Henri Grégoire

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henri Grégoire
Gregoire.jpg
Rodné jméno Henri Jean-Baptiste Grégoire
Narození 4. prosince 1750
Vého
Úmrtí 20. května 1831 (ve věku 80 let)
former 10th arrondissement of Paris
Místo pohřbení Pantheon (od 1989)
Montparnasse
Alma mater Tovaryšstvo Ježíšovo
Ocenění komandér Řádu čestné legie
Funkce Member of the Council of Five Hundred
member of the Sénat conservateur
deputy to the National Convention
Podpis Henri Grégoire – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henri Jean-Baptiste Grégoire zvaný abbé Grégoire (4. prosince 1750 Vého – 20. května 1831 Paříž) byl francouzský duchovní a politik, který hrál významnou roli během Velké francouzské revoluce.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl synem krejčího, studoval u jezuitů v Nancy a na kněze byl vysvěcen roku 1782. Roku 1789 byl v obvodě Nancy zvolen do generálních stavů, a stal se tam vůdcem revoluční části kléru, prosazující zrušení stavovských privilegií. Roku 1790 byl zvolen konstitučním biskupem v Blois, jímž zůstal do roku 1801. Byl výrazným mužem Velké francouzské revoluce a podporoval politické uskupení girondistů. Zároveň dál působil jako politik a organizátor francouzské konstituční církve. Později patřil k odpůrcům Napoleona Bonaparta, kvůli tomu musel na čas do exilu. Zemřel v chudobě roku 1831 v Příži. Jeho ostatky byly roku 1989 přeneseny do pařížského Pantheonu.

Henri Grégoire se jako politik zasazoval za lidská práva, zrušení otroctví a zrovnoprávnění Židů ve veřejném životě. Sporná je jeho snaha potlačit místní dialekty a nahradit je spisovnou francouzštinou, jež se na dlouhou dobu stala východiskem jazykové politiky francouzského státu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]