Ajmán Zavahrí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ajmán Zavahrí
Narození 19. června 1951 (63 let)
Maadi, Egypt
Alma mater Káhirská univerzita
Znám jako islámský teolog,
vůdce Al-Káida,
mezinárodní terorista
Předchůdce Usáma bin Ládin
Nábož. vyznání sunnitský islám
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ajmán Zavahrí (* 19. června 1951, Egypt) je vůdce militantní islamistické organizace al-Káida, lékař, spisovatel a básník. Na jeho dopadení je vypsaná odměna 25 milionů dolarů[1]

Narodil se v Egyptě v rodině profesora farmakologie, vystudoval lékařství na univerzitě v Káhiře. V době studia se zapojil do činnosti Muslimského bratrstva, v sedmdesátých letech se přesunul do radikálnějšího hnutí Islámský džihád. V roce 1981 byl zatčen a uvězněn v souvislosti s vraždou egyptského prezidenta Anwara Sádáta. Protože však nebylo možné Zavahrího usvědčit z podílu na její účasti, byl propuštěn. V 80. letech odcestoval do Afghánistánu, kde se účastnil bojů proti sovětským okupačním vojskům. Tam se setkal s Usámou bin Ládinem, kterému pomáhal se založením al-Káidy.

V roce 1990 se Zavahrí vrátil do Egypta, kde se snažil přenést zkušenosti z Afghánistánu do Islámského džihádu. Roku 1996 byl zatčen v Rusku pro podezření, že byl zapojen do odboje čečenských muslimských separatistů proti Ruské federaci. Ani zde se mu nepodařilo nic prokázat, a tak byl propuštěn. V roce 1997 byl obviněn ze zodpovědnosti za masakr 62 turistů v egyptském městě Luxoru. Za to byl v nepřítomnosti odsouzen k smrti egyptským vojenským soudem roku 1999.

V roce 2001 řídil az-Zawáhirí ze svého štábu v Kosovu nebo v Albánii teroristické akce albánské Národní osvobozenecké armády, kterých se účastnili i bojovníci Kosovské osvobozenecké armády, Islámského džihádu a al-Káidy, proti zákonné makedonské vládě. 25. září téhož roku byl na něj vydán v souvislosti s teroristickými útoky z 11. září zatykač Interpolu.

Po americké invazi do Afghánistánu se tvrdilo, že v důsledku bombardování jeskynních komplexů byl Zavahrí zabit i se svoji manželkou a dětmi, což však nebyla pravda. 13. ledna 2006 zorganizovala CIA nálet na pákistánskou vesnici blízko afghánských hranic, kde se měl údajně skrývat, ale výsledkem bylo pouze zabití civilistů. Po americké invazi do Iráku byl Ajmán Zavahrí jedním z organizátorů odporu proti americké okupaci Iráku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.suntimes.com/news/nation/5386570-418/fbi-begin-process-to-replace-bin-laden-on-10-most-wanted-list.html