Jean Monnet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jean Monnet
Rodné jméno Jean Omer Marie Gabriel Monnet
Narození 9. listopadu 1888
Cognac
Úmrtí 16. března 1979 (ve věku 90 let)
Bazoches-sur-Guyonne
Místo odpočinku Pantheon
Ocenění Watelerova mírová cena (1953)
Cena Karla Velikého (1953)
Prezidentská medaile svobody (1963)
Erasmus Prize (1977)
Manžel(ka) Silvia de Bondini
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jean Monnet

Jean Omer Marie Gabriel Monnet (9. listopadu 1888, Cognac, Francie16. března 1979 poblíž Paříže) byl francouzský politik, diplomat a ekonom. Byl tvůrce Monnetova plánu z roku 1947 na poválečnou obnovu Francie a získání kontroly nad německou produkcí uhlí a oceli, klíčovými válečnými surovinami. Byl zastáncem volného obchodu, atlantické aliance a federalizace Evropy. Je považován za jednoho ze zakladatelů Evropských společenství a tedy i Evropské unie[1].

Vzdělání opustil v 16 letech a věnoval se pak rodinnému podniku v obchodu s koňakem. Jako zástupce firmy působil v Londýně a severní Americe, kde si perfektně osvojil znalost angličtiny a anglosaských poměrů. Své znalosti zúročil za druhé světové války, kdy byl vyslancem britské vlády v USA pro vyjednávání o válečných dodávkách a poradce prezidenta Roosevelta. Prezidenta přesvědčil k masivnímu zbrojení v době, kdy USA (ještě) nebyly ve válce a díky tomu o něm později John Keynes prohlásil, že Monnet se pravděpodobně zasloužil o zkrácení války o jeden rok.

Byl hlavním inspirátorem Schumanova plánu z 9. května 1950 a v letech 19521955 předsedou Evropského společenství uhlí a oceli (ESUO).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zakladatelé EU

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]