Louis Braille

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Louis Braille
Braille.jpg
Narození 4. ledna 1809
Maison Louis Braille
Úmrtí 6. ledna 1852 (ve věku 43 let)
Paříž
Příčina úmrtí tuberkulóza
Místo pohřbení Coupvray (od 1852)
Pantheon (od 1952; 48°50′46″ s. š., 2°20′45″ v. d.)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Louis Braille ([lui braj], 4. ledna 18096. ledna 1852) byl vynálezce takzvaného Braillova písma, systému psaní pro nevidomé.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Braille se narodil v městečku Coupvray blízko Paříže ve Francii. Jeho otec Simon-René Braille byl sedlář. Ve věku tří let si Louis poranil levé oko šídlem z otcovy dílny. Dostal infekci, která se přenesla i na pravé oko, a postupně oslepl.

V deseti letech dostal stipendium na studium v Institutu des Jeunes Aveugles (Královský institut pro slepou mládež) v Paříži. Hrál na varhany a později se stal profesorem na tomtéž ústavu. Děti se zde učily číst pouze rozeznáváním vystouplých písmen hmatem. Nemohly však psát, protože tisk byl realizován vlisováním drátěných písmen do papíru.

Když mu bylo patnáct, vynalezl systém vyražených (vystouplých) bodů. Inspirací mu byl starý systém kapitána Charlese Barbiera de la Serre. Ten navštívil školu a přinesl s sebou již nepoužívaný vojenský systém nočního psaní. Vojenský systém byl vytvořen pro vojáky, aby mohli přijímat rozkazy i za tmy. Byl založen na dvanácti bodech. Braille jej zdokonalil a nakonec použil bodů pouze šest.

Louis Braille

Louis Braille vydal v roce 1829 svou první knihu pro nevidomé a v roce 1837 Braille zdokonalil psaní přidáním znamének pro zápis matematických symbolů (Nemeth Braille) a hudby (Braille music code).

V roce 1932 začal „Braillovo písmo“ používat celý svět.

Braille zemřel na tuberkulózu, pohřben byl v Paříži.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Při příležitosti 200 let od narození Louise Brailleho vydala srbská pošta známku v hodnotě 46 dinárů.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Commemorative postage stamps [online]. Beograd: PE Post of Serbia [cit. 2017-05-03]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • STREIT, Jakob. Příběh Louise Braille: nevidomý chlapec, který vynalezl slepecké písmo. Překlad Johanna Dostalová; ilustrace Christiane Leschová. 1. vyd. Hranice: Fabula, 2012. 96 s. ISBN 978-80-86600-96-3. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]