Řád sv. Huberta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Řád svatého Huberta
Orden des Heiligen Hubertus
Řádová hvězda
Řádová hvězda
Základní info
Kategorie: záslužný
Země původu: Rýnská Falc, Bavorsko (od 1744)
Založil: Jan Vilém Falcký
Motto: Ve věrnosti pevný
Počet tříd: 1
Odznak: zlatý osmihrotý kříž s bílým smaltem a zdobený zlatými plaménky,na konci ramen kříže jsou umístěny kuličky, ve středovém medailonu je zobrazen sv. Hubert a jelen, kolem je řádové heslo
Hvězda: stříbrná osmicípá uprostřed s nesmaltovaným řádovým křížem a ve středu s řádovým heslem
Stuha: červená se zelenými postranními lemy
Stuha

Řád svatého Huberta (německy Orden des Heiligen Hubertus nebo Hubertusorden), také se používá Řád lovecké trubky (Orden vom Horn), byl falcký a bavorský řád. Vznikl 3. listopadu 1444 jako světský rytířský řád. Založil ho vévoda Gerhard Jülišsko-Bergský na památku svého vítězství v bitvě u Linnichu, která se odehrála na den svatého Huberta. Jeho syn Vilém dal řádu statuta. Roku 1609 vymřel Janem Vilémem Jülišsko-Klévsko-Bergským celý rod a řád upadl do zapomnění. Byl obnoven 29. září 1708 falckým kurfiřtem Janem Vilémem Falckým. Potvrzením a rozšířením statut kurfiřtem Karlem Theodorem Falckým se stal k roku 1744 řádem bavorským. Dosud se uděluje jako rodinný řád dynastie Wittelsbachů. Uděloval se v jediné třídě omezenému počtu lidí.[1]

Na území českých zemí byl stejnojmenný řád ustaven hrabětem Sporckem se zaměřením na lovectví a existuje v Česku i dnes.

Vzhled řádu[editovat | editovat zdroj]

Odznakem je zlatý maltézský kříž vyvedený v bílém smaltu a zakončený kuličkami. Mezi jeho jednotlivými rameny jsou umístěny tři zlaté paprsky. Plocha kříže je pokryta zlatými plaménky a kříž je převýšen korunkou. Ve středovém medailonu kříže je vyobrazena scéna setkání svatého Huberta s jelenem na zeleném poli, okolo se vine staroněmecké heslo In Trav vast (Ve věrnosti pevný). Na zadní straně (revers) odznaku se nachází říšské jablko v červeném poli, obklopené latinským nápisem In memoriam recuperatae dignitatis avitae 1708 (Na paměť znovuzískané staré hodnosti 1708).

Hvězda řádu je stříbrná a osmicípá. V jejím středu je situován zlatý nesmaltovaný řádový kříž a v jeho červeném středu se pak nachází zlatý nápis In Trav vast. Stuha červená se zeleným lemem.[1]

Dělení a způsoby nošení[editovat | editovat zdroj]

Řád byl udělován v jedné třídě a nosil se na velkostuze a na řetězu.[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Český lovecký řád[editovat | editovat zdroj]

V Lysé nad Labem založil 3. listopadu 1695 František Antonín, hrabě Sporck lovecký Řád sv. Huberta a stal se jeho prvním velmistrem. Členy řádu se za jeho života stávali šlechtici, kteří v parforsním honu našli svou zálibu.[2] Po smrti hraběte roku 1738 řád v českých zemích brzy zanikl. První pokusy o jeho obnovení v Československu jsou až z roku 1938, znovu roku 1968 a v listopadu 1978. K legální obnově řádu došlo až roku 1992. Centrem nového Řádu svatého Huberta je barokní špitál v Kuksu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hubertusorden na německé Wikipedii.

  1. a b c LOBKOWICZ, František. Encyklopedie řádů a vyznamenání. Praha: Libri, 1995. 238 s. ISBN 80-901579-9-8. S. 42. (česky) 
  2. KLEISNER, Tomáš. Emblematický výklad lovecké medaile hraběte Šporka. Pictura verba cupit. 2006, s. 291-293. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LOBKOWICZ, František. Encyklopedie řádů a vyznamenání. Praha: Libri, 1995. 238 s. ISBN 80-901579-9-8. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]