Wikipedie:Pod lípou (práva)/Archiv 2018/01

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Zeměloď

Zdravím, měl bych dotaz ohledně článku Zeměloď. Na toto slovo má stejnojmenný spolek ochranou známku, je tedy možné ho použít v názvu článku? Co kdyby byl spolek proti? --Michal Lenc (diskuse) 9. 1. 2018, 21:44 (CET)

Ahoj, pokud by byl spolek proti, tak má smůlu. Ochranná známka slouží k ochránění před situací, kdy dejme tomu vyrobím napodoběninu Coca-Coly a budu ji prodávat pod stejným/velmi podobným názvem, ne jako prevence před mluvením o Coca-Cole. Obchodní známkou je i slovo Wikipedia, přesto máme článek Wikipedie lišící se jen koncovkou. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 9. 1. 2018, 22:32 (CET)

Divoši

Dobrý den, chci se optat, jestli je v pořádku přebírat plný obsah wikipedie takovým způsobem, jak to činí stránky encyklopedie.divoch.info. Děkuji. Vojtěch Zavadil (diskuse) 16. 1. 2018, 19:12 (CET)

Obávám se, že díky informacím v zápatí ano. Doporučuji Ti použít šablonu {{uživatelská stránka}}, myslím, že existuje právě kvůli takovýmto zrcadlům. — Gumruch (disk.) 16. 1. 2018, 22:44 (CET)
Tak alespoň ta šablona, když proti tomu neexistuje žádné odčervovadlo. Dík. Vojtěch Zavadil (diskuse) 17. 1. 2018, 08:28 (CET)

Problém s Wiki commons

Dobrý den. Když jsem se pokoušel nahrát obrázek na své pískoviště, nahlásilo mi to chybu. Přesněji, že jsem ten daný obrázek nenafotil já, ale někdo jiný (takže prý nemám autorská práva).Co mám dělat. Fotku jsem skutečně nafotil já.Na obrázku je zobrazený les při východu slunce, který jsem vyfotil telefonem z okna svého bytu. Předem se moc omlouvám, ale jsem zde nový a zatím se zde moc neorientuji. --Jack Midnightpaw (diskuse) 7. 2. 2018, 21:59 (CET)

@Jack Midnightpaw: Dobrý den, v které části průvodce vás to zastavilo? Kdyžtak mi pošlete mail i s fotkou (kontakt naleznete na mé uživatelské stránce), zkusím to s vámi projít, abychom zjistili, kde je problém. S pozdravem --Mates (diskuse) 7. 2. 2018, 22:11 (CET)
@Mates: Už jsem vám E-mail poslal :) --Jack Midnightpaw (diskuse) 8. 2. 2018, 09:37 (CET)
@Mates: Je to způsobené tímto. --Martin Urbanec (diskuse) 8. 2. 2018, 09:40 (CET)
@Jack Midnightpaw: Ta fotka byla zřejmě příliš malá na to, aby si software myslel, že jste ji vytvořil sám. Můžete kliknout na tento odkaz, ten by měl umožnit filtr obejít. Mějte se, --Martin Urbanec (diskuse) 8. 2. 2018, 09:40 (CET)
@Mates:, @Martin Urbanec: mockrát děkuji za pomoc --Jack Midnightpaw (diskuse) 8. 2. 2018, 09:47 (CET)

PD-CzechGov

Zdravim,

mam dotaz - jsou tu nejaka pravidla pro vysvetleni platnosti licence commons:Template:PD-CzechGov pro textový obsah zde na CS wiki? Nedavno jsem vyuzil v clanku Adršpašsko-teplické skály texty od AOPK s odkazem na PD-CzechGov, nikdo to zatim nerozporoval. Chci se jen uzistit. Mame pro tuto licenci nejakou "provadeci vyhlasku"? Vetsina webu statnich instituci mi prijde, ze jsou neco jako "veřejně přístupný rejstřík"... --Kozuch (diskuse) 13. 2. 2018, 22:19 (CET)

