Vsevolod Emiljevič Mejerchold

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vsevolod Emiljevič Mejerchold-Reich
Vsevolod Emiljevič Mejerchold
Vsevolod Emiljevič Mejerchold
Narození 28. února 1874
Penza, Ruské impérium
Úmrtí 2. února 1940
Moskva, Sovětský svaz
Místo odpočinku Donský hřbitov
Alma mater Klasické gymnázium č. 1 V. G. Bělinského (do 1895)
Lomonosovova univerzita (od 1895)
Ruská akademie divadelního umění (18961898)
Povolání herec a divadelní režisér
Politická strana Komunistická strana Sovětského svazu
Manžel/ka Zinaida Nikolajevna Rajchová
Děti Irina Vsevolodovna Mejercholdová
Web www.meyerhold.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vsevolod Emiljevič Mejerchold-Reich (28. února 18742. února 1940) byl ruský avantgardní režisér, zakladatel stylizovaného divadla v Rusku a představitel konstruktivismu.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Na konci 19. století se i v Rusku projevuje snaha některých umělců odprostit se od realistického vyjádření. Mladý Mejerchold se po ztvárnění několika rolí v Moskevském uměleckém akademickém divadle vydává v roce 1902 na dráhu divadelního režiséra. Díky jeho působení ve významných petrohradských divadlech se mu dostává uznání a je považován za talentovaného režiséra-experimentátora. Těchto úspěchů dosahuje i díky odklonu od realismu, který nahrazuje stylizací. V tomto období hledá předlohy a inspiraci především v dílech francouzských symbolistů.

Po říjnové revoluci v roce 1917 se Mejercholdovy inscenace stávají extrémně levicově orientovanými a sám Mejerchold je v bývalých carských divadlech přezdíván jako rudogvardějec. V tomto období na oblíbenosti získávají davová představení oslavující vítězství proletariátu, čemuž odpovídají i Mejercholdovy projekty, které jsou typicky konstruktivistické.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RYČLOVÁ, Ivana. Ruské dilema. Brno : CDK, 2006. 221 s. ISBN 80-7325-063-2. Kapitola Mejercholdův román se sovětskou mocí. (čeština)