Železniční trať Bohumín–Čadca
Železniční trať Bohumín–Čadca je mezistátní dvoukolejná železniční trať o délce 69 km spojující Ostravsko se severozápadním Slovenskem. V jízdním řádu pro cestující je vedena pod číslem 320.
Trasa
[editovat | editovat zdroj]Trať vybíhá na sever z železniční stanice Bohumín, kde je napojena na trať do Přerova a trať do polských Chałupek. Po 6 km se za zastávkou Dolní Lutyně stáčí k jihu. V Dětmarovicích se odpojuje dvoukolejná trať do Petrovic u Karviné a dále do Polska. 3 km za stanicí Dětmarovice je v odbočce Koukolná napojena jednokolejná spojka z odbočky Závada, která umožňuje bezúvraťovou jízdu mezi stanicemi Karviná hlavní nádraží a Petrovice u Karviné. Za Karvinou se trať dostává do poddolovaného území, kvůli čemuž je zde snížená rychlost. Podél řeky Olše probíhá Českým Těšínem, který je významným železničním uzlem. Je zde napojení na další tratě – do Ostravy-Svinova, do Frýdku-Místku a tratě do polského města Bílsko-Bělá a do Žibřidovic. Trať pokračuje do Jablunkovské brázdy, v Jablunkově opouští Olši a stoupá do Jablunkovského průsmyku, jehož nejvyšší bod překonává v Mostech u Jablunkova Jablunkovským tunelem. Za tunelem trať po překročení česko-slovenské hranice klesá do slovenského města Čadca, kde jsou napojeny tratě do Žiliny, Makova a Skalitého.
Historie
[editovat | editovat zdroj]První úsek trati z Bohumína do Petrovic u Karviné byl zprovozněn roku 1855 jako Severní dráha císaře Ferdinanda. V roce 1867 začala stavba Košicko-bohumínské dráhy a v roce 1869 byl do provozu uveden úsek Bohumín – Těšín. Ten však nevedl v současné trase, ale z Bohumína vedl na jih přes Rychvald a Orlovou a do současné trasy se napojoval před Loukami. Zbytek trati z Těšína na Slovensko byl uveden do provozu v roce 1871. Trať byla vybudována jako jednokolejná, což však brzy přestalo stačit provozu, a proto již 4. prosince 1898 byla dokončena výstavba druhé koleje v úseku Jablunkov – Čadca. Výjimkou byl Jablunkovský tunel, který zůstal jednokolejný. Z Těšína do Jablunkova byla druhá kolej dokončena v roce 1907 a zdvojkolejnění zbylé části do Bohumína proběhlo v roce 1915. 31. ledna 1917 byl zprovozněn i druhý Jablunkovský tunel.
V roce 1963 byla postavena přeložka tratě z Louk nad Olší do Dětmarovic a o rok později, v roce 1964, byla trať postupně elektrizována stejnosměrnou napájecí soustavou 3000 V. V roce 1993 se trať, rozdělením Československa, stala mezistátní.
Současnost
[editovat | editovat zdroj]V současné době[kdy?] je úsek trati z Bohumína do Petrovic součástí druhého železničního koridoru. Zbylá část z Bohumína po státní hranici se Slovenskem je součástí třetího železničního koridoru. V roce 2002 byla dokončena modernizace části ležící na druhém koridoru. V roce 2007 byla zahájena modernizace úseku Bystřice nad Olší – Mosty u Jablunkova st. hr., jejíž součástí byla i přestavba dvou jednokolejných Jablunkovských tunelů na jeden dvoukolejný. V roce 2009 začala modernizace úseku Bystřice nad Olší – Český Těšín. Oba úseky byly dostavěny v roce 2013. V roce 2014 započala modernizace stanice Český Těšín, která byla dokončena v roce 2015. V roce 2016 započala rekonstrukce mostu přes Olši a přiléhajícího úseku mezi Karvinou a Darkovem, který nebyl součástí připravované koridorové stavby, dokončena byla v roce 2017. Ve stejném roce byla zahájena modernizace úseku Český Těšín – Dětmarovice, jehož přípravu zdržely odvolání spolku Střítež a nevykoupené některé pozemky pod přeložkou z 60. let. V roce 2021 bylo na trati zavedeno DOZ a probíhá příprava zavedení evropského zabezpečovacího systému ETCS.
Budoucnost
[editovat | editovat zdroj]V letech 2022–2024 by měl být rekonstruován i slovenský úsek z Čadce ke státní hranici s Českem.
Úsek Karviná-Darkov – Louky nad Olší nebude z důvodu důlních vlivů prozatím modernizován.[zdroj?]
Stanice a zastávky
[editovat | editovat zdroj]-
Dětmarovice
-
Louky nad Olší zastávka (zruš.)
-
Zpupná Lhota (zruš.)
-
Ropice zastávka (Ropica przystanek)
-
Třinec–Konská (Trzyniec-Końska)
-
Třinec (Trzyniec)
-
Třinec centrum (Trzyniec Centrum)
-
Vendryně (Wędrynia)
-
Bystřice (Bystrzyca)
-
Hrádek (Gródek)
-
Návsí (Nawsie)
-
Bocanovice (Boconowice)
-
Mosty u Jablunkova (Mosty koło Jabłonkowa)
-
Mosty u Jablunkova zastávka (Mosty koło Jabłonkowa przystanek)
-
Svrčinovec zastávka
-
Čadca
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]
Související články
[editovat | editovat zdroj]- Jablunkovský incident
- Košicko-bohumínská dráha
- 3. tranzitní koridor
- Železniční trať Přerov–Bohumín
- Železniční trať Žilina–Čadca
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu železniční trať Bohumín–Čadca na Wikimedia Commons
- Železniční trať Bohumín–Čadca
- Železniční tratě v Česku
- Železniční tratě na Slovensku
- Železniční doprava v Moravskoslezském kraji
- Železniční doprava v okrese Karviná
- Dopravní stavby v okrese Karviná
- Železniční doprava v okrese Frýdek-Místek
- Dopravní stavby v okrese Frýdek-Místek
- Stavby v Bohumíně
- Doprava v Bohumíně
- Dolní Lutyně
- Stavby v Dětmarovicích
- Petrovice u Karviné
- Doprava v Karviné
- Stavby v Karviné
- Stonava
- Stavby v Chotěbuzi
- Stavby v Českém Těšíně
- Doprava v Českém Těšíně
- Stavby v Třinci
- Vendryně
- Bystřice (okres Frýdek-Místek)
- Stavby v Hrádku (okres Frýdek-Místek)
- Návsí
- Doprava v Jablunkově
- Stavby v Jablunkově
- Bocanovice
- Stavby v Dolní Lomné
- Stavby v Mostech u Jablunkova
- Čadca
- Doprava na česko-slovenské státní hranici
- Nový Bohumín
- Doprava v Třinci
- Rozchod 1435 mm