Atomium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Napodobenina (zmenšenina) Atomia v rakouském parku "Minimundus".

Atomium je model základní buňky krystalové mřížky železa zvětšený 165 miliardkrát. Tuto stavbu stojící v Bruselu navrhl inženýr André Waterkeyn ku příležitosti mezinárodní výstavy Expo 58. Tato ocelová stavba dosahující výšky 102 metrů je dominantou plošiny Heysel. Stabilitu objektu zajišťují tři masivní sloupy, kterými je stavba ukotvena k zemi.

Stavba je tvořena devíti velkými koulemi o průměru 18 m uspořádanými do tvaru krychle o hraně 29 metrů. Koule jsou spojeny dvaceti chodbami o průměru 3 m. Diagonální chodby jsou 23 m dlouhé a mají průměr 3,30 m. Stavba je vysoká 102 m a váží 2400 tun.[1]

Atomium bylo projektováno jako symbol mezinárodní výstavy a nemělo stát déle, než výstava trvala, ale díky svému úspěchu a značné popularitě si zajistilo své trvalé místo mezi bruselskými pamětihodnostmi.

Jeho konstrukce z kombinace oceli (kostra) a hliníku (plášť) po letech začala trpět korozí a tak byl z bezpečnostních důvodů postupně omezován do atomia přístup, až byla přístupná jen třetina celého objektu.

18. února 2006 bylo Atomium po více než roční kompletní rekonstrukci znovu otevřeno.

Atomium nabízí krásný výhled na město stejně jako samoobslužnou restauraci v nejvyšší kouli. Atomium, které se stalo jednou z turistických dominant nejen Belgie, ale i celé Evropy, je také místem konání výstav.

Zákaz zobrazování[editovat | editovat zdroj]

Místo, kde je umístěno Atomium. Samotná stavba je chráněna autorským zákonem, proto je v obrázku vyretušována.
Související informace naleznete také v článku Svoboda panoramatu.

Protože v Belgii, kde je Atomium umístěno, neplatí na rozdíl od některých jiných států včetně České republiky tzv. svoboda panoramy, je architektonické ztvárnění Atomia chráněno jako autorské dílo podle autorského zákona, a to i přesto, že je trvale umístěno na veřejném prostranství. Dědicové architekta André Waterkeyna (zesnulého v roce 2005) mají proto podle stávající legislativy právo na autorskoprávní ochranu díla až do 4. října 2075. Výkonem svých autorských práv pověřili kolektivního správce SABAM, který povoluje bezúplatné užití fotografií Atomia pouze na osobních nekomerčních webových stránkách, a to pouze v nízké kvalitě a s doplněním předepsaného oznámení o platné autorskoprávní ochraně.[2] Společnost SABAM navíc dodržování těchto pravidel vynucuje právní cestou a Atomium se tak stalo jedním z nejznámějších případů stavby, kterou si může každý jít svobodně prohlédnout, ale její obraz nelze svobodně šířit. Z těchto důvodů nelze nalézt fotografie Atomia ani na České Wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.atomium.be/Article.aspx?lang=fr&id=14&noback=1
  2. copyright :: the Atomium

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°53′42″ s. š., 4°20′29″ v. d.