Vatikánské euromince

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vatikánské euromince jsou oficiální měnou Vatikánu. Vydává je Filatelistický a numismatický úřad Vatikánského městského státu od 1. ledna 2002. Vatikán není členem Evropské unie ani Evropské měnové unie, ale díky měnové unii s Itálií smí razit své originální euromince. Ročně se v Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato v Římě razí 670 tisíc vatikánských mincí.[zdroj?] To je nejméně ze všech států vydávajících vlastní euromince, proto jsou mince cenným sběratelským artiklem.

Každá z dosavadních sérií zobrazuje na mincích všech nominálních hodnot stejný motiv - portrét či znak úřadujícího papeže, nápis „CITTÀ DEL VATICANO“ (italsky město Vatikán), 12 hvězd symbolizujících Evropskou unii a rok, kdy byly vyraženy. V období sedisvakance byl portrét papeže nahrazen emblémem papežské kanceláře.

První série (2002 - 2005)[editovat | editovat zdroj]

Tato verze euromincí se razila do smrti papeže Jana Pavla II. 2. dubna 2005 a nesla jeho portrét.

Druhá série (2005)[editovat | editovat zdroj]

Po smrti papeže Jana Pavla II. nastalo období sedisvakance, kdy se razily mince s motivem emblému papežské kanceláře (dva zkřížené klíče pod deštníkem a znak kardinála-komorníka), jímž byl v roce 2005 Eduardo Martínez Somalo. Všechny motivy navrhla Daniela Longo.

Třetí série (2006 - 2013)[editovat | editovat zdroj]

Na třetí sérii euromincí byl zobrazen portrét papeže Benedikta XVI. Vatikán vpustil nové euromince do oběhu poprvé 27. dubna 2006. Třetí sérii navrhla také Daniela Longo.

Čtvrtá série (2014 - 2016)[editovat | editovat zdroj]

Na čtvrté sérii euromincí je zobrazen portrét papeže Františka.

Pátá série (2017 -)[editovat | editovat zdroj]

Na páté sérii euromincí je zobrazen znak papeže Františka.

Pamětní mince[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Vatikánské pamětní mince.

Dvoueurové oběžné mince[editovat | editovat zdroj]

Vatikán vydává od roku 2004 každoročně 2€ pamětní mince. Následující tabulka obsahuje mince vydané v období mezi roky 2004 a 2020.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]