Belgické euromince

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Belgické euromince jsou v oběhu od 1. ledna 2002. Belgie je zakládajícím členem Evropské unie a také je členem Evropské měnové unie.

Motiv belgických mincí vybrala porota složená z belgických politiků, umělců a odborníků na numismatiku. Belgické euromince navrhl Jan Alfons Keustermans, ředitel městské akademie výtvarných umění ve městě Turnhout.

Vzhled belgických euromincí[editovat | editovat zdroj]

První série[editovat | editovat zdroj]

Na národní straně belgických euromincí se objevil jeden společný motiv z dříve kolujících mincí belgického franku. Na mincích byl portrét krále Alberta II. a jeho královský monogram „A“ umístěný pod korunou. Motiv obepíná 12 hvězd symbolizujících Evropskou unii. Součástí motivu je letopočet vydání mince.

Druhá série[editovat | editovat zdroj]

Kvůli doporučení Evropské rady (2005/491/ES) se od začátku roku 2008 razily pozměněné mince takové, aby vyhovovaly tomuto doporučení. Zřejmě nejvýraznější změnou byl pozměněná podobizna belgického krále. Oproti původnímu vzhledu přibyl na minci nápis BE (zkratka pro název státu Belgie) na pravé straně mince. Dále se rok vydání přesunul z vnějšího mezikruží pod portrét belgického krále. Vedle roku vydání jsou i symbol mincovny, která mince vyrobila a znak vedoucího mincařské dílny. Královský monogram se přesunul z mezikruží do vnitřního kruhu mince.

Pozměněný motiv 2. série[editovat | editovat zdroj]

17. prosince vydala Evropská komise nové doporučení týkající se vzhledu národních stran euromincí. Aby belgické euromince splňovaly i toto doporučení, od začátku roku 2009 se razily s pozměněným motivem. Změna se týkala podobizny krále Alberta. Směrnice říká, že vzhled téhož vládce státu by se neměl měnit častěji než jednou za 15 let. Belgické mince druhé série z roku 2008 nesly odlišné vyobrazení krále než to, které bylo na prvotních mincích uvedených do oběhu v roce 2002. Proto se od roku 2009 razily mince s původním portrétem krále, ale již se zkratkou vydávajícího státu (BE v pravé části mince).

Třetí série[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2014 je ražena třetí série belgických euromincí, na kterých je vyobrazen král Filip Belgický. Nalevo od královy podobizny se nachází zkratka vydávajícího státu BE a králův monogram.

Pamětní mince[editovat | editovat zdroj]

Dvoueurové oběžné mince[editovat | editovat zdroj]

Následující přehled zahrnuje 2€ pamětní mice vydané mezi roky 2004 a 2021.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Návrh pamětních euromincí z roku 2015 symbolizující bitvu u Waterloo vyvolal negativní reakci u Francouzské vlády a Belgie raději od navrhované podoby upustila, i přesto, že již bylo vyraženo okolo 175 tisíc mincí v navržené podobě.[1] Motiv bitvy u Waterloo se po té objevil na mincích s netypickou hodnotou 2½ eura, jejíž návrh nepodléhá schvalování členů eurozóny.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MÁNERT, Oldřich. Belgičané navrhli eurominci s Waterloo, rozzuřili tím Francouze. idnes.cz [online]. 13. března 2015 9:51. Dostupné online. 
  2. Asi naštvou Francouze. Metro Praha. Červen 2015, čís. 110, s. 9. Dostupné online. ISSN 1211-7811. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]