Přeskočit na obsah

Pamětní dvoueurové mince roku 2004

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
     stát, který v roce 2004 vydal pamětní dvoueurovou minci
     stát, který v roce 2004 nevydal pamětní dvoueurovou minci
     členský stát EU, který euro nezavedl
     jiný evropský stát

Pamětní dvoueurové mince jsou speciální mince měny euro, které v roce 2004 vydalo šest států.

Evropská unie dovolila od roku 2004 jednotlivým státům eurozóny (a Monaku, San Marinu a Vatikánu) vydávat omezený počet vlastních pamětních euromincí, ale pouze v hodnotě dvou eur. Mince jsou oběžné, v běžném platebním styku se však pro oblibu mezi sběrateli (na rozdíl od běžných dvoueurových mincí) téměř nevyskytují. V roce 2004 (prvním roce, kdy to bylo možné) této možnosti využilo Řecko, Lucembursko, Finsko, Itálie, San Marino a Vatikán.

Řecko Řecko[editovat | editovat zdroj]

Znázornění Událost Množství Datum
Letní olympijské hry v Athénách v roce 2004 35 milionů mincí [1] 14. květen 2004
Popis: Diskobolos (antická řecká Myronova socha) je zobrazena uprostřed mince. Nalevo je nápis „ATHENS 2004“ a pět olympijských kruhů a napravo je nominální hodnota mince v řečtině „2 ΕΥΡΩ“. Okolo celého motivu je 12 hvězd symbolizujících Evropskou unii. Rok vydání 2004 je rozdělen okolo hvězdy uprostřed dole a značka mincovny je umístěna vpravo nahoře nad hlavou sochy.

Lucembursko Lucembursko[editovat | editovat zdroj]

Znázornění Událost Množství Datum
Portrét a monogram velkovévody Henriho 2,49 milionu mincí [2] 26. červenec 2004
Popis: V levé části středu mince je vyobrazena podobizna velkovévody Henriho hledícího doprava. V pravé části středu mince je zobrazen jeho monogram (písmeno „H“ s korunou) a také dvanáct hvězd symbolizujících Evropskou unii, které tvoří půlkruh kolem monogramu. Rok vydání, značka mincovny a rytcovy iniciály jsou napsány v horní části vnějšího mezikruží mince společně s nápisem „LËTZEBUERG“ (lucembursky Lucembursko). Na spodní části vnějšího mezikruží je nápis „HENRI — Grand-Duc de Luxembourg“ (francouzsky Henri – velkovévoda lucemburský).

Finsko Finsko[editovat | editovat zdroj]

Znázornění Událost Množství Datum
Páté rozšíření Evropské unie v roce 2004 1 milion mincí [3] 28. červenec 2004
Popis: Na minci je zobrazen stylizovaný pilíř, z kterého vyrůstá 10 ratolestí. Jedná se o metaforu, kde 10 ratolestí symbolizuje rozšíření Evropské unie o 10 nových členů v roce 2004 a pilíř reprezentuje rozrůstající se základ. V dolní části mince pod pilířem je napsáno „EU“ , což společně s písmenem „ρ“ (součást pilíře) tvoří slovo euro. Okolo motivu je dvanáct hvězd symbolizujících Evropskou unii s rokem vydání nahoře.

Itálie Itálie[editovat | editovat zdroj]

Znázornění Událost Množství Datum
Pátá dekáda Světového potravinového programu 16 milionů mincí [4] 13. prosinec 2004
Popis: Uprostřed mince je zeměkoule nakloněná doprava a tři klasy vyrůstající zpoza zeměkoule – kukuřice, rýže a pšenice – reprezentující základní světové zdroje výživy. Napravo od zeměkoule jsou překrytá písmena „R“ a „I“ reprezentující Itálii (italsky Repubblica Italiana) a pod nimi rytcovy (Uliana Pernazza) iniciály (kombinace písmen „U“ a „P“). Značka mincovny („R“) je umístěna vlevo nahoře od zeměkoule, pod ní rok vydání a 12 hvězd symbolizujících Evropskou unii je rozmístěno okolo celého motivu a rozděleno na tři části po čtyřech mincích.

San Marino San Marino[editovat | editovat zdroj]

Znázornění Událost Množství Datum
Bartolomeo Borghesi 110 000 mincí [5] 16. prosinec 2004
Popis: Uprostřed mince je umístěna busta známého historika a numismatika Bartolomea Borghesiho. Ve vnitřní části mince je ještě několik nápisů: „SAN MARINO“ vpravo od busty a „BARTOLOMEO BORGHESI“, značka mincovny („R“) a rytcovy iniciály („E.L.F.“) vlevo. Na vnějším mezikruží je 12 hvězd symbolizujících Evropskou unii a rok vydání dole uprostřed.

Vatikán Vatikán[editovat | editovat zdroj]

Znázornění Událost Množství Datum
75. výročí založení státu Vatikán 85 000 mincí [6] 16. prosinec 2004
Popis: Uprostřed mince jsou schematicky zobrazeny hranice Vatikánu s Bazilikou svatého Petra v popředí a také nápisy: „75° ANNO DELLO STATO“ vlevo a „1929–2004“, značka mincovny („R“), jméno návrháře („VEROI“ – malým písmem) a iniciály rytce („L.D.S. INC.“ – malým písmem) vpravo. Na vnějším mezikruží je umístěno 12 hvězd a nápis „CITTA DEL VATICANO“.

Reference[editovat | editovat zdroj]