Bertolt Brecht

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bertolt Brecht
Rodné jménoEugen Berthold Friedrich Brecht
Narození10. února 1898
Augsburg
Úmrtí14. srpna 1956 (ve věku 58 let)
Východní Berlín
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Místo pohřbeníDorotheenstädtischer Friedhof
PseudonymBertolt Brecht
Povolánídramatik, textař, scenárista, divadelní režisér, básník, libretista, literární kritik, spisovatel, filmový režisér a režisér
Alma materMnichovská univerzita (1917–1921)
Tématadrama
Významná dílaTřígrošová opera
Život Galileiho
Kavkazský křídový kruh
Fear and Misery of the Third Reich
Matka Guráž a jej deti
… více na Wikidatech
OceněníNárodní cena Německé demokratické republiky
Mezinárodní Stalinova cena za mír mezi národy
Politická příslušnostNezávislá sociálnědemokratická strana Německa
Manžel(ka)Marianne Zoffová (1922–1927)
Helene Weigelová (1929–1956)
Partner(ka)Paula Banholzer
DětiStefan Brecht
Hanne Hiobová
Barbara Brecht-Schallová
Michel Berlau[1]
Frank Banholzer
PříbuzníWalter Brecht (sourozenec)
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bertolt Brecht (10. února 1898 Augsburg, Bavorsko14. srpna 1956 Východní Berlín), rovněž Bert Brecht, narozen jako Eugen Berthold Friedrich Brecht (uvádí se varianty Bertholt i Berthold), byl německý dramatik, divadelní teoretik a režisér.

Životopis

Narodil se v Augsburgu, jeho matka byla protestantka a jeho otec katolík. Drama studoval na univerzitě v Mnichově u Arthura Kutschera, na stejné univerzitě studoval též medicínu a přírodní vědy. Roku 1924 začal působit jako dramaturg u Maxe Reinhardta v Berlíně. Roku 1928 se začal věnovat marxismu, který ho velmi ovlivnil. V roce 1932 se oženil s operní zpěvačkou Marianne Zoff, jejich dcera Hanne Hiob byla úspěšnou německou herečkou (je pohřbena vedle svého otce).

Po nástupu A. Hitlera k moci (1933) žil postupně v Rakousku, Švýcarsku, Francii, Československu, Švédsku, Finsku a Dánsku (kde žil nejdéle), po vypuknutí druhé světové války žil krátce v Moskvě (tehdejším Sovětským svazem spíš jen projel), od roku 1941 v USA.

Brechtův hrob na hřbitově v Berlíně ('Dorotheenstädtischer Friedhof', Chausseestraße 126)

Do Německa (NDR) se vrátil v roce 1948, zde o rok později (1949) se svou druhou ženou Helenou Weigelovou založil Berliner Ensemble a na této scéně realizoval principy epického divadla, ovlivněného socialistickým realismem, který velmi brzy převážil. Zemřel 14. 8. 1956 ve věku 58 let na srdeční infarkt, pohřben je v Berlíně.

Dílo

Drama

Jeho dramata, zejména pozdější, byla ovlivněna především marxismem, dalším stylem který ho ovlivnil byl expresionismus (především v počátcích, srov. např. s Walterem Muschgem nebo Ludvíkem Václavkem). I přes svou angažovanost se v mnohém vymykal trendům socialistického realismu po válce ve východoevropském bloku politicko-kulturní doktrínou striktně vyžadovanému. V jeho dílech se zpravidla vyskytuje sociální obžaloba, sarkasmus, víra ve schopnost divadla proměňovat myšlení diváků a přispívat tak ke změně poměrů. Dalším charakteristickým prvkem jeho tvorby jsou tzv. zcizovací efekty – tj. komentáře, verše, songy, atp. Základním úkolem těchto efektů je zabraňovat divákovi v čistě emocionálním podlehnutí zobrazovanému, ve ztotožnění se s postavami a v oživení divákovy schopnosti reflexe předkládaných obrazů a situací, což má vést k jeho aktivizaci.

  • Bible (Die Bibel, 1914)
  • Baal (Baal, 1918, premiéra: 1923, Altes Theater Leipzig), hra, kterou Brecht napsal ve dvaceti. Kvůli surovosti a prostopášnosti hlavní postavy hru několikrát přepisoval, existují tak verze s různým počtem postav. Hlavní postava je talentovaný básník se zločinnými sklony a s mnohovýznamovým jménem Baal. Brecht do jeho postavy soustředí všechny špatné lidské vlastnosti, Baal je tak svůdník, hospodský povaleč, grázl i vrah.
  • Bubny v noci (Trommeln in der Nacht, (1919, premiéra: 1922, Kammerspiele München)
  • Život Eduarda II. Anglického (Leben Eduard des Zweiten von England, 1923, premiéra: 1924, Kammerspiele München), společně s Lionem Feuchtwangerem
  • Muž jako muž (Mann ist Mann, 1924, premiéra: 1926, Landestheater Darmstadt)
  • Třígrošová opera (Die Dreigroschenoper, 1928, premiéra: 1928, Theater am Schiffbauerdamm), hra je napsána podle Žebrácké opery Johna Gaye
  • Svatá Johanka z jatek
  • Matka (Die Mutter, 1931, premiéra: 1932, Komödienhaus am Schiffbauerdamm), společně s Güntherem Weisenbornem podle románu Maxima Gorkého.
  • Strach a bída Třetí říše1938, hra má dokumentární charakter
  • Matka Kuráž a její děti1939, inscenovaná 1941 v Curychu
  • Zadržitelný vzestup Artura Uie1941, satirická parodie na Hitlerův vzestup.
  • Švejk ve druhé světové válce
  • Kavkazský křídový kruh – (napsáno ve spolupráci s Ruth Berlauovou), 19441945. Ve hře jsou vyprávěny a hrány dva příběhy (jde o střídání hry a vyprávění), které jsou zároveň komentovány. Vypravěčem je vševidoucí zpěvák Arkadi Čcheidze. Ve hře je uplatněn i princip divadla v divadle. První příběh je spor dvou kolchozů o údolí a druhý je sporem dvou žen o dítě (v jiné verzi se zde opakuje Šalamounův soud).
  • Muž jako muž
  • Kulatolebí a špičatolebí
  • Pušky paní Carrarové
  • Život Galileiho

Poezie

  • Domácí postila

Próza

  • Kalendářové historky
  • Historky o panu Keunerovi

Související články

Externí odkazy

  1. Dansk kvindebiografisk leksikon. 2001. Dostupné online.