Přeskočit na obsah

Francouzské euromince

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
mince 1€ (do roku 2022)

Francouzské euromince vstoupily do oběhu 1. ledna 2002. Francie je zakládajícím členem Evropské unie a také členem Evropské měnové unie.

Design euromincí[editovat | editovat zdroj]

1. série[editovat | editovat zdroj]

Mince mají společný design pro každou ze tří skupin mincí. Mince s hodnotou 1, 2 a 5 centů byly navrženy Fabienne Courtiadovou, mince 10, 20 a 50 centů Laurentem Joriem a mince 1 a 2 eura navrhl Joaquin Jimenez. Všechny designy mincí také obsahují 12 hvězd symbolizujících Evropskou unii, písmena RF – République Française (Francouzská republika) a rok vyražení mince. Mince 1, 2 a 5 centů nesou portrét Marianne, symbolu Francouzské republiky ztělesňující svobodu. Na mincích 10, 20 a 50 centů je vyobrazena rozsévačka, motiv převzatý z bývalého franku. Na mincích 1 a 2 eura je zobrazen stylizovaný strom v šestiúhelníku a francouzské motto „Liberté, égalité, fraternité“ (francouzsky Volnost, rovnost, bratrství) .

2. série[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2022 jsou raženy pozměněné mince 1 a 2 eura. Nový návrh odpovídá symbolice, která již byla na běžných jednoeurových a dvoueurových mincích použita v podobě stromu života. Nový návrh nyní kombinuje dva druhy stromů, které tvoří znak Francouzské republiky: dub (symbol síly a odolnosti) a olivovník (symbol míru).

Pamětní mince[editovat | editovat zdroj]

Dvoueurové oběžné mince[editovat | editovat zdroj]

Následující přehled zahrnuje 2€ pamětní mince vydané mezi roky 2004 a 2023.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]