Dordogne (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dordogne
řeka v oblasti Périgord
řeka v oblasti Périgord
Základní informace
Délka toku 472 km
Plocha povodí 23 400 km²
Průměrný průtok 190 m³/s
Světadíl Evropa
Pramen
Puy de Sancy
1366 m n. m.
Ústí
Garonna
0 m n. m.
Protéká
FrancieFrancie Francie (Limousin, Akvitánie, Midi-Pyrénées, Auvergne)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Garonna

Dordogne je řeka v jihozápadní Francii (Limousin, Akvitánie, Midi-Pyrénées, Auvergne). Její celková délka je 472 km. Plocha povodí měří 23 400 km². Jméno řeky vzniklo z původního názvu Durānius, jenž byl odvozen z kořenu dur-, dor- z doby před osídlením Keltů (podobně jako název řeky Durance).

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Řeka vzniká na svahu vrcholu Puy de Sancy v severní části masívu Monts Dore ve Francouzském středohoří v nadmořské výšce 1366 m soutokem dvou zdrojnicpotoků Dore a Dogne. Teče zhruba jihozápadním směrem. Na horním a středním toku protéká Francouzským středohořím a na dolním toku Garonnskou nížinou. Poblíž Bordeaux se vlévá zprava do Garonny se kterou vytváří společné ústí zvané estuár Gironde.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnější přítoky jsou Vézère a Isle.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Na jaře a na podzim má nejvíce vody. V zimě dochází k samostatným povodním, které jsou způsobeny otepleními a dešti. V létě je vodní stav nejnižší. Průměrný průtok vody činí 190 m³/s. Na dolním toku lze pozorovat tzv. vzdouvání –přílivovou vlnu šířící se proti proudu poté, co ústí řeky je zasaženo přílivem moře.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava je možná pro námořní lodě do města Libourne. Řeka byla přehrazena deseti přehradami a byly na ní zprovozněny 4 velké vodní elektrárny a několik menších. Na řece leží města Bergerac, Libourne.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu