Řád sv. Huberta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řád sv. Huberta
Orden des Heiligen Hubertus
Řádová hvězda
Řádová hvězda
Uděluje
Wappen des Herzogs in Bayern (Haus Wittelsbach).png
Wittelsbachové
Typ záslužný řád
Založeno 3. listopadu 1444
29. září 1708 (obnoven)
Stát Rýnská Falc
Bavorsko (od 1744)
Dynastie Wittelsbachové
Heslo In Trav vast (Ve věrnosti pevný)
Zakladatel Gerhard Jülišsko-Bergský
Jan Vilém Falcký (obnovitel řádu)
Hlava řádu František, vévoda bavorský
Třídy rytíř
Popis zlatý osmihrotý kříž s bílým smaltem a zdobený zlatými plaménky,na konci ramen kříže jsou umístěny kuličky, ve středovém medailonu je zobrazen sv. Hubert a jelen, kolem je řádové heslo
hvězda stříbrná osmicípá uprostřed s nesmaltovaným řádovým křížem a ve středu s řádovým heslem
Ostatní vyznamenání
Vyšší není
Nižší Královský řád svatého Jiří za obranu Neposkvrněného početí
Řád svaté Alžběty
Řádový řetěz
Řádový řetěz
stuha červená se zelenými postranními lemy
stuha červená se zelenými postranními lemy

Řád svatého Huberta (německy Orden des Heiligen Hubertus nebo Hubertusorden), také se používá Řád lovecké trubky (Orden vom Horn), byl falcký a bavorský řád. Vznikl 3. listopadu 1444 jako světský rytířský řád. Založil ho vévoda Gerhard Jülišsko-Bergský na památku svého vítězství v bitvě u Linnichu, která se odehrála na den svatého Huberta. Jeho syn Vilém dal řádu statuta. Roku 1609 vymřel Janem Vilémem Jülišsko-Klévsko-Bergským celý rod a řád upadl do zapomnění. Byl obnoven 29. září 1708 falckým kurfiřtem Janem Vilémem Falckým. Potvrzením a rozšířením statut kurfiřtem Karlem Theodorem Falckým se stal k roku 1744 řádem bavorským. Dosud se uděluje jako rodinný řád dynastie Wittelsbachů. Uděluje se v jediné třídě vždy omezenému počtu lidí.[1] Současným velmistrem je František, vévoda bavorský.

Na území českých zemí bylo lovecké bratrstvo se stejným jménem ustaveno hrabětem Šporkem roku 1695 a působí v Česku i dnes.

Vzhled řádu[editovat | editovat zdroj]

Odznakem je zlatý maltézský kříž vyvedený v bílém smaltu a zakončený kuličkami. Mezi jeho jednotlivými rameny jsou umístěny tři zlaté paprsky. Plocha kříže je pokryta zlatými plaménky a kříž je převýšen korunkou. Ve středovém medailonu kříže je vyobrazena scéna setkání svatého Huberta s jelenem na zeleném poli, okolo se vine staroněmecké heslo In Trav vast (Ve věrnosti pevný). Na zadní straně (revers) odznaku se nachází říšské jablko v červeném poli, obklopené latinským nápisem In memoriam recuperatae dignitatis avitae 1708 (Na paměť znovuzískané staré hodnosti 1708).

Hvězda řádu je stříbrná a osmicípá. V jejím středu je situován zlatý nesmaltovaný řádový kříž a v jeho červeném středu se pak nachází zlatý nápis In Trav vast. Stuha červená se zeleným lemem.[1]

Dělení a způsoby nošení[editovat | editovat zdroj]

Řád byl udělován v jedné třídě a nosil se na velkostuze a na řetězu.[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Český lovecký řád[editovat | editovat zdroj]

Insignie Řádu sv. Huberta

V Lysé nad Labem založil 3. listopadu 1695 František Antonín hrabě Špork lovecké bratrstvo s názvem Řád sv. Huberta a stal se jeho prvním velmistrem. Členy řádu se za jeho života stávali šlechtici, kteří v parforsním honu našli svou zálibu.[2] Když Šporkův lovecký řád přijal roku 1723 císař Karel VI., popularita bratrstva značně vzrostla a vstupovali do něj významné osobnosti z řad nejvyšší šlechty i členové královských rodů. Po smrti hraběte Šporka roku 1738 však toto lovecké bratrstvo brzy zaniklo.

V Česku působí dva zapsané spolky s podobným názvem a obsahem své činnosti, a to Řád svatého Huberta a Rytířský Řád Svatého Huberta. Náplní těchto organizací je sdružování myslivců, podpora mysliveckých tradic, výchova mládeže v myslivosti atp.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hubertusorden na německé Wikipedii.

  1. a b c LOBKOWICZ, František. Encyklopedie řádů a vyznamenání. Praha: Libri, 1995. 238 s. ISBN 80-901579-9-8. S. 42. 
  2. KLEISNER, Tomáš. Emblematický výklad lovecké medaile hraběte Šporka. Pictura verba cupit. 2006, s. 291-293. Dostupné online. 
  3. Úplný výpis ze spolkového rejstříku [online]. Veřejný rejstřík a Sbírka listin [cit. 2019-06-27]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]