Zdravím, osobně doporučuji PD-CzechGov chápat spíše restriktivně (ačkoliv odkazovaný text se týká výhradně obrázků, obdobný princip samozřejmě platí i pro texty, jen pro úplnost). Úředním dílem totiž není vše, co je vytvořeno veřejným úřadem, ale jen poměrně omezené množství děl (definice dle autorského zákona zní úřední dílo, jímž je právní předpis, rozhodnutí, opatření obecné povahy, veřejná listina, veřejně přístupný rejstřík a sbírka jeho listin, jakož i úřední návrh úředního díla a jiná přípravná úřední dokumentace, včetně úředního překladu takového díla, sněmovní a senátní publikace, pamětní knihy obecní (obecní kroniky), státní symbol a symbol jednotky územní samosprávy a jiná taková díla, u nichž je veřejný zájem na vyloučení z ochrany), přičemž z citované zákonné definice vyplývá, že pod ni nespadá jakýkoliv web vytvořený veřejnou institucí. Kupř. k fotografiím senátorů pořízeným Senátem dostáváme pravidelně od Senátu povolení k užití. Každá webová stránka je do jisté míry "veřejně přístupná", fakt, že je něco veřejně dostupné ale neznamená, že si to mohu "ukrást" jak se mi zlíbí. Doporučuji v případě doslovného převzetí žádat o potvrzení dle Nápověda:Svolení autora. --Martin Urbanec (diskuse) 14. 2. 2018, 20:19 (CET)
Nejedná se náhodou o texty uveřejněné na nějaké informační ceduli trvale umístěné v těch skalách? Pokud ano, jde je uveřejnit na Commons jako jejich fotografii, ale pod licencí FOP, zároveň je potřeba uvést autora/y, pokud je/jsou znám/i. K práci s takovými texty totoː pokud je chcete užít jako zdroj, můžete na ně odkázat. Domnívám se však, že doslovná reprodukce takovýchto textů do článku by velmi pravděpodobně mohla být porušením autorského práva.--Rosičák (diskuse) 14. 2. 2018, 21:37 (CET)
Viz Wikipedie:WikiProjekt Autorské právo/Díla vyjmutá z autorskoprávní ochrany. Výjimku nutno chápat restriktivně, webové stránky státních institucí rozhodně veřejně přístupným rejstříkem nejsou.--Jklamo (diskuse) 15. 2. 2018, 12:44 (CET)
Ja nemyslim obecne cely obsah webovych stranek. Napr. ochranaprirody.cz obsahuje informace o jednotlivych chr. uzemich ve forme "rejstriku" - o tento obsah mi jde. Chtelo by to zjistit u soudu, co to vlastne rejstrik v tomto kontextu znamena. Selskym rozumem to rejstrik je.Kozuch (diskuse) 15. 2. 2018, 23:27 (CET)
Kdysi jsem v tomto směru trochu rozšířil článek Úřední dílo. Pro detailnější rozbor asi nutno nahlédnout do tam uvedeného komentáře. --Vlout (diskuse) 18. 2. 2018, 10:53 (CET)
@Kozuch: Myslím, že u soudu to nikdo zjišťovat nechce ;-) Veřejným rejstříkem jsou určitě např. všechny základní registry (1), a některé další informační systémy veřejné správy (2). --YjM | dp 28. 2. 2018, 18:23 (CET)

Citáty

Dobrý den/ahoj,

chtěl bych se zeptat zda porušují autorská práva citáty, které lidé poskytli jiným webovým stránkam. Patriccck (Diskuse) 3. 3. 2018, 12:58 (CET), upraveno Patriccck (diskuse) 3. 3. 2018, 13:00 (CET)

@Patriccck: Pokud je myšlen nějaký krátký výrok, co kdo řekl, tak ne. OJJ, Diskuse 3. 3. 2018, 13:04 (CET)
Citace je možná, za dodržení podmínek autorského zákona (viz s:cs:Autorský_zákon#par31, také blíže Diskuse k Wikipedii:Autorské právo#Odůvodněná míra citace).--Jklamo (diskuse) 3. 3. 2018, 15:01 (CET)

Statistiky z xtools

Zdravím, mohu zkopírovat bez porušení autorských práv statistiky z https://xtools.wmflabs.org/pages/cs.wikipedia.org/Patriccck na svou stránku? Na stránce je odkaz na zobrazení wikitextu statistik, který bych vložil na Patriccck/Články. Patriccck (diskuse) 18. 5. 2018, 14:53 (CEST)

Vzhledem k tomu, že server stahování výsledků přímo nabízí, bych nějaká práva neřešil, a kdybych snad měl mít výčitky, jednoduše uvedu odkaz na výsledky. Matěj Suchánek (diskuse) 18. 5. 2018, 20:04 (CEST)

Info do článků

Mám tip: přidejte informace týkající se autorských práv přímo do článků Graffiti a Street art. Třeba ve článku graffiti je sekce Graffiti#Vandalství, zákon a legální plochy, ale o autorském zákonu tam nic není. Považuji přidání takových informací za praktické nejen pro čtenáře, ale naprosto stěžejní pro případné nahrávání či nenahrávání daných obrázků do Wikipedie. Je jedno jestli stručně nebo obsáhle, ale hlavně prakticky a srozumitelně. Jako vhodný příklad považuji například Poštovní známka#Poštovní známky Československa. Jistě se zde najde někdo, kdo se v dané problematice komplexně orientuje a je schopen to do článků připsat. Díky, --snek01 13. 9. 2018, 23:26 (CEST)