Neubaufahrzeug

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Neubaufahrzeug
Neubaufahrzeug v Norsku, 1940
Neubaufahrzeug v Norsku, 1940
Typ vozidla těžký tank
Země původu Nacistické Německo Německo
Historie výroby
Výrobce Rheinmetall
Návrh 1933 – 1934
Období výroby 1934 – 1936
Vyrobeno kusů 5
Základní charakteristika
Posádka 6
Délka 6,6 m
Šířka 2,19 m
Výška 2,98 m
Hmotnost 23,4 tun
Pancéřování a výzbroj
Pancéřování do 20 mm
Hlavní zbraň 75 mm KwK L/24
Sekundární zbraně 37 mm KwK L/45
2x 7.92 mm MG13/34
Pohon a pohyb
Pohon BMW Va nebo Maybach HL 108 TR
290 hp, resp. 300 hp
Odpružení vinuté pružiny
Max. rychlost 25 km/h
Dojezd 120 km na silnici

Německý Neubaufahrzeug tank byl první prototyp těžkého tanku pro Wehrmacht poté, co se Adolf Hitler ujal moci. Jelikož byl těžký, pomalý a měl více děl, tak se jen těžko dal použít pro taktiku Blitzkrieg (blesková válka), a proto bylo vyrobeno jen 5 kusů. Tyto stroje byly využity zejména pro propagační účely, avšak zúčastnily se bojů v Norsku v roce 1940.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Vývoj Neubaufahrzeug (česky: „nové vozidlo“) začal v roce 1933, když Reichswehr podepsal smlouvu na Großtraktor (těžký traktor) od firem Rheinmetall-Borsig a Krupp. Grosstraktor se mu říkalo z důvodů Versailleské smlouvy, kvůli které nemohli mít Němci jakékoliv tanky či obrněná vozidla.

Tyto dva modely se velmi lišily, hlavním rozdílem bylo umístění zbraně. Oba vozy byly vyzbrojeny věží s 75 mm KwK L/24 dělem a se sekundárním 37 mm Tankkanone L/45. Stroj od Rheinmetall měl přidělanou druhou zbraň na 75 mm KwK L/24 dělu, kdežto Kruppův stroj měl zbraně paralelně vedle sebe. Oba vozy měly dvě záložní střílny, jednu vpředu a druhou vzadu. Toto bylo použito i na Panzeru I, se standardním kulometem.

Rheinmetall pojmenoval svůj výrobek PzKpfw NbFz V ('PanzerKampfwagen NeubauFahrzeug V'), a Kruppův nesl název PzKpfw NbFz VI. Očekávalo se že tyto stroje budou dostatečné jako Těžké tanky pro celou Německou armádu, časem se však prokázalo že jsou tyto stroje nespolehlivé a těžko použitelné pro tuto roli. I přesto vývoj pokračoval aby německý průmysl a armáda získaly zkušenosti s výrobou a použitím těžkých tanků.

V roce 1934 Rheinmetall vybudoval dva slitinové prototypy, první vyzbrojený vlastním dělem a druhý vyzbrojen dělem od Kruppu. V letech 1935 až 1936 byly dokončeny tři další prototypy s řádným pancéřováním a děly od firmy Krupp.

Bojové nasazení[editovat | editovat zdroj]

I když tyto vozy nikdy nebyly masově vyráběny, sloužily jako propagační materiál nacistického Německa. Byly například ukazovány na Mezinárodní výstavě automobilů v Berlíně v roce 1939.

Jejich použití pro propagandu ještě vzrostlo když Němci zaútočili na Norsko. Wehrmacht dal dohromady speciální jednotku Panzerabteilung, která vzala opancéřované prototypy s sebou do Osla. Zde se dostaly do menších bojů se Spojenci. V blízkost Åndalsnes se jeden z tanků dostal do bažin a musel být zničen, později byl nahrazen slitinovým prototypem.

Není jasné co se s tanky stalo po útoku na Norsko, ale žádný nepřežil válku. Ty, co vydržely do roku 1941 byly sešrotovány v roce 1942, to dokazují dokumenty zabrané Brity po válce. Není jasné kdy přesně se toto odehrálo, ale pravděpodobně byly Neubaufahrzeugy zničeny před výrobou Grille prototypu (se 128 mm KwK44 L60 či L71 dělem na podvozku Henschela Vk3001 a Vk3002). Tato děla byla dokončena a jedno z nich využito proti Rusům v blízkosti Charkova, v letech 1943 a 1944.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Neubaufahrzeug ve Wikimedia Commons