Řád Alexandra Něvského

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o současném ruském řádu. O historickém ruském řádu pojednává článek Řád sv. Alexandra Něvského.
Tento článek je o současném ruském řádu. O sovětském řádu pojednává článek Řád Alexandra Něvského (Sovětský svaz).
Řád Alexandra Něvského
Орден Александра Невского
Odznak řádu Alexandra Něvského
Odznak řádu Alexandra Něvského
Základní info
Kategorie: obecný záslužný
Země původu: Ruská federace
Založil: Dmitrij Medvěděv jako prezident RF
Motto: Za práci a vlast
Počet tříd: 1
Odznak: zlatý tlapatý kříž s červeným smaltem, mezi rameny jsou umístěny ruští imperátorští orli a v medailonku ve středu je vyobrazena jezdecká postava sv. Alexandra Něvského
Hvězda: není
Stuha: červená s jedním zlatým pruhem uprostřed
Stuha

Řád Alexandra Něvského je ruské státní vyznamenání udělované za obecné zásluhy o vlast. Řád byl obnoven 7. září 2010 rozhodnutím prezidenta Ruské federace Dmitrije Medvěděva a navazuje na tradice Řádu sv. Alexandra Něvského i jeho sovětské varianty Řádu Alexandra Něvského. Řád je v současné době udělován v jedné třídě, jak ruským občanům, tak i občanům dalších zemí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Řád Alexandra Něvského byl obnoven rozhodnutím prezidenta D. Medvěděva ze 7. září 2010 a slouží k ocenění "občanů Ruské federace plnících státní službu za zvláštní osobní zásluhy o vlast ve věcech výstavby státu, dlouholeté svědomité služby a významných výsledků dosažených při plnění pracovních povinností, v oblasti posílení mezinárodní autority Ruska, obranyschopnosti země, rozvoje ekonomiky,vědy, vzdělání, kultury, umění, ochrany zdraví a dalších zásluh,a dále také občanů Ruské federace za významné osobní zásluhy v rozličných oblastech hospodářské, vědecké, sociálně-kulturní, vzdělávací a další společensky prospěšné činnosti."[1] Řádem mohou být také vyznamenáni občané jiných států "za zásluhy v rozvití mnohostranné spolupráce s Ruskou federací."[2] Jeho přímým předchůdcem byl sovětský řád Alexandra Něvského, který byl v rámci Ruské federace převzat ale nebyl udělován.

Třídy a pravidla nošení[editovat | editovat zdroj]

Řád se uděluje pouze v jedné třídě. Odznak řádu se nosí na levé straně hrudi. Pokud je nositel vyznamenán Řádem za zásluhy o vlast (IV. třídy či vyšší), následuje řád Alexandra Něvského až za ním. Totéž platí také pro nošení stužky řádu na vojenské uniformě.[2]

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Odznakem řádu je zlatý tlapatý kříž zdobený rubínově červeným smaltem mezi jehož rameny jsou umístěny čtyři ruští imperátorští orli (státní znak Ruské federace). Uprostřed kříže je situován malý medailon s vyobrazením jezdecké postavy knížete Alexandra Něvského. Na averzu odznaku je umístěn ruský nápis За труды и отечөство (Za práci a vlast). Stuha řádu je červená s prostředním zlatým pruhem.[2] Nynější odznak řádu plně navazuje vzhledem na starší řád sv. Alexandra Něvského, udělovaný do roku 1917 v Ruském impériu.

Vyznamenaní[editovat | editovat zdroj]

Řádem byl vyznamenán například prezident Ruské akademie věd Jurij Osipov[3], maršál Sovětského svazu Vasilij Petrov [4], maršál Sovětského svazu Sergej Sokolov[5], patriarcha moskevský a vší Rusi Kirill[6] a další.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Президент РФ. УКАЗ Президента РФ от 07.09.2010 N 1099 "О МЕРАХ ПО СОВЕРШЕНСТВОВАНИЮ ГОСУДАРСТВЕННОЙ НАГРАДНОЙ СИСТЕМЫ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ" [online]. Kremlin.ru [cit. 2012-12-11]. Dostupné online. (rusky) Dále УКАЗ Президента РФ N. 1099.
  2. a b c УКАЗ Президента РФ N. 1099.
  3. Президент РФ. Награждённые государственными наградами Российской Федерации [online]. Kremlin.ru, 10.10.2011 [cit. 2012-12-11]. Dostupné online. (rusky) 
  4. Президент РФ. Награждённые государственными наградами Российской Федерации [online]. Kremlin.ru, 03.05.2012 [cit. 2012-12-11]. Dostupné online. (rusky) 
  5. Президент РФ. Награждённые государственными наградами Российской Федерации [online]. Kremlin.ru, 28.07.2011 [cit. 2012-12-11]. Dostupné online. (rusky) 
  6. Президент РФ. Выступление на церемонии награждения [online]. Kremlin.ru, 07.02.2011 [cit. 2012-12-11]. Dostupné online. (rusky)