Přeskočit na obsah

Řád Alexandra Něvského

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o současném ruském řádu. O historickém ruském řádu pojednává článek Řád sv. Alexandra Něvského.
Tento článek je o současném ruském řádu. O sovětském řádu pojednává článek Řád Alexandra Něvského (Sovětský svaz).
Řád Alexandra Něvského
орден Александра Невского
Uděluje

Ruská federace
Typ záslužný řád
Založeno 7. září 2010 (obnoveno)
Stát RuskoRusko Rusko
Heslo Za práci a vlast
Způsobilost občané Ruské federaci i cizí státní příslušníci
Status udílen
Zakladatel Dmitrij Medvěděv
Třídy 1
Popis zlatý tlapatý kříž s červeným smaltem, mezi rameny jsou umístěny ruští imperátorští orli a v medailonku ve středu je vyobrazena jezdecká postava sv. Alexandra Něvského
Ostatní vyznamenání
Nižší Řád Suvorova

Řád Alexandra Něvského je ruské státní vyznamenání udělované za obecné zásluhy o vlast. Řád byl obnoven 7. září 2010 rozhodnutím prezidenta Ruské federace Dmitrije Medvěděva a navazuje na tradice Řádu sv. Alexandra Něvského i jeho sovětské varianty Řádu Alexandra Něvského. Řád je v současné době udělován v jedné třídě, jak ruským občanům, tak i občanům dalších zemí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Řád Alexandra Něvského byl obnoven rozhodnutím prezidenta D. Medvěděva ze 7. září 2010 a slouží k ocenění "občanů Ruské federace plnících státní službu za zvláštní osobní zásluhy o vlast ve věcech výstavby státu, dlouholeté svědomité služby a významných výsledků dosažených při plnění pracovních povinností, v oblasti posílení mezinárodní autority Ruska, obranyschopnosti země, rozvoje ekonomiky,vědy, vzdělání, kultury, umění, ochrany zdraví a dalších zásluh,a dále také občanů Ruské federace za významné osobní zásluhy v rozličných oblastech hospodářské, vědecké, sociálně-kulturní, vzdělávací a další společensky prospěšné činnosti."[1] Řádem mohou být také vyznamenáni občané jiných států "za zásluhy v rozvití mnohostranné spolupráce s Ruskou federací."[2] Jeho přímým předchůdcem byl sovětský řád Alexandra Něvského, který byl v rámci Ruské federace převzat ale nebyl udělován.

Třídy a pravidla nošení[editovat | editovat zdroj]

Řád se uděluje pouze v jedné třídě. Odznak řádu se nosí na levé straně hrudi. Pokud je nositel vyznamenán Řádem za zásluhy o vlast (IV. třídy či vyšší), následuje řád Alexandra Něvského až za ním. Totéž platí také pro nošení stužky řádu na vojenské uniformě.[2]

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Odznakem řádu je zlatý tlapatý kříž zdobený rubínově červeným smaltem mezi jehož rameny jsou umístěny čtyři ruští imperátorští orli (státní znak Ruské federace). Uprostřed kříže je situován malý medailon s vyobrazením jezdecké postavy knížete Alexandra Něvského. Na averzu odznaku je umístěn ruský nápis За труды и отечөство (Za práci a vlast). Stuha řádu je červená s prostředním zlatým pruhem.[2] Nynější odznak řádu plně navazuje vzhledem na starší řád sv. Alexandra Něvského, udělovaný do roku 1917 v Ruském impériu.

Vyznamenaní[editovat | editovat zdroj]

Řádem byl vyznamenán například prezident Ruské akademie věd Jurij Osipov[3], maršál Sovětského svazu Vasilij Petrov [4], maršál Sovětského svazu Sergej Sokolov[5], patriarcha moskevský a vší Rusi Kirill[6] a další.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Президент РФ. УКАЗ Президента РФ от 07.09.2010 N 1099 "О МЕРАХ ПО СОВЕРШЕНСТВОВАНИЮ ГОСУДАРСТВЕННОЙ НАГРАДНОЙ СИСТЕМЫ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ" [online]. Kremlin.ru [cit. 2012-12-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-05-12. (rusky) Dále УКАЗ Президента РФ N. 1099.
  2. a b c УКАЗ Президента РФ N. 1099.
  3. Президент РФ. Награждённые государственными наградами Российской Федерации [online]. Kremlin.ru, 10.10.2011 [cit. 2012-12-11]. Dostupné online. (rusky) 
  4. Президент РФ. Награждённые государственными наградами Российской Федерации [online]. Kremlin.ru, 03.05.2012 [cit. 2012-12-11]. Dostupné online. (rusky) 
  5. Президент РФ. Награждённые государственными наградами Российской Федерации [online]. Kremlin.ru, 28.07.2011 [cit. 2012-12-11]. Dostupné online. (rusky) 
  6. Президент РФ. Выступление на церемонии награждения [online]. Kremlin.ru, 07.02.2011 [cit. 2012-12-11]. Dostupné online. (rusky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]