Světové dny mládeže 2005

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo světových dnů mládeže 2005

Světové dny mládeže 2005 byly celkově 12. celosvětovým setkáním mládeže pořádaným římskokatolickou církví. Uskutečnily se ve dnech 16.21. srpna 2005 v Kolíně nad Rýnem. Byly to první světové dny mládeže a první zahraniční cesta papeže Benedikta XVI., který na akci dorazil 18. srpna. Světové dny však byly naplánovány již papežem Janem Pavlem II. během předešlých světových dní mládeže v Torontu v roce 2002. Heslem světových dní mládeže v Kolíně byl úryvek z Matoušova evangelia: „Přišli jsme se mu poklonit.“ Mt 2, 2 (Kral, ČEP) Během prvních pěti dní dorazilo okolo 400 000 mladých lidí z 200 zemí světa, během víkendu pak více než 1 000 000. K těm bylo připojeno okolo 600 biskupů a kardinálů a na 6600 reportérů.

Papežova apoštolská cesta do Německa[editovat | editovat zdroj]

Nyní zde jste vy, mladí celého světa, zástupci těch dalekých národů, které Krista poznali prostřednictvím Tří králů a kteří byli shromážděni v nový lid Boží, Církev, jež zahrnuje muže a ženy všech kultur. Váš je nyní úkol žít universálním dechem Církve. Nechejte se osvítit ohněm Ducha, aby nové Letnice obnovily vaše srdce. Skrze vás ať vaši vrstevníci v každé části světa dospějí k poznání toho, že v Kristu je skutečná odpověď na jejich očekávání a ať se otevřou přijetí Vtěleného Božího Slova, které dalo život a bylo vzkříšeno za spásu celého světa.[1]
Poutníci před Kolínskou katedrálou
Poutníci v Bonnu
Tisíce spících poutníku v noci z 20. na 21. srpna 2005 ve 3 hodiny ráno

Původně měl na světové dny mládeže dorazit papež Jan Pavel II. Poté co však ze začátku roku 2005 zemřel, nahradil ho v tomto úkolu jeho nástupce Benedikt XVI., a podnikl tak zároveň svojí první apoštolskou cestu. Většina poutníků na světových dnech plánovala cestu ještě v době, kdy doufali, že uvidí Jana Pavla II. Předtím než Benedikt XVI. sloužil hlavní mši, setkal se ještě s několika politiky a dalšími lidmi.

18. srpen[editovat | editovat zdroj]

19. srpen[editovat | editovat zdroj]

20. srpen[editovat | editovat zdroj]

Papež umožnil získat plnomocné odpustky pro účastníky světových dnů mládeže a částečné odpustky pro všechny, kdo se modlí upřímně a s kajícím srdcem, aby křesťanská mládež

  • byla posilněna ve vyznávání své víry
  • byla vytrvalá v lásce a úctě ke svým rodičům
  • byla formována pevným rozhodnutí následovat svaté příkazy evangelia a Církve v jejich současném i budoucím rodinném životě či v jakémkoliv povolání, ke kterému jsou voláni Bohem.

21. srpen[editovat | editovat zdroj]

Asi 1 000 000 lidí po nočním venkovním čekání a kempování se připojilo k závěrečné mši papeže Benedikta XVI. na prostranství Marienfeld, poblíž vesnice Kerpen, asi 20 kilometrů jihozápadně od Kolína nad Rýnem. Účastníci, kteří byli příliš daleko a na papeže tak neviděli přímo ho mohli sledovat pomocí 15 velkoplošných obrazovek.

Zúčastněné skupiny[editovat | editovat zdroj]

Mnoho zajímavých skupin se účastnilo světových dní mládeže: školy, univerzity, farnosti a všechna nová hnutí byla reprezentována svými účastníky.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku World Youth Day 2005 na anglické Wikipedii.

  1. Promluva Benedikta XVI. v Kolínském dómu. http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=4331

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]