Neubaufahrzeug

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Neubaufahrzeug
Neubaufahrzeug
Základní charakteristika
Posádka 6 osob
Délka 6.65 m
Šířka 2.90 m
Výška 8.90 m
Hmotnost 23 t
Pancéřování a výzbroj
Hlavní zbraň 75 mm KwK L/24
Sekundární zbraně

37 mm KwK L/45

2x 7.92 mm MG13/34
Pohon a pohyb
Pohon 290 hp BMW Va or 300 hp Maybach HL 108 TR
Max. rychlost 25 km/h
Dojezd 120 km po silnici

Německý Neubaufahrzeug tank byl první prototyp těžkého tanku pro Wehrmacht poté co se Adolf Hitler ujal moci. S více děly, těžký a pomalý, se tento tank jen těžko dal použít pro taktiku Blitzkrieg (blesková válka) a proto bylo vyrobeno jen 5 kusů. Tyto stroje byly využity zejména pro propagační účely, avšak zúčastnily se bojů v Norsku v roce 1940.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Vývoj Neubaufahrzeug (česky: „nové vozidlo“) začal v roce 1933, když Reichswehr podepsal smlouvu na Großtraktor (těžký traktor) od firem Rheinmetall-Borsig a Krupp. Grosstraktor se mu říkalo z důvodů Versailleské smlouvy, kvůli které nemohli mít Němci jakékoliv tanky či obrněná vozidla.

Tyto dva modely se velmi lišily, hlavním rozdílem bylo umístění zbraně. Oba vozy byly vyzbrojeny věží s 75 mm KwK L/24 dělem a se sekundárním 37 mm Tankkanone L/45. Stroj od Rheinmetall měl přidělanou druhou zbraň na 75 mm KwK L/24 dělu, kdežto Kruppův stroj měl zbraně paralelně vedle sebe. Oba vozy měly dvě záložní střílny, jednu vpředu a druhou vzadu. Toto bylo použito i na Panzeru I, se standardním kulometem.

Rheinmetall pojmenoval svůj výrobek PzKpfw NbFz V ('PanzerKampfwagen NeubauFahrzeug V'), a Kruppův nesl název PzKpfw NbFz VI. Očekávalo se že tyto stroje budou dostatečné jako Těžké tanky pro celou Německou armádu, časem se však prokázalo že jsou tyto stroje nespolehlivé a těžko použitelné pro tuto roli. I přesto vývoj pokračoval aby německý průmysl a armáda získaly zkušenosti s výrobou a použitím těžkých tanků.

V roce 1934 Rheinmetall vybudoval dva slitinové prototypy, první vyzbrojený vlastním dělem a druhý vyzbrojen dělem od Kruppu. V letech 1935 až 1936 byly dokončeny tři další prototypy s řádným pancéřováním a děly od firmy Krupp.

Bojové nasazení[editovat | editovat zdroj]

I když tyto vozy nikdy nebyly masově vyráběny, sloužily jako propagační materiál nacistického Německa. Byly například ukazovány na Mezinárodní výstavě automobilů v Berlíně v roce 1939.

Jejich použití pro propagandu ještě vzrostlo když Němci zaútočili na Norsko. Wehrmacht dal dohromady speciální jednotku Panzerabteilung, která vzala opancéřované prototypy s sebou do Osla. Zde se dostaly do menších bojů se Spojenci. V blízkost Åndalsnes se jeden z tanků dostal do bažin a musel být zničen, později byl nahrazen slitinovým prototypem.

Není jasné co se s tanky stalo po útoku na Norsko, ale žádný nepřežil válku. Ty co vydržely do roku 1941 byly sešrotovány v roce 1942, to dokazují dokumenty zabrané Brity v roce 1945. Není jasné kdy přesně se toto odehrálo, ale pravděpodobně byly Neubaufahrzeugy zničeny před výrobou Grille prototypu (se 128 mm KwK44 L60 či L71 dělem na podvozku Henschela Vk3001 a Vk3002). Tato děla byla dokončena a jedno z nich využito proti Rusům v blízkosti Charkova, v letech 1943 a 1944.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Neubaufahrzeug ve Wikimedia Commons