Corpo della Gendarmeria

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čapka (képi) vatikánských četníků

Corpo della Gendarmeria dello Stato della Città del Vaticano (zkráceně Corpo della Gendarmeria) zastává ve Vatikánu funkci policie. Četníci zajišťují bezpečnost papeže, veřejný pořádek a dodržování zákonů, provádějí kriminální vyšetřování a také kontrolují dopravu.

Jednotku založil 14. června 1816 Pius VII., ale byla rozpuštěna v roce 1970 Pavlem VI. stejně jako ostatní vojenské složky státu. V letech 19701991 pořádek zajišťoval Bezpečnostní úřad (Ufficio centrale di vigilanza), přejmenovaný roku 1991 na Bezpečnostní sbor Vatikánského městského státu (Corpo di Vigilanza dello Stato della Città del Vaticano). Ten začal v roce 2002 používat původní název Corpo della Gendarmeria.

Sbor má v současnosti (2005) 130 členů. Plní sice podobné úkoly jako četníci před rokem 1970, ale na rozdíl od nich jsou zahrnuti pod civilní, nikoliv vojenské složky státu. Rekrutují se z Italů ve věku 20 – 25 let, kteří absolvovali nejméně dva roky výcviku u italské policie.

Do roku 1970 nosili četníci uniformy původem z 19. století, s kožešinovými čepicemi. V současnosti oblékají moderní tmavě modré policejní uniformy. Historické uniformy užívají jen výjimečně při slavnostních příležitostech.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]