Wikipedista:Verosusa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Babylon – informace o uživateli
cs-N Tento uživatel je rodilý mluvčí češtiny.
en-3 This user has advanced knowledge of English.
ru-2 Этот участник владеет русским языком на среднем уровне.
es-1 Esta persona tiene un conocimiento básico del español.
de-1 Dieser Benutzer beherrscht Deutsch auf grundlegendem Niveau.
fi-1 Tämä käyttäjä osaa suomea vähän.
Wikipedisté podle jazyka
Flag of Finland.svg Tento uživatel žije ve Finsku.
Praha CoA CZ.svg Pocházím z Prahy.
Coat of arms of Finland.svg Tento uživatel se snaží naučit finštinu.
' Tento uživatel je pro svobodu projevu.
Ty Tomuto uživateli klidně tykejte.
Hourglass drawing.svg Jsem členem WikiProjektu Historie


Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

  • Absolventka FF UK v Praze (Mgr.)
  • Doktorát (Ph.D.) z (historické) antropologie (2007).

Oblasti zájmu[editovat | editovat zdroj]

  • dějiny střední a východní Evropy v 19. století resp. do roku 1917/18
  • mnohonárodní říše
  • politická kultura
  • kolonialismus a postkolonialismus v Latinské Americe

O čem píši[editovat | editovat zdroj]

V současné době jsem na Wikipedii dlouhodobě neaktivní. Na Wikipedii jsem začala psaním o dějinách Ruska v 19. století, o Ruském impériu, předrevolučních politických stranách, pojmech jako jsou rusifikace, gosudar-imperátor nebo o Tabulce hodností atp.
Po několikaměsíční pauze (2009-2010) jsem se pokusila doplnit něco o kolonialismu.Pokud bude čas a chuť ještě plánuju doplnit některá pojmová hesla jako jsou postkolonialismus, eurocentrismus a orientalismus. Během let 2010 a 2011/2012 jsem se, podle časových možností, zaměřila na dějiny a politiku Latinské Ameriky. Kromě některých hesel vysvětlujících politické jevy (jako caudillismus či personalismus) jsem připravila čtyři rozsáhlé články: Dějiny Mexika, Povstání kristerů, Dějiny Uruguaye a nejnověji Dějiny Chile.
Na Wikipedii bohužel nemám tolik času, takže na ní pracuji spíše nárazově. Občas se nechám unést vstupem do některé diskuze.
Hlavním motivem přispívání do Wikipedie byla skutečnost, že její vliv každým rokem roste, ale bohužel její kvalita v řadě případů (i když ne vždy) s tím nekorespoduje. Při své práci jsem musela studentům Wikipedii jako zdroj zakázat, ale uvědomuji si, že daleko lepší řešení by bylo, kdyby se na jejím psaní podílelo více lidí z akademického prostředí. Vedle toho je pro mě psaní na Wikipedii odpočinkem od psaní akademických textů a zároveň tréninkem, jak psát srozumitelně a hlavně česky.

Jak píši[editovat | editovat zdroj]

Hesla pro Wikipedii se snažím psát encyklopedickým stylem a srozumitelně. Hlavní zásadou je pro mě používat kvalitní literaturu jako základ pro dané heslo. Webové stránky, ač mohou být různého charakteru a kvality, nepovažuji za primární zdroj. Základní kritiku pramene v případě citovaných novin, časopisů nebo dalších podobných zdrojů považuji za nejvhodnější způsob, jak se vyvarovat chyb.

Některé moje články[editovat | editovat zdroj]

Založené nově[editovat | editovat zdroj]

Nikolaj Ivanovič Bobrikov :: Finské velkoknížectví :: Franz Albert Seyn :: Konstitučně demokratická strana::Černosotněnci :: Oktjabristé :: Tabulka hodností :: Politické strany předrevolučního Ruska :: Oberprokurátor :: Nejsvětější synod :: Vědecká revoluce :: Petr Stolypin :: Generální guvernér :: Obščina :: Orientalismus - Eurocentrismus :: Postkolonialismus :: Kolonizace Jižní Ameriky :: Dějiny Mexika :: Porfirio Díaz :: Caudillismus :: Portál:Latinská Amerika :: Álvaro Obregón :: Néstor Kirchner:: Fronta za vítězství :: Justicialistická strana :: Personalismo::Argentinská krize v letech 1999 až 2002:: Teorie závislosti:: Audiencie:: Rada pro Indie :: Šablona:Španělská říše:: Dějiny Uruguaye:: Tupamaros :: Marianismus :: Casa de Contratación :: Ladino::Dějiny Chile:: Latinskoamerická integrace::Vladimír Alexandrovič Romanov::Cesarevič::Statut o carské rodině::Řád Bílého orla:: Řád Alexandra Něvského:: Řád finského lva

Rozšířené/významněji upravené[editovat | editovat zdroj]

