svou ženou domů.

Závěrečná krátká povídka[editovat | editovat zdroj]

Poslední povídkou se stává The Last Encounter, která uzavírá celou ságu o tomto hrdinném námořníkovi. Byl povýšen na admirála flotily, je mu 72 let, je velmi bohatý a zdravý. Jeho syn Richard je plukovníkem v královské gardě královny Viktorie. Jednoho dne k nim na panství přichází člověk, který chce půjčit koně a tvrdí, že je Bonaparte a chce stihnout vlak. Později se ukáže, že se jedná o Napoleonova synovce a pozdějšího prezidenta Francie Napoleona III.. Tímto úsměvným koncem celá sága končí.

Námořník Horatio Hornblower je u nás známý také díky filmovému zpracování, kde ztvárnil hlavní roli Ioan Gruffudd, které režíroval Andrew Grieve, dále se například v roli kapitána sira Eduarda Pellewa zde představil Robert Lindsay.