Auvergne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Auvergne
Vlajka
vlajka
Znak
znak
geografie

Auvergne in France.svg

Hlavní město: Clermont-Ferrand
Rozloha: 26 013 km²
Časové pásmo: +1
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 1 354 104
Hustota zalidnění: 52,05 ob./km²
Jazyk: francouzština, okcitánština
Národnostní složení: Francouzi
Náboženství: římskokatolické křesťanství, judaismus, islám
správa regionu
Nadřazený celek: Francie
Druh celku: region
Podřízené celky: 4 départementy, 14 arrondisementů, 158 kantonů a 1310 obcí
regionální prezident René Souchon

Auvergne (francouzská výslovnost [oˈvɛʀɲ], okcitánsky: Auvèrnhe / Auvèrnha) je historická oblast a jeden z 27 francouzských regionů. Skládá se ze čtyř departementůAllier, Cantal, Haute-Loire a Puy-de-Dôme. Hlavním a největším městem je Clermont-Ferrand (137 tis. obyv.), mezi další významná města patří např. Montluçon (40,1 tis.); Aurillac (29,4); Vichy (25,7); Moulins (21,2) a Le Puy-en-Velay (20,8).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Auvergne je bývalá francouzská provincie, pojmenovaná podle galského kmene Arvernů. Kmen dlouho vzdoroval Římanům pod velením náčelníka Vercingetoriga, na území Auvergne se odehrála například bitva u Gregovie proti Juliu Caesarovi roku 52 př. n. l. Po bitvě u Alesie si však Římané kmen definitivně podrobili. Po úpadku impéria se území dostalo pod nadvládu Vizigótů a následně Franků.

Později se Auvergne stala součástí Akvitánie, jakožto jedno z hrabství. Poté se u moci střídalo mnoho různých francouzských rodů (např. Bourboni), náležící pod biskupa z Clermontu. Na sklonku 17. století se nakonec Auvergne připojila k francouzské monarchii.

V roce 1790 byla Auvergne rozdělená do třech různých departementů a až v 70. letech se jakožto region navrátila ke svému původnímu názvu. Dnešní Auvergne zasahuje i do třech dalších historických provincií: Bourbonnais, Velay a Lyonnais

Během druhé světové války bylo zdejší město Vichy centrem tehdejšího fašistického státu, nazývaného Vichystická Francie.

Jedna z vulkanických hor Centrálního masívu, Puy de Dome

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Povrch Auvergne pokrývají především pahorkatiny a vrchoviny. Značnou část území zaujímá vulkanický Centrální masív s nejvyšší horou Puy de Sancy (1885 m). Nejvýznamnější řeky regionu jsou Loira, Dordogne a Allier.

Řídce obydlené horské oblasti jsou většinou porostlé dubovými a borovicovými lesy (asi 27 % rozlohy regionu). Tyto oblasti jsou sdruženy ve dvou chráněných přírodních parcích: Volcans d'Auvergne a Livradois-Forez.

Obyvatelstvo a ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Auvergne je považován za jeden z nejchudších francouzských regionů – hrubý domácí produkt se zde pohybuje kolem 80 % průměrné úrovně ve Francii. Během 20. století zde postupně klesal počet obyvatel z 1 557 351 (1886) až na 1 246 711 (1954). Poté se demografická situace ustálila a v roce 2006 měl region 1 337 000 obyvatel. Hovoří se zde různými dialekty francouzštiny a okcitánštiny.

Nejvýznamnějšími zdroji příjmů je zemědělství a turistika. Hodně rozšířený je i chov dobytka, spojený s množstvím známých sýrů, jako například i v Česku prodávaný Bleu d'Auvergne.

V kraji se rozvíjí horská, obchodní i lázeňská turistika. Mezi nejnavštěvovanější lázně s mnohými prameny minerálních vod patří Vichy, La Bourboule, Châtelguyon, Mont-Dore a Saint-Nectaire.

Hlavním průmyslovým odvětvím je výroba pneumatik, reprezentovaná především koncernem společnosti Michelin, umístěným v Clermont-Ferrand.

Většina zdejších řek je také využita pro potřeby hydroenergetiky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]