Ruské impérium :: Rusifikace :: Nevolnictví :: Říše :: Kolonialismus :: Dekolonizace :: Předlitavsko :: Kolonizace Severní Ameriky :: Povstání kristerů:: Juan Perón::Chile (spolu s Mozzanem) Dobrý článek:: Sekta:: Jozef Tiso:: Carský výnos o následnictví:: Řád sv. Jiří (Rusko) :: Řád sv. Anny (Rusko), Řád sv. Alexandra Něvského :: Řád sv. Stanislava :: Řád sv. Vladimíra :: řád sv. Ondřeje:: Řád sv. Kateřiny:: Řád Polonia Restituta :: Řád falckého lva :: Řád černé orlice :: Řád červené orlice :: Královský hohenzollernský domácí řád :: Záslužný řád pruské koruny :: Řád koruny :: Řád labutě :: Řád Luisin :: Řád Guelfů :: Řád sv. Jiří :: Řád Ernsta Augusta :: Domácí řád Albrechta Medvěda :: Řád zähringenského lva :: Domácí řád věrnosti :: Vojenský záslužný řád Karla Fridricha :: Řád sv. Huberta :: Řád routové koruny :: Řád Vilémův :: Řád konkordie :: Řád zlatého lva :: Řád Serafínů:: Moravské zemské barvy :: Moravská vlajka:: Řád Bílého lva :: Řád Tomáše Garrigue Masaryka :: Řád bílého dvojkříže :: Zlá krev(seriál):: Sňatky z rozumu:: Řád Františka Josefa:: Řád Leopoldův:: Řád bílé růže

K jiným tématům[editovat | editovat zdroj]

Pracuje se na[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Bronzewiki.png ...rád bych ti pogratuloval, protože se svými 200 editacemi se stáváš Nováčkem. :-) Gratuluju a jen tak dál :-)

--Mozzan 2. 1. 2009, 09:58 (UTC)

Wikivyznamenání 2. stupně („Wikikytička“)

Dobrý den, rád bych Vám udělil wikikytičku za velmi příjemné překvapení v podobě hesla orientalismus, opravdu jsem moc nečekal, že ho tu někdo založí;-) Mějte se pěkně, hodně úspěchů na Wikipedii i mimo ni; --Podzemnik 13. 10. 2009, 21:43 (UTC)
WikiThanks.png

Za tu dekolonizaci ti dík :) --Kixx 14. 10. 2009, 04:25 (UTC)
Wikivyznamenání za práci na článcích o historii („Řád Františka Palackého“) Ahoj, za pěkný miniportál a stejně tak za spoustu kvalitních článků o kolonialismu tu máš ode mě Hvězdu Františka Palackého. :-) ...Mozzan 17. 2. 2010, 10:07 (UTC)
Učeň Tentokrát sama sobě a trochu se zpoždění. --Verosusa 13. 3. 2011, 18:50 (UTC)
Wikikytička
...za pomoc a rady při Etiopii tu ode mě máš taky jednu kytičku. Ještě jednou díky ;) --Mozzan 5. 8. 2011, 11:10 (UTC)
Wikivyznamenání 1. stupně („Železná hvězda kvalitního wikipedisty“ ...za tu spoustu práce, kterou tady děláš, ať už u Chile i u dalších článků, například Dějiny Uruguaye aj., stejně jako za činnost na wiki přesahující i hranice Latinské Ameriky --Mozzan 14. 1. 2012, 17:52 (UTC)
Wikikytička
...tak bych zde alespoň rád ocenil dlouhodobě velmi kvalitní styl vašeho přispívání do Wikipedie a popřál hodně zdaru a radosti při psaní článků. A udělil vám tuto wikikytičku, pro pevné nervy:-).

--H11 (diskuse) 8. 3. 2012, 12:02 (UTC)

Řád zdravého rozumu Ahoj, za tento příspěvek, který mě velmi potěšil a moc se mi líbí, bych ti chtěl udělit vyznamenání Řád zdravého rozumu. Oficiálně sice neexistuje, ale přesně vystihuje to, za co tě vyznamenávám. S pozdravem --Mates (diskuse) 11. 7. 2012, 15:45 (UTC)
Student Sama sobě.--Verosusa (diskuse) 4. 9. 2012, 08:08 (UTC)
Wikikytička
Hezký den, kolegyně! Při příležitosti uvedení Homoparentality jako článku týdne bych chtěl poděkovat za Váš nemalý příspěvek k článku, zejména za kapitolu Společenské postoje. Bazi (diskuse) 19. 9. 2012, 11:20 (UTC)
Wikivyznamenání za boj s vandalismem a hlídání autorských práv („Řád žhavé gumy“)
...za obětavé a systematické řešení Wikipedie:Archiv porušení práv/Silesianus. --Saltzmann (diskuse) 31. 12. 2012, 23:49 (UTC)
Wikipedia justice wp.png
...Řád řešení za příkladnou a vytrvalou práci v arbitrážním výboru. Rychlé a kvalitní rozhodování patří k hodnotám, na něž může být současný arbcom právem hrdý. Jistě není jednoduché si pokaždé najít čas na pečlivé posouzení předložené věci. Za to Ti patří dík. --Beren (diskuse) 21. 1. 2015, 21:46 (CET)