Personalismo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o politickém jevu. O filosofickém směru pojednává článek Personalismus.

Personalismo (česky: personalismus) je politický pojem, který se užívá v souvislosti s latinskoamerickou politikou respektive politickou kulturou. Pojem popisuje situaci, ve které dochází k oslavování, exponování či protežování postavy jednoho politického lídra v rámci dané politické strany nebo hnutí. V této situaci se potom postavě lídra podřizují zájmy, program nebo ideologie politické strany či dokonce v některých případech i ústavní pořádek dané země. [1]

O personalismu se nejčastěji hovoří v souvislosti s některými latinskoamerickými politiky jako byli například Juan Perón a Hugo Chávez nebo je Fidel Castro.[1][2] V některých případech se o personalismu hovoří také v souvislosti s caudillismem 19. století.[3] Konkrétní personalismy jsou často označovány podle příjmení politika například jako chavismus (chavismo), menemismus (menemismo, podle Carlose Menema)[4], kircherismus (kircherismo, podle Néstora Kirchnera)[5] atp. a často dnes označují lídrovu politickou frakci a její ideologii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b (anglicky) Personalismo (Latin America) [online]. Encyclopedia Britannica [cit. 2010-03-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. (španělsky)KOENEKE, Herbert. Personalismo chavecista, multipolaridad, Fuerzas Armadas y democracia participativa. In: FERRERO, Mary. Chávez: la sociedad civil y el estamento militar. Caracas: Alfadil Ediciones. Colección Hogueras, 2002. ISBN 9789803540968. (španělsky)
  3. (španělsky)SORIANO, Graciela. El personalismo politico hispanoamericano del siglo XIX.: criterios y proposiciones metodológicas para su estudio.. Caracas: Monté Avila, 1996. ISBN 9800108580. (španělsky) 
  4. Např.Néstor y Carlos: una historia de amor y de odiošpanělsky, 08.03.2010.
  5. Např.La Nacion: El kircherismo intenta enviar la terna este año, španělsky, 08.03.2010.

Související články[editovat | editovat zdroj]