Karviná hlavní nádraží

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karviná hlavní nádraží
Nádražní budova
Nádražní budova
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Moravskoslezský
Město Karviná
Souřadnice
Karviná hlavní nádraží
Karviná hlavní nádraží
Provozovatel dráhy Správa železnic
Kód stanice 336743
Tratě 320
Nadmořská výška 230 m n. m.
V provozu od 1963
Zabezpečovací zařízení RZZ AŽD71
Dopravních kolejí 5
Nástupišť (hran) 3 (5)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava autobusy
Služby ve stanici Vnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaPlatba v EurechČD centrumČekárna pro cestujícíSměnárnaÚschovna zavazadelBezbariérové WCRestauraceVnitrostátní pokladní přepážkaBufet nebo rychlé občerstveníPoštaObchody a další službySchodištěTAXI
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karviná hlavní nádraží je název jedné z železničních stanic ve slezském městě Karviná na adrese Nádražní 695/7. Zastavují zde spoje Českých drah, nádraží obsluhuje a přímé spojení s Prahou zajišťuje i soukromý dopravce LEO Express.

Původní nádraží[editovat | editovat zdroj]

Původní nádraží Karvinná (až do roku 1948 psáno se dvěma „n“) bylo postaveno uprostřed původního, třicetikilometrového úseku Košicko-bohumínské dráhy (KBD) z Bohumína přes Orlovou do tehdejšího Těšína. Zkušební provoz zde byl zahájen v prosinci roku 1868 a do pravidelného provozu bylo předáno v únoru roku 1869. Stavbu samotnou požadovali především představitelé karvinského průmyslu, který pro investory KBD přinášel největší zisky. Prudce se zvyšovala nejen přeprava nákladu, ale i osob. V roce 1898 se karvinské nádraží stalo uzlovým, a to výstavbou spojnice mezi rychlíkovou stanicí KFNB Petrovice a rychlíkovou stanicí KBD Karvinná. Tato dráha, která nesla označení „Místní dráha KFNB“, byla postavena pro dopravu lázeňských hostů do darkovských lázní a také pro potřeby rozvíjejícího se průmyslu okresního města Fryštátu (dnes část Karviné).

Karvinské nádraží patří k nejstarším nádražím v dnešním Česku, které nese označení „hlavní“. Z fotografických záznamů je patrné, že toto označení má přinejmenším od roku 1933. Z jízdního řádu z roku 1944 je vidět, že ve stanici Karwin hbf (Karvinná hlavní nádraží) zastavovaly mezinárodní rychlíky BerlínBratislava.

Mezi lety 1909 a 1964 bylo karvinské hlavní nádraží také křižovatkou elektrických úzkorozchodných drah, které sem vedly ze tří směrů.

Nové nádraží[editovat | editovat zdroj]

V 50. letech 20. století se na nádraží a celé trati negativně podepisoval vliv poddolování, a proto byla v roce 1963 postavena přeložka tratě z Dětmarovic do Louk nad Olší s novým hlavním nádražím blíže k nové Karviné (bývalý Fryštát). Toto nové hlavní nádraží je dnes jedním z nejmodernějších dopravních terminálů Moravskoslezského kraje a staví zde mj. vlaky kategorie rychlík, expres a EuroCity Českých drah. Dále zde zajíždí několik spojů kategorie LE společnosti Leo Express. Přirozeně je karvinské hlavní nádraží také zastávkou osobním vlakům linky S2 Českých drah.(stav v r. 2017) [1]

Historické jízdy na trati Karviná hl.n. - Karviná město

Původní hlavní nádraží nyní nese název Karviná-Doly a včetně celého původního úseku bývalé Košicko-bohumínské dráhy je součástí železniční sítě společnosti Advanced World Transport. Nádraží Karviná-Doly je pravidelně využíváno pouze pro nákladní dopravu a do této stanice jsou zaústěny vlečky dolů Darkov a ČSA (lokalita Jan Karel).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jízdní řád 2010/2011 [online]. Praha: SŽDC [cit. 2010-12-28]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]