Springer (vozidlo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Springer
(Mittlerer Ladungsträger Springer, Sd.Kfz. 304)
Springer v Bovingtonu
Springer v Bovingtonu
Typ vozidlaDemoliční vozidlo
Země původuNěmecká říše Německo
Historie
VýrobceNSU
Vyrobeno kusů50
Ve službě1944-1945
Základní charakteristika
Délka3,17 m
Šířka1,45 m
Výška1,45 m
Hmotnost2,4 tuny
Pancéřování a výzbroj
Pancéřovánímax. 10 mm
Hlavní zbraň330 kg výbušniny
Pohon a pohyb
Pohon1,5L Opel Olympia
Odpruženítorzní tyč

Springer (kompletní název: Mittlerer Ladungsträger Springer, Sd.Kfz. 304) byl demoliční vůz německého Wehrmachtu za druhé světové války.

Popis[editovat | editovat zdroj]

NSU Werke AG v Neckarsulmu na základě známého vozidla Sd.Kfz. 2 (Kettenkrad) v posledním roce druhé světové války vyvinula a postavila kolem 50 Springerů. Aby bylo vozidlo schopné nést větší zatížení bez přední vidlice podobné motocyklu, byly na zadní konec pojezdového ústrojí z každé strany přidány dva páry překrývajících se a prokládaných kol, čímž měl tři vnější a tři vnitřní pojezdová kola. Stejně jako Kettenkrad byl poháněn motorem Opel Olympia. Springer byl demoliční vůz a jeho úkolem bylo vézt nálož výbušniny o hmotnosti 330 kg pod pancéřovou ochranou k cíli a tam ji odpálit. Řidič, který mohl sedět v zadní části Springera vozidlo dovezl blízko cíle. Konečný přístup a detonace náloží byly řízeny drátovým nebo bezdrátovým dálkovým ovládáním. Springer měl stejné problémy jako ostatní dálkově ovládaná demoliční vozidla: byl drahý a nepříliš spolehlivý. Vzhledem k tomu, že nálož byla nedílnou součástí vozidla, bylo možné jej použít pouze jednou.

Dochovaná vozidla[editovat | editovat zdroj]

NSU Springer je vystaven v tankovém muzeu v Bovingtonu ve Spojeném království. Další exemplář je zachován ve MM Park, nedaleko Štrasburku ve Francii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]