Jérôme Pétion de Villeneuve

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jérôme Pétion de Villeneuve
Jérôme Pétion de Villeneuve
Jérôme Pétion de Villeneuve
Narození 3. ledna 1756
Chartres
Úmrtí 18. června 1794 (ve věku 38 let)
Bordeaux
Povolání politik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jerôme Pétion de Villeneuve (3. ledna 1756 Chartres – polovina června 1794 Bordeaux) byl jedním z čelných radikálů v době francouzské revoluce.

Život[editovat | editovat zdroj]

Villeneuve pracoval nejprve jako advokát v Chartres, stal se poslancem zasedání generálních stavů za třetí stav. Tak tedy roku 1789 přijel do Paříže a brzy se vyprofiloval jako zásadní protivník Mirabeaua a stal se široce známým svými bezostyšnými útoky proti králi a hlavně jeho ženě královně Marii Antoinettě. V prosinci 1790 byl zvolen předsedou parlamentu a v červenci 1791 se stal předsedou pařížského trestního tribunálu. Z titulu této funkce zorganizoval brutální zacházení s královskou rodinou zadrženou na útěku.

Dne 16. listopadu 1791 byl Villeneuve zvolen pařížským starostou, když jeho protikandidátem byl Lafayette; funkci vykonával do 15. října 1792, s přestávkou od 6. července do 13. července 1792, kdy tuto funkci vykonával Philibert Borie. Stal se známým bezohledným radikálem a podporoval krvavé události v červenci až září 1792, které znamenaly konec monarchie ve Francii. V národním konventu, jehož prvním předsedou byl, se přidal ke girondistům a hlasoval pro smrt krále bez odkladu.

Poté co byla odhalena zrada generála Dumourieze, využil této události Robespierre jako zbraň proti Villeneuvovi a ostře na něho zaútočil. Dne 31. května 1793 byl Pétion oficiálně obžalován a 2. června 1793 byl krátce zatčen. Podařilo se mu však z vězení utéci na jih Francie, kde se až do června 1794 skrýval. Byl však odhalen a opět prchl se svým politickým společníkem Francoisem-Nicolasem Buzotem do okolí Bordeaux, kde brzy poté byly v jeskyni nalezeny jejich mrtvoly částečně ohlodané vlky. (Šlo téměř s jistotou o dobrovolnou smrt jedem.)

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Starosta Paříže
Předchůdce:
Jean Sylvain Bailly
Jérôme Pétion de Villeneuve
17911792
Nástupce:
Philibert Borie
Philibert Borie 1792 Antoine René Boucher