Karabina (zbraň)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Německá karabina M 98k

Karabina je krátká puška nebo zkrácená varianta standardní dlouhé pušky. Oproti klasické pušce má kratší hlaveň, tudíž i nižší úsťovou rychlost a maximální dostřel. Původně byla určena jako výzbroj jízdních jednotek pro svou menší délku a tedy i lepší ovladatelnost.

V některých zemích byla jako karabina označována zbraň libovolné délky, ale s jednotlivými součástkami upravenými pro pohodlnější používání zbraně u jezdeckých jednotek. Například s bočním umístěním poutek na řemen pro vhodnější nošení zbraně na zádech a ne na rameni jako u pěchoty nebo s ohnutým držadlem závěru kvůli větší kompaktnosti zbraně.

Americká samonabíjecí karabina M1

V průběhu zákopových bojů první světové války bylo zjištěno, že používaná pěchotní puška s délkou zbraně kolem 110-120 cm (standardně okolo 150 cm s nasazeným bodákem) je příliš dlouhá a špatně ovladatelná při boji v budovách a obtížném terénu. Proto byly u některých armád karabiny částečně zavedeny i jako výzbroj řadové pěchoty spolu s klasickými dlouhými puškami. Vojenské karabiny byly ještě vyvíjeny v průběhu druhé světové války (např. americká M1 carbine), ale často byly místo karabin používány samopaly a později byl tento typ zbraní zcela nahrazen univerzálními útočnými puškami.

V současné době se s označením karabina nejčastěji setkáme u krátkých pušek na pistolové náboje. Ty mohou být konstruovány jako "zmenšené" pušky na klasické puškové náboje, nebo se jedná o samopaly upravené pro střelbu pouze jednotlivými výstřely (a tím pádem ve spoustě států legálně prodejné).

Druhou kategorií současných karabin jsou upravené útočné pušky. Mají zkrácenou hlaveň a místo pevné pažby jsou vybaveny sklopnou ramenní opěrkou či teleskopickou (částečně výsuvnou) pažbou. Tyto zbraně původně vznikly pro potřeby výsadkářů a obsluh bojové techniky, kterým zbraň v plné velikosti překážela. Ale např. americká armáda zrušila objednávky na útočné pušky v plné velikosti M16A4 ve prospěch karabin M4, kterými přednostně vyzbrojuje vojáky posílané do akcí v Afganistanu a Iráku.

Nejznámější karabiny[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]